A 2017. december–2018. februári időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 441 ezer fő volt, 70 ezer fővel több, mint egy évvel korábban. Ez 1,6 százalékos növekedést jelent 1 év alatt.
Ennél többen már nem fognak dolgozni?
A KSH grafikonján jól látszik, hogy a jelenlegi feltételek mellett a foglalkoztatottsági ráta ennél tovább nem igazán tud bővülni: a legutóbbi 7 jelentési időszakban, 2017. május-július óta gyakorlatilag stagnál a ráta, 68,7 százalék környékén.
Tovább folytatódtak viszont a kedvező folyamatok: az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 129 ezer fővel nőtt, ugyanakkor a magukat közfoglalkoztatottnak vallók száma 40 ezer, a külföldi telephelyen dolgozóké 20 ezer fővel csökkent.
Egy nemrég napvilágot látott elemzés szerint egyébként a fenti, egyébként kedvező folyamat komoly feszültségeket is rejt magában: súlyos problémákkal kell szembenéznie a feldolgozóipari cégeknek. Tömegesen jelentek meg ugyanis új, kvalifikálatlan munkavállalók a munkaerőpiacon, akik új problémákat hoztak magukkal: mindennapossá váltak a munkahelyi érdekkonfliktusok, a lopások, az agresszió >>
A munkanélküliség is padlón
Mindeközben, ugyanebben az időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma az egy évvel korábbihoz képest 25 ezer fővel, 178 ezerre, a munkanélküliségi ráta pedig 0,6 százalékponttal, 3,8 százalékra csökkent.
A foglalkoztatás alakulásával egybevágó folyamatokat látunk a munkanélküliségi rátában: a legutolsó 4 adatközlésben 3,8 százalékon stagnált a háromhavi átlag.
Tovább dübörög a munkaerőhiány és a béremelés
Az ING gyorselemzése szerint a hazai munkaerőpiac lassan, de tovább javul. A javulás mértéke azonban trendszerűen csökken, ahogy fokozatosan közelítjük a teljes foglalkoztatást. Mindeközben azonban a vállalatok munkaerő iránti éhsége nem látszik enyhülni, vagyis a munkaerőhiány egyre csak erősödik. Az idei év végén a munkanélküliségi ráta 3,6 százalék körül alakulhat, ami egy nagyjából 10 százalékos nettó béremelkedéssel párosulhat - véli Virovácz Péter, az ING szakembere.