4p
Nem Görögország jelenti a legnagyobb veszélyt az eurózónára nézve: Portugália sokkal nagyobb kockázatot jelent a Marketwatch szakírója szerint. A kényes bizalom addig tartható fenn, amíg stabil, a reformokért elkötelezett kormánya van az országnak - az EU-nak ezért sem érdeke a görög alku értelmetlen folytatása.

Nem Görögország Európa legnagyobb problémája, hanem Portugália - állítja a MarketWatch szakírója. Matthew Lynn szerint a következő válság Görögország után Európa nyugati végén robbanhat ki. Portugália az a ketyegő bomba, amely arra vár, hogy felrobbanjon. Az ország fenntarthatatlan adósságot halmozott fel, amely jelenleg ugyan nem nagyon izgatja a befektetőket, de egy kormányváltást követően ez gyökeresen megváltozhat.

Privátbankár-vélemény

A görög kormány vélhetően ezzel is elszámította magát: ha bármilyen engedményt is el tudnának érni halogató taktikájukkal, az komoly veszély lenne az eurózónára nézve, hiszen Portugáliában s Spanyolországban (Podemos) is az euroszkeptikus megszorítás-ellenes pártok előretörését segítené. Ha a görög kiválást kezelni is tudná az eurózóna a 2. és 3. exit összdöntené az eurórendszert - főleg, ha a spanyolok inognának meg. Ebből az aspektusból a görögök vereségre ítélése a kisebbik rossznak látszik, még akkor is, ha ezért 10 millió görögnek rendkívül nehéz hónapjai lesznek...

A szép külső...

Portugália ugyan nem süppedt a görögökéhez hasonló állandó válságba, ám ezzel egyidejűleg sem tud felmutatni fenntartható növekedést - állítja a MartketWatch publicistája, akit a Napi.hu idéz.

A felszínen Portugália sokkal jobb bőrben van, mint három évvel ezelőtt, amikor minden szakértő azt találgatta, mikor hullik szét az eurózóna. Tavaly májusban lezárta a mentőprogramját - hiszen teljesítette az Európai Központi Bank (ECB) és az IMF célkitűzéseit -, több, mint egy éve nő a GDP - 0,4 százalékkal bővült a legutóbbi negyedévben, s a szakértők 2015-re 1,5, 2016-ra 1,6 százalékos ütemet jósolnak.

... és az aggasztó belső

A kilábalás ugyanakkor egyáltalán nem látszik tartósnak. A gazdaságot főként a fogyasztói kiadások bővülése és a befektetések ciklikus fellendülése hajtja, miközben az export továbbra is hanyatlik, a munkanélküliség viszont nő - a legutóbbi adat 13,7 százalékot jelez.

A fő probléma azonban az államadósság. Az Eurostat legfrissebb adatai szerint Portugália GDP-jének 130 százalékával tartozik hitelezőinek, és ami ennél is aggasztóbb: a tartozások 70 százalékát külföldieknek kell törleszteniük. Az adósság kezelhető, ha magas, de belföldiek kezében van (ez a helyzet Olaszországgal), vagy ha külföldiek kezében van, de alacsony (ez a finn képlet). A portugálok kombinációja Lynn szerint a legrosszabb lehetőség. Ezen felül a vállalatok és a háztartások is súlyosan el vannak adósodva – összességében az eurózóna legnagyobb tartozását cipeli Portugália.

Nincs görög kiút...

A szakember szerint Görögország, ha kap is annyi pénzt a hitelezőktől, hogy ne menjen csődbe, ám a görög gazdaság képtelen a növekedésre, így mindez végül is a lehető legrosszabb patthelyzet, amelyet a felek össze tudtak hozni. (A szerző véleményének lejegyzése óta azért más a helyzet.)

A „bukottak” közül Írország az éltanuló. Lynn szerint mindig ez volt a legerősebb ország a három közül. Gazdasága elfogadható ütemben növekszik, köszönhetően a viszonylag erős brit fellendülésnek, ami az íreket is húzza maga után.

A Marketwatch elemzője szerint amíg stabil kormány irányítja Portugáliát, addig mindez vélhetően nem okoz problémát. Ez tükröződik abban, hogy a tízéves kötvények hozama 2,7 százalék – de ez jórészt a görög hatás lehet, hiszen néhány hónapja csupán 1,6 százalék volt. (A csúcs az adósságválság idején mért 14 százalék volt.) A portugál tőzsdék ledolgozták korábbi veszteségük nagyját.

A gond az, hogy októberben választások lesznek, és a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a megszorításellenes programmal házaló ellenzék nyerhet. Ha ez lesz, akkor az új kormány fellazíthatja a költségvetést, ami aligha lesz elfogadható az ECB-nek és az IMF-nek.

Amikor kitör a pánik

Matthew Lynn szerint a legnagyobb gond az, hogy nincs a világon olyan ország, amely vissza tudna fizetni a GDP-je 130 százalékát elérő adósságot. Csak ahhoz, hogy a tartozások ne nőjenek tovább, évi háromszázalékos gazdasági növekedésre lenne szükség, miközben semmi jele annak, hogy Portugáliában benne lenne ez a tempó. Ha az ország hitelezői is rájönnek erre, fel kell ismerniük, hogy követeléseik egy részét biztosan le kell írni, és ekkor pánikszerűen elkezdik majd kiszórni portugál kötvényeiket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most tényleg rossz hírt kapott Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 16:03
Kellemetlen eredményre jutott egy felmérés.
Makro / Külgazdaság Megéri gyorsan tankolni, mert fordulat jöhet a kutaknál
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 09:54
A héten csütörtökön a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is emelkedni fog bruttó 3-3 forinttal.
Makro / Külgazdaság IMF: árnyék vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 16:59
Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.
Makro / Külgazdaság Jön a baj, ez a jel árulkodik a válság előszeléről
Buksza blog | 2025. április 22. 15:03
A közgazdászok órákon át elemzik a makrogazdasági adatok táblázatait, hogy előre jelezhessék a gazdasági folyamatok alakulását – pedig létezik ennél egyszerűbb megoldás is.
Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést okozott a lengyel ipar
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:38
Ennél jobb adatra számítottak az elemzők.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Jaksity Györgytől! Ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:39
A volt tőzsdeelnök, a Concorde Értékpapír Zrt. alapító elnöke 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége.
Makro / Külgazdaság Gazdasági kérdésekről tárgyalt az amerikai alelnök Indiában, rögtön született is egy újabb vám
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:04
Jórészt magánjellegű látogatáson járt J. D. Vance Indiában, de azért beszélgetett a miniszterelnökkel a kétoldalú kereskedelmi megállapodásról is.
Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG