3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány ígérete most nem menti meg a nyugdíjasokat.

Márciusban 4,2 százalékos volt a nyugdíjasok átlagos inflációja egy évre visszatekintve, miközben a teljes társadalomra számolt kosár alapján 3,9 százalék jött ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint. Idén az első három hónapban így számításaink szerint 4,4 százzalékos átlagos infláció jön ki az idősek fogyasztási kosarára (ami a nyugdíjasokra jellemző fogyasztási szerkezetet tükrözi).

Szükség lesz a tartalékokra
Szükség lesz a tartalékokra
Ez kis mértékben meghaladja az ugyanerre az időszakra mért 4,3 százalékos átlagos inflációt.

Természetesen rögtön adódik két fontos megállapítás is a számok alapján. Az egyik: a 4,4 százalék bőven felette van az idén januári 2,8 százalékos nyugdíjemelésnek. Vagyis a nyugdíjasok kifejezetten pórul jártak eddig a boltokban. A másik, hogy márciusban már a járvány miatti veszélyhelyzet befolyásolta az árak alakulását, ami tükröződik az idősek által nagyobb arányban vásárolt élelmiszereknél: a múlt hónapban ebben a termékkörben 7,6 százalékos átlagos inflációt mért a KSH, ami felette van a januári 6,9 százaléknak, és a februári 7 százaléknak. Vagyis a rendkívüli helyzetben az élelmiszerek ára lódult meg jelentősebben.

Ehhez képest a márciusi nyugdíjas infláció az idei legalacsonyabb, akkor ennek mi lehet az oka? Például az, hogy az egyéb termékeknél - amelyek nélkülözhetőek - mérsékeltebb volt az áremelkedés üteme - az üzemanyagoknál például nagyon látványos a különbség, ott konkrétan árcsökkenés volt -, valamint tavaly márciusban gyorsabb ütemben nőtt a nyugdíjas infláció, mint a megelőző hónapokban, tehát a bázis is magas volt.

Ami az előttünk álló időszakot illeti, minden korábbinál nehezebb megbecsülni, hogy mi lesz. A gazdaság folyamatos leállása a kínálat csökkentésén keresztül árfelhajtó hatású kellene, hogy legyen, de párhuzamosan a kereslet is csökkeni fog (az elbocsátások, bércsökkentések miatt), ami pedig árleszorító hatású. Egyelőre annyi látszik, hogy az élelmiszereknél - mint alapvető létszükségleti cikkeknél - inkább a drágulás a meghatározó, míg a nélkülözhetőbb termékeknél az árak csökkentésére lehet számítani.

Ez rossz hír a nyugdíjasoknak, akik így a leginkább kiszolgáltatottá válnak az áremelkedésnek. Bár esetükben annyit legalább el lehet mondani, hogy a havi jövedelmüket nem veszélyezteti a válság, azt stabilan folyósítani fogja az állam, szemben a bérekkel, ami a versenyszektorban a piaci folyamatok függvényében a cégek döntésén múlik. Ugyanakkor az elmúlt években - amint arra többször is felhívtuk a figyelmet - a bérek jóval nagyobb mértékben emelkedtek, mint a nyugdíjak (amelyek a mindenkori inflációhoz igazítottan változnak), vagyis az olló egyre jobban szétnyílt.

Az mindenesetre biztos, hogy a mai adat felerősíti azok hangját, akik azonnali nyugdíjkorrekciót követelnek. A kormány belengette, hogy jövő évtől visszaépítik a 13. havi nyugdíjat (ennek kétséges módjáról először nálunk jelent meg elemzés), de a jövőbeli juttatás jelenleg nem tud segíteni a nehezebb helyzetbe került időseken.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG