Menekültek egy berlini ideiglenes szálláson (fotó: ENSZ, UNHCR) |
Több mint 20 milliárd eurót fordított a menekültügyre a német szövetségi kormány 2017-ben, a pénz legnagyobb részét nem Németországban költötték el, hanem külföldön - írja a Handelsblatt egy még nem nyilvános pénzügyminisztériumi jelentés alapján.
A legtöbb pénz nem belföldre megy
A kormány elé május végén kerülő jelentés alapján a szövetségi államháztartásból 20,781 milliárd eurót (6550 milliárd forint) fordítottak tavaly a nemzetközi menekültválsággal összefüggő kiadásokra.
A pénz csaknem háromnegyedét, 14,2 milliárd eurót nemzetközi gazdasági fejlesztési és humanitárius segítségnyújtási programokra költötték a menekülésre késztető okok felszámolásáért folytatott küzdelem részeként.
Belföldön, a Németországban tartózkodó menedékkérőkre és menekültekre 6,581 milliárd eurót fordítottak. Ezt az összeget a menedékkérők és menekültek ellátásáért felelős tartományoknak és helyi önkormányzatoknak utalták át különböző költségekre, kétmilliárd eurót például a társadalmi beilleszkedést szolgáló intézkedésekre, egymilliárd eurót lakhatási támogatásra, további egymilliárdot pedig gyermekek gondozására.
A tartományok több pénzt igényelnek, ezt a pénzügyminisztérium várhatóan arra hivatkozva utasítja majd vissza, hogy a tartományi kormányok költségvetésében tavaly együttvéve 12,4 milliárd euró többlet keletkezett.
A menekültügy 20,781 milliárd eurós forrásigénye miatt a szövetségi kormánynak sem kellett megszorításokat bevezetnie vagy más területről átcsoportosítania pénzt, és a menekültválság folytatódása ellenére 2014, 2015 és 2016 után ismét többlettel zárt az államháztartás: 325,4 milliárd euró kiadás mellett 330,4 milliárd euró bevétel keletkezett, a többlet így 5 milliárd eurót tett ki.