Az olimpiai falu épületei június 23-án. Fotó: EPA/Antonio Lacerda |
A héten megkezdődnek az olimpiai játékok Rio de Janeiróban. De milyen biztonsági kihívások fogadják az olimpiára érkező versenyzőket és szurkolókat? Mármint a már sokat hangoztatott tolvajlásokon, Zika-víruson és szuper-baktériumokon kívül?
Nos, példának okáért csak Rio de Janeiro szövetségi államban havonta 428 gyilkosságot követnek el, vagyis naponta 14 emberéletet oltanak ki. Ha ez nem lenne elég, akkor a hivatalos statisztikák szerint 2016 első négy hónapjában 1543 nemi erőszakos bűncselekményt követtek el az államban, vagyis átlagosan napi 13-at.
Az iszlamista terror árnya
A francia katonai hírszerzés nemrégen bejelentette, hogy információi szerint brazil iszlamista szélsőségesek támadást terveznek a francia olimpiai delegáció ellen. Válaszként a biztonsági aggodalmakra a brazil hatóságok 88 000 katonát, rendőrt és egyéb biztonsági személyzetet vezényeltek az olimpia színhelyeire, amely több mint kétszerese a 2012-es londoni olimpia alatt szolgálatot teljesítők számának.
Óriási a készültség Rióban, a sportolók képei előtt katonák figyelnek. (EPA/BARBARA WALTON) |
Az elmúlt hetekben pedig megelőző jellegű letartóztatásokat hajtottak végre a brazil hatóságok, számos esetben külföldi partnerszervezetek információira hagyatkozva. Az őrizetbe vett személyeket külföldi terrorista szervezetekkel való kapcsolat-tartással vádolják. Kérdéses, mennyire hatékony ez a kapkodó eljárás, hiszen számos esetben csak azt sikerült hamarjában bizonyítani, hogy az adott személy meglátogatott bizonyos weboldalakat.
A fejetlenségre jellemző, hogy a szervezők azt az Artel Recursos Humanos nevű kisvállalatot kérték föl egy 5 millió dolláros szerződés keretében az átvilágító biztonsági kapuk kezelésére, amely cégnek sajnos nincsen ilyen-irányú tapasztalata. Ezért most a kormányzatnak rögtönözve 3000 nemzeti gárdistát kellett berendelni, mert a cég csupán 500 embert tudott felvenni a feladatra, a szerződésben bevállalt 3400 helyett.
A brazil depresszió szorításában
A szövetségi állam az elmúlt napokban pótlólagos 24 millió dollárt csoportosított át biztonsági költségekre, holott egyes rendőrök már fizetéseik elmaradására és visszataszító szálláskörülményekre panaszkodnak. Ezzel az építő munkások egy része is így van, akik csapot-papot hagyva távoztak az olimpiai faluból, miután egy ideje nem kapták meg a bérüket. Egyesek közülük azzal kompenzálták magukat, hogy a kezük ügyébe eső használható tárgyakat egyszerűen magukkal vitték.
Káncz Csaba |
Az olimpiai projekt pénzügyei pedig felettébb ramaty állapotban vannak. A múlt pénteki adatok szerint az összes belépőjegy 20 százaléka még mindig eladatlan. Bár a központi kormányzat június elején 850 millió dollárral kisegítette a szervező bizottságot, ez utóbbi nemrégen 122.4 millió dolláros finanszírozási űrről számolt be az olimpia hivatalosan 12.2 milliárd dolláros költségvetésében.
Ezt a hiányt a központi költségvetésnek kellene fedeznie, de az egyezményt a korábbi elnökkel, Dilma Roussef-fel kötötték és az új kormányzat még nem erősítette meg, hogy ennek a kötelezettségnek eleget akar-e tenni.
A makrogazdasági helyzetre jellemző, hogy a GDP az idei első negyedévben 0.3 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest és 5.4 százalékkal az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az idei második negyedévben eközben 11.3 százalékra ugrott a munkanélküliségi ráta, amely 38.7 százalékos növekedés az egy évvel ezelőtti adathoz képest. Nem véletlen tehát, hogy a friss felmérések szerint a brazil lakosság többsége ellenzi a riói olimpiát és 63 százalékuk szerint a játékok összességében több kárt fognak okozni az országnak, mint hasznot.
Itthon jó lenne még időben leszállni a földre
A brazil olimpia előkészítése körüli vesszőfutás és a lakosság elfordulása figyelmeztetéssel kell, hogy szolgáljon hazánk számára is, ahol a jelenlegi miniszterelnök köztudomásúlag a százmilliárdos sportberuházások megszállottja. Szakemberek egyenes viccnek tartják a budapesti olimpia költségeire adott hivatalos becslést. Szerintük ugyanis 10 és 30 milliárd dollár közötti kiadással kell számolni – miközben az éves magyar GDP 140 milliárd dollár –, a kormányzati kalkulációkban használt 2,8 milliárd helyett. Ezt a figyelmeztetést bizony jobb lenne komolyan venni, amíg nem késő, hiszen a jövő évi budapesti vizes világbajnokság is a jelenlegi szakértői kalkulációk szerint tízszer (!) annyiba fog kerülni, mint a kormányzati pályázat idején eredetileg (alá)becsült összeg.
Káncz Csaba jegyzete