Az ugandai Zika-erdő. Innen indult minden. Kép: EPA/STR |
A Zika nem mai történet, már 1947-ben felfedezték Ugandában, az első hordozó egy rézusmajom volt. A kutatók a sárgaláz ellenszerét keresték, de a szúnyogok az akkor még ismeretlen zikát hordozták, amit nem tudtak azonosítani sem - írja az Economist.
Az első emberi fertőződést 1952-ből tartják számon, nem túl meglepő módon Ugandában történt az eset. A kutatók azt feltételezik, hogy a vírus az állatokhoz túl közel kerülő embereket támadta először, illetve a szúnyogok is tovább vitték a fertőzött majomvért. Ez eléggé tipikus terjedési mód, tízből hat vírus hasonlóan fertőz.
Nem kapott fókuszt
Ugrunk ötven évet, amely alatt a feltételezések szerint a Zika kisebb területeken, párszáz embert érintve terjedt Nyugat-Afrikában és Dél-Kelet Ázsiában, az alacsony fertőzésszám az egyik ok, amiért eddig elkerülte az orvosok és a kutatók figyelmét. Ráadásul a Zika tüneteit könnyű összekeverni egy erősebb lefolyású influenzával.
A WHO-t és a kutatókat sem lehet igazán hibáztatni, mivel az elmúlt ötven évben olyan komoly betegségekkel kellett küzdeni, mint az AIDS, a SARS, vagy éppen a tavaly is kisebb pánikot okozó ebola.
Sosem tűnt el?
Skót tudósok egyébként most már úgy vélik, hogy a Zika évek óta komolyabban fertőz Afrikában, csak a pocsék egészségügyi rendszerek se kezelni, se azonosítani, se dokumentálni nem képesek a vírust. 2007-ben a Zika elérte Yap szigetét, az aprócska csendes-óceáni földdarab lakosságának 75 százaléka elkapta a betegséget, így egyértelművé téve, hogy a Zika igenis tud járványkockázat lenni.
2013-ban Francia Polinéziában is végigfertőzte a lakosságot a vírus, ráadásul az egészségügyi dolgozók komolyabb komplikációkat is jelentettek, többek közt bénulást is okozhatott a Zika. Innen már nem meglepetés, hogy 2015-ben a brazíliai járvány kitörésekor gyorsan összerakták a képet, és ma már gyakorlatilag biztosak benne, hogy a kóros kisfejűséget is a Zika okozza.
Az, hogy egy akkora fejlődő országot ért el a vírus, mint Brazília, kulcskérdés lehet, mert így már keresik az egészségügyi szakemberek a megoldást. A kérdés csak az, hogy a Zika lesz-e a következő világjárvány?