2p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt két évtized Kína felemelkedéséről szólt, úgy tűnt, hogy az 1,4 milliárdos népességű ország kihívja az Egyesült Államokat a világ vezető hatalmának címéért folyó versenyben. Ennek mintha vége lenne.

Kína legnagyobb exportpiacait az új évezred kezdete óta az Egyesült Államok és az Európai Unió országai adták.  A 2007-2009-es pénzügyi és gazdasági válság nyomán az EU átvette az első helyet az Egyesült Államoktól, majd 2013-tól kezdve ismét Amerika állt az élen. A koronavírus-járvány két évében visszaesett a kínai kivitel mindkét térségbe, de csak azért, hogy utána még meredekebben nőjön.

Lassít a mamut? Fotó: Depositphotos
Lassít a mamut? Fotó: Depositphotos

A csúcsot 2021 őszén érte el az export, és azóta a korábbihoz hasonló gyors tempóban csökken. Eközben a Szingapúrt, Indonéziát, Malajziát, Vietnámot is magában foglaló Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségébe (ASEAN) tovább emelkedett a kínai kivitel, így immáron ez a tíz országból álló térség a kínai áruk legnagyobb exportpiaca. Egyebek mellett ez derül ki a Bloomberg összefoglalójából, amely a HSBC óriásbank tizenkét havi mozgóátlagok alapján számított adatait ismertette.

Milliárdokban mérhető fordulat

Korábban az Egyesült Államokba havonta több mint 600 milliárd dollár (217 800 milliárd forint) értékű áru érkezett Kínából, míg 2023 első hónapjaiban ez a mutató már kevesebb volt 560 milliárd dollárnál (203 280 milliárd forint). Eközben az ASEAN tagállamaiba több mint 590 milliárd dollár (214 170 milliárd forint) árut vittek ki.

A változást segítette a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerség (angol rövidítéssel RCEP) létrejötte – mondta Frederic Neumann, az HSBC ázsiai területért felelős vezető elemzője. Ma ez a világ legnagyobb szabadkereskedelmi övezete. Tagjai az ASEAN országaiból állnak, amelyeket kiegészít Ausztrália, Dél-Korea, Japán, Kína és Új-Zéland.

A helycsere emellett világos jele annak, hogy átalakulnak a globális beszállítói láncok. Számos részegység, alkatrész, amit Kínában állítanak elő, immáron Délkelet-Ázsiába kerül, ahol elvégzik a termékek végső összeszerelését. Innen exportálják tovább az árut a világ különböző piacaira. Következésképpen Kínának osztoznia kell ezek előállításának hasznán más országokkal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG