A klímapolitika lesz a középpontban a holland elnökség alatt, erről Sharon Dijksma holland környezetvédelmi miniszter beszélt az Európai Parlament Környezetvédelmi Bizottsága tagjainak, az Európai Unió 2016-ban hivatalba lépő holland elnöksége féléves programjának ismertetésekor - tájékoztatott Hölvényi György kereszténydemokrata európai parlamenti képviselő csütörtökön kiadott közleményében.
Már márciusban előveszik
A holland környezetvédelmi miniszter az ülésen hangsúlyozta, hogy a 2016 első félévében az Európai Unió soros elnöki tisztségét betöltő Hollandia egyik kiemelt célja a 2015-ös párizsi klímamegállapodás végrehajtása lesz. Ennek első lépéseként a márciusi környezetvédelmi tanácson a párizsi eredmények tagállamokkal való megvitatását tervezik. Az elnökség munkáját az Európai Bizottság most készülő átfogó értékelése is segíteni fogja.
Az ülésen Hölvényi György felszólalásában rámutatott, hogy a feladat elvégzése komoly kihívás elé állítja az uniót, különösen a 40 százalékos kibocsátás-csökkentésből fakadó terhek tagállamok közti arányos megosztása terén. A képviselő szerint a holland elnökségnek és az Európai Bizottságnak szigorú menetrendet kell tartania ahhoz, hogy a tavaszi félév során valódi előrelépést tudjon elérni a párizsi megállapodás végrehajtásában.
A tavaly decemberi, Párizsban aláírt klímamegállapodás megerősíti azt a központi célkitűzést, hogy a Föld légkörének felmelegedését a 195 ország 2 Celsius-fok alatt tartja az iparosodás előtti mértékhez képest, és folytatja az erőfeszítéseket arra is, hogy a felmelegedés csak 1,5 fokos legyen.
Az 1,5 fok megemlítése a megállapodásban a tengerszint emelkedésével létükben fenyegetett szigetállamok kérése volt, amelyet több mint száz ország, köztük az Európai Unió tagállamai, valamint az Egyesült Államok is támogattak.