3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kunetz Zsombor szerint a kritikus beavatkozásokat igénylő betegek közül is sokan nem kaphatták meg a szükséges ellátást - ők vagy meg tudták várni, míg sorra kerültek, vagy meghaltak.

Szomorú adatösszegző cikket tett közzé a 444-en vezetett szakblogján Kunetz Zsombor. A sürgősségi orvos azt összesítette, hogy tavaly hány ember nem kapta meg a szükséges kórházi kezelését egyes koronavírus-intézkedések - így a teljes kórházi osztályok kiürítése, a beavatkozások halasztása - miatt.

A szakember a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatsorait nézte át, és az alapkezelő tavalyi évre vonatkozó jelentése nyomán megállapította, hogy a krónikus betegellátás összesített esetszáma közel negyven százalékkal esett vissza a 2019-es évhez képest. 2019-ben még közel 263 ezer kórházban ápolt krónikus beteg után fizetett a NEAK, 2020-ban viszont már csak 161 ezer beteg kaphatott ilyen típusú ellátást,

100 ezerrel kevesebb, mint az utolsó Covid előtti évben.

Kunetz szerint az is jól szemlélteti a krónikus ellátás erős befagyasztását, hogy például a mozgásszervi rehabilitáció kilencven százalékkal esett vissza az elmúlt évben az azt megelőzőhöz képest - ehhez nagyban hozzájárult a Kásler Miklós által elrendelt ágyfelszabadítási akció is, melyet Kunetz a cikkben szégyenteljesnek nevez. Ezek a számok kizárólag a krónikus betegellátás adatait mutatják.

Az akut ellátás adatsora sem szívderítő azonban, a “Fekvőbeteg és kúraszerű ellátás összesített teljesítmény” adatai szerint a finanszírozott esetszám húsz százalékkal csökkent - pedig a betegek száma évről évre növekvő tendenciát mutat, fűzi hozzá Kunetz.

"Ráadásul a járvány miatt több tízezer plusz kórházi kezelésre lehetett szükség (sajnos ennek pontos száma a magyar operett törzs adatközlési politikája miatt nem ismert), mégis a vírus előtti utolsó évhez viszonyítva minimum 433 050 beteg nem kapott kapott ellátást. Miután a finanszírozott esetszámokat maga a járvány és azzal megnövekedett kórházi betegek száma torzítja,sokkal valószínűbb, hogy közel fél millió ember nem kapott megfelelő kórházi akut fekvőbeteg-ellátást az elmúlt éveben,és akkor az idei év első feléről még nem is beszéltünk"

- mutat rá a sürgősségi orvos.

Minimum 20 százalékkal esett vissza a kórházi kezelést igénylő, és azt meg is kapó kardiológiai betegek száma, folytatódik a cikk, a szívtranszplantációk száma közel negyven százalékkal, míg az egyéb szervtranszplantációké közel harminc százalékkal csökkent - holott az ilyen beavatkozásra váró betegek száma amúgy valószínűleg nem csökkent tavaly, hanem a Covid miatt feltételezhetően még nőtt is. "Ezek a betegek, vagy meg tudták várni, amíg sorra kerültek, vagy meghaltak" - írja Kunetz.

Kunetz Zsombor szerint a fentiek is azt mutatják, hogy a kormány járványkezelése nagyon félrement, bár ő ennél keményebb kifejezéseket használ a cikkében.

Arról laptársunk is írt korábban, hogy az egyik magánkórházban 30-50 százalékos forgalomnövekedést tapasztalnak az állami egészségügyben leállt műtétek miatt.

(444/Röntgen blog)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG