A kormány teljes mértékben tisztában van a helyzet komolyságával, tisztában vagyunk azzal, mi a tétje a tárgyalások sikerének - mondta ma rendkívüli tájékoztatóján Fellegi Tamás a Parlamentben.
"Azzal is tisztában vagyunk, hogy az alapgondokat nem változtatták meg az elmúlt napok eseményei: az adósság mértéke és annak szerkezete a probléma" - jelezte a tárca nélküli miniszterként az IMF-tárgyalásokat koordináló Fellegi.
Fellegi a "körtéről és az almáról"
"Óriási erőfeszítéseket tesznek" a jövőben is az államadósság csökkentésére, "akárcsak eddig". Fellegi szerint ugyanis nagyon komoly mértékben csökkentették az államadósságot, de ebből a szempontból is nagyon fontos problémát jelent a forint árfolyama. "Nem dugjuk a fejünket a homokba, tisztán látjuk az összefüggést" - mondta a miniszter. Ezzel Fellegi tisztázta, hogy a kormány (a kormányfő szóvivőjének és a kormánypárt szóvivőjének korábbi nyilatkozataival ellentétben) igenis tisztában van azzal, hogy a forintban számolt GDP és a nagyrészt devizában felhalmozódott, uniós módszertan alapján elszámolt államadósság összehasonlítható. A gyenge forint árfolyam miatt ugyanis ismét 82% felett van az államadósság mértéke.
A kormány is rájött: gyorsan meg kell egyezni
A finanszírozást külső forrásokból kell biztosítani, ehhez szükség van a gyors megegyezésre - szögezte le a miniszter. Minél hamarabb meg akarnak állapodni az IMF-fel.
Fellegi Tamás elmondta, hogy a kialakult helyzetről tegnap a kormányülésen is hosszan szó esett, mai tájékoztatója előtt pedig Orbán Viktorral egyeztetett mandátumáról. A kormány elkötelezett amellett, hogy a jövő heti, washingtoni tárgyalásokon az előkészítési szakaszt lezárják az IMF-fel.
Fellegi Tamás a miniszterelnökkel tárgyalta meg, meddig mehet el Washingtonban |
"Határozottan a megállapodás irányába kívánunk menni, készek vagyunk előfeltételek nélkül tárgyalni. Nem fogadunk el bármit, de minden fajta aggályra készek vagyunk a tárgyalóasztalnál reagálni" - jelezte a miniszter, hogy a kormány nyitott a nemzetközi szervezetek felvetéseire.
Fellegi Tamás sajtótájékoztatója
Forrás: LiveInfo
Főszerepben az MNB függetlensége
"Tiszteletben tartjuk az MNB függetlenségét. Amíg az EKB szövegszerűen nem nyilatkozik arról, mik a fenntartásai, addig pletykákra nem kívánnak reagálni" - mondta Fellegi.
Csakhogy az EKB felvetései közül a kormány megfeledkezett a jegybank új alelnökéről, és az új monetáris tanácstagokról (akiket a miniszterelnök nevez ki). Ráadásul az Európai Bizottság szóvivője is felhozta ezeket az aggályokat a héten - tehát nem egészen pletykákról van szó. Fellegi hangsúlyozta a kormány álláspontját, mely szerint az MNB függetlensége tovább nőtt. Bejelentette, hogy a washingtoni tárgyalásokra Karvalits Ferenc, az MNB alelnöke is elkíséri a magyar delegációt.
Fellegi szerint számos kérdést rendeztek a korábbi felvetésekből. Így például egyezséget kötöttek a Bankszövetséggel, 3% alá vitték a hiányt 2011-ben (ez egyszeri tételnek, a nyugdíjpénzeknek köszönhető). A miniszter aláhúzta, az EKB eddig ismertetett 15 felvetéséből 14-et rendeztek és a módosítókkal azokat beépítették a már megszavazott MNB-törvénybe. Nem zárta ki a miniszter ugyanakkor, hogy az alelnökök számáról és az új monetáris tanácstagokról hajlandóak egyeztetni a partnerekkel. Fellegi egyúttal jelezte, hogy ez a vita nem előzmény nélküli, 2004-ben már lezajlott, a probléma akkor is az alelnökök számával volt.
"A tárgyalásoknak el kell kezdődniük" - mondta a miniszter, aki úgy értékelte, hogy a kormány mindent megtett, hogy teljesítse a nemzetközi tárgyalópartnerek kéréseit, de nyitottak az újabb felvetésekre is és "mindent meg fognak tenni, hogy ezeknek eleget tegyenek, amennyiben az kormány hatáskör és nem ellentétes a kormány szándékával".
Jöhet a készenléti hitelkeret
Fellegi Tamás elmondta, hogy nem zárkóznak el egy biztonsági, készenléti hitelkerettől, de ebben az esetben tisztázni kell, hogy nem azonnal igénybe vehető hitelről van szó, hanem egy biztonsági hálóról. A kormány szerint a piacokról, tehát külső forrásokból továbbra is képesek leszünk magunkat finanszírozni 2012-ben, de ehhez meg kell nyugtatni a befektetőket.
"Eddig sem az volt a kérdés, hogy nem vagyunk hajlandóak feltételeket elfogadni. Természetes, hogy akik finanszírozni akarnak minket, azoknak feltételei is lesznek, az a kérdés, hogy milyenek. Erről kell tárgyalnunk" - mondta Fellegi.
A kormány tehát a készenléti hitelkerettől sem zárkózik el, mást nem is nagyon tehet, az IMF magyarországi küldöttségének feje már korábban jelezte, hogy csak készenléti hitelben gondolkodnak és a tárgyalások újrakezdésének is ez lesz az alapja.