2p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt két évtized Kína felemelkedéséről szólt, úgy tűnt, hogy az 1,4 milliárdos népességű ország kihívja az Egyesült Államokat a világ vezető hatalmának címéért folyó versenyben. Ennek mintha vége lenne.

Kína legnagyobb exportpiacait az új évezred kezdete óta az Egyesült Államok és az Európai Unió országai adták.  A 2007-2009-es pénzügyi és gazdasági válság nyomán az EU átvette az első helyet az Egyesült Államoktól, majd 2013-tól kezdve ismét Amerika állt az élen. A koronavírus-járvány két évében visszaesett a kínai kivitel mindkét térségbe, de csak azért, hogy utána még meredekebben nőjön.

Lassít a mamut? Fotó: Depositphotos
Lassít a mamut? Fotó: Depositphotos

A csúcsot 2021 őszén érte el az export, és azóta a korábbihoz hasonló gyors tempóban csökken. Eközben a Szingapúrt, Indonéziát, Malajziát, Vietnámot is magában foglaló Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségébe (ASEAN) tovább emelkedett a kínai kivitel, így immáron ez a tíz országból álló térség a kínai áruk legnagyobb exportpiaca. Egyebek mellett ez derül ki a Bloomberg összefoglalójából, amely a HSBC óriásbank tizenkét havi mozgóátlagok alapján számított adatait ismertette.

Milliárdokban mérhető fordulat

Korábban az Egyesült Államokba havonta több mint 600 milliárd dollár (217 800 milliárd forint) értékű áru érkezett Kínából, míg 2023 első hónapjaiban ez a mutató már kevesebb volt 560 milliárd dollárnál (203 280 milliárd forint). Eközben az ASEAN tagállamaiba több mint 590 milliárd dollár (214 170 milliárd forint) árut vittek ki.

A változást segítette a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerség (angol rövidítéssel RCEP) létrejötte – mondta Frederic Neumann, az HSBC ázsiai területért felelős vezető elemzője. Ma ez a világ legnagyobb szabadkereskedelmi övezete. Tagjai az ASEAN országaiból állnak, amelyeket kiegészít Ausztrália, Dél-Korea, Japán, Kína és Új-Zéland.

A helycsere emellett világos jele annak, hogy átalakulnak a globális beszállítói láncok. Számos részegység, alkatrész, amit Kínában állítanak elő, immáron Délkelet-Ázsiába kerül, ahol elvégzik a termékek végső összeszerelését. Innen exportálják tovább az árut a világ különböző piacaira. Következésképpen Kínának osztoznia kell ezek előállításának hasznán más országokkal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG