4p
Negyed századdal a Szovjetunió szétesése után Washington újra készíti elő nukleáris fegyverek Európába telepítését. A washingtoni stratégák újra leporolták a régi elrettentési terveket. Merkel lobbizásának köszönhetően az ENSZ decemberi párizsi klímakonferenciája volt az egyik kiemelt téma a csúcson, legyőzve Kanada és Japán vonakodását.
Angela Merkel német kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök (MTI/EPA/Pool/Makszim Sipenkov)

Oroszországot tavaly felfüggesztették a G8-csoportból a Krím annektálása és a kelet-ukrán szeparatisták támogatása miatt, így Moszkva idén nem kapott meghívót. Az idei megbeszélések arra utalnak, hogy jövőre sem fog. 

A G7 csúcs 21-oldalas záróközleménye felszólítja Moszkvát a minszki tűzszüneti megállapodások tiszteletbe tartására. Az ebben a hónapban lejáró szankciók ügyében viszont technikailag még minden nyitott – az enyhítés, vagy akár a további szigorítás is. A világgazdaság ügyében a G7 tagállamok egymást dicsérik a közleményben a konjunkturális javulás miatt. Az ultra-laza monetáris politika és a rendkívül magas államadósságból származó kockázatokra a közlemény nem tér ki. Obama és Merkel négyszemközi tanácskozásukon megvitatták és támogatásukról biztosították a tervezett Transzatlanti Kereskedelmi szerződést (TTIP).

Visszatér a hidegháborús szembenállás Európában

Obama éles hangon kritizálta Putyin elszigetelődő álláspontját és határozottságot kért európai szövetségeseitől Moszkva megbüntetésére, ha tovább eszkalálja a feszültséget Ukrajnában. 

A háttérben közben már komoly pozicionálás zajlik Washingtonban és a stratégák újra leporolták a régi elrettentési és feltartóztatási (deterrence and containment) terveket. Múlt héten amerikai védelmi hivatalnokok a Képviselőház meghallgatásán jelezték, hogy a Pentagon nem zárja ki a megelőző csapásokat orosz célok ellen, beleértve a nukleáris ütőerővel.

Indul a fegyverkezés?

Negyed századdal a Szovjetunió szétesése után Washington újra készíti elő nukleáris fegyverek Európába telepítését. Washington a közepes hatótávolságú nukleáris rakéták (INF) Európából való kivonásáról 1987-ben megkötött szerződés megsértésével vádolja Moszkvát. Az orosz haderő ugyanis állítólag földről indítható, a szerződés által tiltott hatótávolságú "szárnyas rakéták" (manőverező robotrepülőgépek) repüléstesztjét végzi. Oroszország cáfolja a paktum megszegését, és azt állítja, hogy a rakétavédelem kiépítésével ilyet éppen az Egyesült Államok követ el.

Philip Hammond brit külügyminiszter most hétvégén elmondta a BBC Sunday-nek, hogy rendkívül előrehaladottak a tervek újabb amerikai nukleáris rakéta-telepítésekről Európába. Hammond hozzátette, hogy London hamarosan kiléphet az INF-szerződésből, megnyitva az utat az amerikai nukleáris telepítések előtt. Ez egyébként csupán újrajátszása lenne az 1991 előtti időszaknak, amikor Anglia amerikai nukleáris fegyvereket tárolt a Királyi Légierő Greenham Common bázisán.

A németek központi témává tették a klímapolitikát

Merkel lobbizásának köszönhetően az ENSZ decemberi párizsi klímakonferenciája volt az egyik kiemelt téma a G7 csúcson, legyőzve Kanada és Japán vonakodását. A G7 csoport tagjai végül egyetértettek abban, hogy a klímacsúcson kötelező érvényű megállapodást kell kötni az éghajlatváltozás elleni küzdelemről, és mindannyian kiállnak amellett, hogy 2 Celsius fok alatt kell tartani a globális középhőmérséklet emelkedését az évszázad végéig, az ipari forradalom előtti szinthez képest.

A G7 csoport elkötelezte magát amellett, hogy a világgazdaság "dekarbonizációjára" van szükség "a jelenlegi évszázadban", vagyis ki kell alakítani a fosszilis energiahordozók nélkül működő gazdaságot. A Hetek amellett is elkötelezték magukat, hogy az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének (IPCC) ajánlása alapján 2050-ig az üvegházhatású gázok 40 és 70 százalék közötti mértékű csökkentésére van szükség 2010-hez képest, és ennek a sávnak "a felső szélét" kell megcélozni.

A G7 csoport tagjainak az is közös meggyőződése, hogy a Párizsban kidolgozandó megállapodásban biztosítani kell azt az évi 100 milliárd dollárt, amelyet a legutóbbi, koppenhágai klímacsúcson elhatározott menetrend szerint 2020-tól a fejlődő országok klímavédelmi erőfeszítéseinek támogatására fordítanak.Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nem boldog – itt a kormány reakciója Trump nagy bejelentésére
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:29
A külgazdasági és külügyminiszter a brüsszeli felelősöket emlegette.
Makro / Külgazdaság Donald Trumpék ezzel a magyar gazdaság alól is kirúgnák a széket?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:29
Előkerült egy brutális büntetővám terve. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG