A német közszolgálati csatorna munkatársa, Phoebe Gaa Moszkva utcáin végzett szúrópróbaszerű felmérést, amelynek eredménye – bár természetesen nem reprezentatív – némi képet adhat az orosz közhangulatról.
A tudósító, aki a ZDF este hét órás híradójában számolt be tapasztalatairól, azt mondta:
az idősebb generáció tagjainak túlnyomó többsége helyeselte az orosz elnök lépését.
Ők ugyanazokat az érveket hangoztatták a beavatkozás mellett, mint amiket Vlagyimir Putyin szokott.
Ezzel szemben a fiatalabb generációhoz tartozók, akikkel beszélt, szkeptikusabbak, és egy részük nyíltan ellenzi a háború megindítását.
Kitért arra is, hogy csütörtök este pár száz fős tüntetés volt Moszkvában az invázióval szemben annak ellenére, hogy a hatóságok előzetesen lezárták a helyszínt. Szerinte más fővárosi helyszíneken is voltak kisebb tüntetések, amelyeken összesen mintegy 800 embert vettek őrizetbe.
Ezzel párhuzamosan a Meduza orosz nyelvű internetes lap azt írta, hogy a hatóságok több orosz városban is azonnal lecsaptak a magányosan vagy néhány fős csoportban kiálló tiltakozókra. Helyszíni tudósításokon pedig az is látszik, hogy a Vörös tér kordonokkal van lezárva.
Az orosz támadás okairól, valamint arról, mire számíthat Magyarország, Feledy Botond külpolitikai szakértőt kérdeztük:
Korábbi (még az orosz invázió előtt készült) interjúnk Dr. Lénárt András történésszel az 1962-es kubai rakétaválság és a mostani válság közötti párhuzamokról és különbségekről pedig itt érhető el: