Antonio Tajani, Olaszország külügyminisztere azzal a feladattal utazott el Kínába, hogy miközben
kormánya gyengéden ki akarja tessékelni a kínai tőkét országából, azért nem akarja megszakítani a
gazdasági együttműködést az ázsiai országgal – derül ki a Bloomberg összefoglalójából. Tárgyalásai során azt próbálja kipuhatolni, hogyan szállhatnának ki az Új selyemút programból anélkül, hogy túlságosan megromlanának Olaszország és a világ második legnagyobb gazdaságának kapcsolatai.
Az Új selyemút program Hszi Csin-ping kínai államfő egyik kedvenc projektje, amelynek célja, hogy kiépítése a kínai áruk szárazföldi exportútvonalait a világon és kikötői infrastrukturális fejlesztésekkel megerősítse a vízi útvonalat is. Olaszország az trieszti kikötő fejlesztésével vesz részt a programban.
Nem jött ki a külkereskedelmi matek
Az olasz lakosság több mint fele támogatta 2018-ban egy akkori közvélemény-kutatás szerint országa csatlakozását az Új selyemúthoz, azonban a világ legfejlettebb országait tömörítő G7 csoport az Egyesült Államokkal az élén (akkor Donald Trump volt az Egyesült Államok elnöke) ellenezte. Tajani most azt mondta, hogy a múlt rossz döntéseihez tartozik a csatlakozás. Hozzátette azonban, hogy ez nem Kína ellen irányuló megállapítás a részéről.
Olaszország jelezte nyugati szövetségeseinek, hogy ki fog lépni az Új selyemútból. Georgia Melonira, Olaszország miniszterelnökére, aki külügyminisztere után a következő hónapokban utazik az ázsiai országba, most az a feladat vár, hogy ezt cukormázba csomagolva adja be a pekingi vezetésnek.
Nem jó előjel, hogy Kína római nagykövete jelezte: „negatív következményei lesznek” ha az olasz kormány meghozza ezt a döntést.
Ugyanakkor a gazdasági tények nem igazolták az Új selyemúttól várt előnyöket. A Bloombreg az Eurostat adatai alapján úgy számolja, hogy az olasz export Kínába 2021-ben 20 százalékkal nőtt, 2022- re azonban 5 százalékra lassult a bővülés, ami elmaradt az inflációtól. Eközben a kínai import felgyorsult 2020 és 2022 között. Az Európai Unió arra biztatja tagállamait, hogy szigorítsák meg kínai kivitelüket. Ennek szellemében a holland kormány bejelentette, hogy meg fogja tiltani az ASML Holding NV-nek, Európa egyik legértékesebb technológiai cégének, hogy bizonyos berendezéseit Kínába exportálja.
A Bloomberg az ügyhöz közel álló forrásból úgy tudja, Washington erőteljes nyomást gyakorolt Rómára annak érdekében, hogy felmondja az Új selyemút keretében kötött beruházási szerződéseit Kínával.