A dán Carlsberg, a világ egyik legnagyobb sörgyártó vállalata felmondta licencmegállapodásait korábbi oroszországi leányvállalatával, a Baltikával a Moscow Times híre szerint.
A céget 2023 júliusában sajátította ki az orosz kormány. Ezzel megelőzte, hogy a tulajdonos eladja a leányvállalatot, némileg késve érkező válaszul az Ukrajna ellen indított orosz agresszióra. Számos nyugati vállalat felfüggesztette vagy feladta oroszországi tevékenységét ugyanezzel az indokkal, ám amelyek ezt még valamikor 2022-ben megtették, azoknak módja volt valamilyen ellenőrzött módon kivonulni Oroszországból.
A Carlsberg júniusban jelentette be, hogy talált egy vásárlót a Baltikára. Ezt megelőzően 2000 óta volt a tulajdonában a vállalat, amely 8400 embernek ad munkát. Az orosz kormány azonban egy rendelettel – amelyet Vlagyimir Putyin írt alá – annak rendje és módja szerint elkonfiskálta a portékát.
Ez része volt az Oroszországban ragadt külföldi tulajdonú cégek ellen folytatott hajtóvadászatnak, amit az oroszoktól nyugaton lefoglalt tulajdonokra válaszul indítottak el. Az orosz állami vagyonügynökség, a Roszimuscsesztvo Putyin barátját, Taimuraz Bollojevet nevezte ki a Baltika igazgatójává – tudta meg annak idején a Vedomosztyi sajtóorgánum arra hivatkozva, hogy betekintést nyert az ezzel kapcsolatos iratokba. Bollojev korábban tagja volt a Baltika igazgatóságának. Hírek szerint üzleti partnere a Putyin szövetségesének tartott Jurij és Mihail Kovalcsuk oligarchapárosnak.
Nagyon úgy tűnik, hogy a Baltika a Carlsberg mostani lépésével kapott egy kemény üzleti ütést, ugyanis a dánok úgy döntöttek, teljesen lemondanak egykori leányvállalatukról.
Nem fogadják el a szerintük illegitim kisajátítás feltételeit. Ennek jegyében mondták fel a licencmegállapodásokat, melyek értelmében a Baltikának joga volt gyártani és értékesíteni a Carlsberg nemzetközi és regionális sörmárkáit. A felmondás azt jelenti, hogy a cég 2024 áprilisáig még eladhatja meglévő készleteit, aztán fel is út, le is út.
Oroszország a dán vállalat legnagyobb piacai között volt. Nyereségének 9 százalékát köszönhette 2021-ben az ottani eladásoknak. A kivonulás már 2022-ben azzal járt, hogy a sörgyártó nettó veszteséget volt kénytelen elkönyvelni. A Carlsberg most közölte, hogy teljesen leírja oroszországi üzletének értékét. Hogy ez mennyit kóstál, arról nem számoltak be.