4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem Görögország jelenti a legnagyobb veszélyt az eurózónára nézve: Portugália sokkal nagyobb kockázatot jelent a Marketwatch szakírója szerint. A kényes bizalom addig tartható fenn, amíg stabil, a reformokért elkötelezett kormánya van az országnak - az EU-nak ezért sem érdeke a görög alku értelmetlen folytatása.

Nem Görögország Európa legnagyobb problémája, hanem Portugália - állítja a MarketWatch szakírója. Matthew Lynn szerint a következő válság Görögország után Európa nyugati végén robbanhat ki. Portugália az a ketyegő bomba, amely arra vár, hogy felrobbanjon. Az ország fenntarthatatlan adósságot halmozott fel, amely jelenleg ugyan nem nagyon izgatja a befektetőket, de egy kormányváltást követően ez gyökeresen megváltozhat.

Privátbankár-vélemény

A görög kormány vélhetően ezzel is elszámította magát: ha bármilyen engedményt is el tudnának érni halogató taktikájukkal, az komoly veszély lenne az eurózónára nézve, hiszen Portugáliában s Spanyolországban (Podemos) is az euroszkeptikus megszorítás-ellenes pártok előretörését segítené. Ha a görög kiválást kezelni is tudná az eurózóna a 2. és 3. exit összdöntené az eurórendszert - főleg, ha a spanyolok inognának meg. Ebből az aspektusból a görögök vereségre ítélése a kisebbik rossznak látszik, még akkor is, ha ezért 10 millió görögnek rendkívül nehéz hónapjai lesznek...

A szép külső...

Portugália ugyan nem süppedt a görögökéhez hasonló állandó válságba, ám ezzel egyidejűleg sem tud felmutatni fenntartható növekedést - állítja a MartketWatch publicistája, akit a Napi.hu idéz.

A felszínen Portugália sokkal jobb bőrben van, mint három évvel ezelőtt, amikor minden szakértő azt találgatta, mikor hullik szét az eurózóna. Tavaly májusban lezárta a mentőprogramját - hiszen teljesítette az Európai Központi Bank (ECB) és az IMF célkitűzéseit -, több, mint egy éve nő a GDP - 0,4 százalékkal bővült a legutóbbi negyedévben, s a szakértők 2015-re 1,5, 2016-ra 1,6 százalékos ütemet jósolnak.

... és az aggasztó belső

A kilábalás ugyanakkor egyáltalán nem látszik tartósnak. A gazdaságot főként a fogyasztói kiadások bővülése és a befektetések ciklikus fellendülése hajtja, miközben az export továbbra is hanyatlik, a munkanélküliség viszont nő - a legutóbbi adat 13,7 százalékot jelez.

A fő probléma azonban az államadósság. Az Eurostat legfrissebb adatai szerint Portugália GDP-jének 130 százalékával tartozik hitelezőinek, és ami ennél is aggasztóbb: a tartozások 70 százalékát külföldieknek kell törleszteniük. Az adósság kezelhető, ha magas, de belföldiek kezében van (ez a helyzet Olaszországgal), vagy ha külföldiek kezében van, de alacsony (ez a finn képlet). A portugálok kombinációja Lynn szerint a legrosszabb lehetőség. Ezen felül a vállalatok és a háztartások is súlyosan el vannak adósodva – összességében az eurózóna legnagyobb tartozását cipeli Portugália.

Nincs görög kiút...

A szakember szerint Görögország, ha kap is annyi pénzt a hitelezőktől, hogy ne menjen csődbe, ám a görög gazdaság képtelen a növekedésre, így mindez végül is a lehető legrosszabb patthelyzet, amelyet a felek össze tudtak hozni. (A szerző véleményének lejegyzése óta azért más a helyzet.)

A „bukottak” közül Írország az éltanuló. Lynn szerint mindig ez volt a legerősebb ország a három közül. Gazdasága elfogadható ütemben növekszik, köszönhetően a viszonylag erős brit fellendülésnek, ami az íreket is húzza maga után.

A Marketwatch elemzője szerint amíg stabil kormány irányítja Portugáliát, addig mindez vélhetően nem okoz problémát. Ez tükröződik abban, hogy a tízéves kötvények hozama 2,7 százalék – de ez jórészt a görög hatás lehet, hiszen néhány hónapja csupán 1,6 százalék volt. (A csúcs az adósságválság idején mért 14 százalék volt.) A portugál tőzsdék ledolgozták korábbi veszteségük nagyját.

A gond az, hogy októberben választások lesznek, és a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a megszorításellenes programmal házaló ellenzék nyerhet. Ha ez lesz, akkor az új kormány fellazíthatja a költségvetést, ami aligha lesz elfogadható az ECB-nek és az IMF-nek.

Amikor kitör a pánik

Matthew Lynn szerint a legnagyobb gond az, hogy nincs a világon olyan ország, amely vissza tudna fizetni a GDP-je 130 százalékát elérő adósságot. Csak ahhoz, hogy a tartozások ne nőjenek tovább, évi háromszázalékos gazdasági növekedésre lenne szükség, miközben semmi jele annak, hogy Portugáliában benne lenne ez a tempó. Ha az ország hitelezői is rájönnek erre, fel kell ismerniük, hogy követeléseik egy részét biztosan le kell írni, és ekkor pánikszerűen elkezdik majd kiszórni portugál kötvényeiket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG