Ahogy arról lapunk is beszámolt, a várakozásokat lényegesen felülmúlva, érdemben, 6,5 százalékra gyorsult a kiskereskedelmi forgalom bővülése februárban az előző havi 1,7 százalékos növekedés után, míg naptárhatástól megtisztítva a növekedés 6,4 százalék volt az előző havi 2,2 százalék után.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője elmondta a Privátbankárnak: az év során tartósan magas maradhat a kiskereskedelmi forgalom növekedési üteme a reálbérek jelentős növekedése és a foglalkoztatás emelkedése miatt, így éves átlagban 4,1 százalékos növekedésre számít a tavalyi – fehéredési hatást is tükröző – 5,8 százalékos növekedés után.
Idén a 4,3-4,5 százalékkal emelkedő bérek mellett a szja csökkentés is támogatja a fogyasztás bővülését, mivel a nettó bérek 5,8-6 százalékkal, a nettó reálbérek pedig a 1 százalékhoz közeli infláció mellett 4,7-5 százalék körül emelkedhetnek.
Mivel a reálbérek emelkedésére jelentős felfelé mutató kockázatokat látnak (tartósan alacsony olajárak esetén alacsonyabb lehet az infláció, egyes ágazatokban jelentkező szakemberhiány miatt gyorsabb lehet a bérkiáramlás), a kiskereskedelmi forgalom bővülése akár a várakozásokat is meghaladhatja. A kiskereskedelmi forgalom növekedését középtávon a lakástámogatások kiterjesztése, a lakáspiac várható élénkülése is támogathatja.
Csak megtorpanás volt a januári adat
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint a kiskereskedelmi forgalom az idén elsősorban a reálbérek jelentős, 6 százalékot meghaladó növekedése miatt bővülhet, várakozásai szerint több mint 5 százalékkal. A februári növekedés kicsit meghaladja a várakozásokat, és arra utal, hogy januárban a 2 százalék alatti növekedés egyszeri megtorpanás volt.
Kitért arra, hogy a gazdaság, azon belül is a háztartások jövedelemtermelő képessége alapján még mindig lemaradásban van a kiskereskedelem, például a korábban elhalasztott vásárlások miatt. Ez azt jelenti, hogy nagyobb fogyasztásra lennének képesek a háztartások. Mostanában záródik ez az olló, a kiskereskedelem felzárkózóban van a jövedelemtermelő képességhez - mondta Németh Dávid.
Az elmúlt hónapokban az üzemanyag-forgalom bővülése fontos szerepet játszott a kiskereskedelmi forgalom növekedésében, de a következő időszakban lassulás várható ezen a téren.
Meglepetés
Barczel Vivien, az Erste Bank makrogazdasági elemzője szintén kiemelte: az adat pozitív meglepetést okozott az elemzők körében a januári megtorpanást követően. Várakozásaik szerint a kiskereskedelmi forgalom további növekedést mutathat az év hátralevő részében, amit a háztartások nettó reálbér emelkedése is segíthet. Éves átlagban 3 százalék körüli bővüléssel számolnak, a felhasználási oldalon a háztartások fogyasztása maradhat a GDP fő húzóereje idén is.