1. Kormányzat és jogrendszer
A maximális adható 10 pontból átlagosan 5,1 pontot adtak a magyarok arra, hogy mennyire találják megbízhatónak a hazai jogrendszert és kormányzatot, ezzel valamivel az uniós átlag előtt járunk.
Bízunk a magyar jogrendszerben? Forrás: Eurostat |
Szintén érdekes, hogy bár a kormányban mi sem igazán bízunk, az EU-s képviselő választás így se érdekelte a kutyát sem, a szavazatképes választók kicsit több mint negyede ment csak el voksolni.
2. Közbiztonság
Nem ilyen jó a helyzet a közbiztonságnál, a megkérdezett magyarok 35 százaléka egyáltalán nem érzi magát biztonságban az utcán éjszaka, mindössze 17,4 százalék megy félelem nélkül ki az utakra. Jócskán le is maradtunk az uniós átlagtól, és a mezőny végén kullogó Litvániát sem sokkal hagytuk le.
Így érezzük magunkat biztonságban az utcán. Forrás: Eurostat |
3. Egészségi állapot, várható élettartam
Nem gondolkodunk túlságosan optimistán saját egészségi állapotunkról, a magyarok csupán 57,6 százaléka gondolja jónak saját egészségét, ez jelentősen elmarad az uniós 65 százaléktól.
Forrás: Eurostat |
A várható élettartam talán egész Európa szempontjából a legkiegyensúlyozottabb adat, nincsenek lényegesen nagy eltérések, bár azért az még így is szembeötlő, hogy a fejlett uniós országokban az átlagos várható élettartam négy évvel több mint itthon.
4. Időbeosztás
A magyarok kétharmadának nincsen nagy problémája idejének elosztásával, bár azért az mindenképpen sokkoló adat, hogy egy átlagos magyar közel tíz órával többet dolgozik hetente, mint holland társa. Szintén érdekesség, hogy a folyamatos válsággal küzdő Görögországban dolgoznak arányosan messze a legtöbbet egy héten.
Sokat dolgozunk. Forrás: Eurostat |
5. Munka
A magyarok döntő többsége szereti a munkáját, csupán 21,3 százalék elégedetlen jelenlegi állásával, ez egyébként teljes egészében megfelel az uniós átlagnak is. Mind elégedettség, mind teljesen foglalkoztatottság szempontjából a skandináv országok állnak az élen.
Forrás: Eurostat |
6. Lakhatás
A hazai népesség közel háromnegyede nagyjából elégedett lakáskörülményeivel, bár az uniós átlaghoz képest durván nagy probléma az, hogy túl sokan laknak egy házban vagy lakásban. A statisztika szerint a magyar gyerekek többsége osztozik egy szobán testvéreivel.
Forrás: Eurostat |
7. Általános elégedettség
Ezen a skálán a lehetséges 10 pontból 6,1-et ér el Magyarország, a népesség 38,5 százaléka kifejezetten elégedetlen életkörülményeivel. Ez elmarad az uniós átlagtól, viszont még jócskán a szegényebb tagállamok előtt járunk így is.
Bár nem állunk rosszul, így is sokat elégedetlenkedünk. Forrás: Eurostat |