Chiril Gaburici. Forrás: EPA |
Európa legszegényebb, de geopolitikailag kiélezett helyzetben lévő országában június 12-én nyújtotta be lemondását Chiril Gaburici miniszterelnök, aki ellen eljárás zajlik hamisnak bizonyult érettségi bizonyítványa miatt. A lépést maga az érintett jelentette be. Chiril Gaburici szerint "politikai játszmák eszközévé vált", ami kissé nevetséges érv egy miniszterelnök esetében. A vádat azonban nem cáfolta. A Moldovai Liberális Demokrata Pártot is vezető 38 éves politikusnak két diplomája is van, érettségije viszont nincs.
Szervezett felvilág
Moldovában április eleje óta több hullámban folynak tüntetések, mert az összeomlott pilótajátékban, eltűnt 1 milliárd dollár, az ország éves GDP-nek 13 százaléka. A helyi politikai megfigyelők biztosra veszik, hogy ezt a csalást nem kis részben az EU-párti eddigi kormányzó erők szerveztek a hozzájuk közel álló bankokon keresztül.
A reformképtelenséggel és a politikával összefonódó szervezett bűnözéssel szembesülve a nemzetközi hitelezők sorra dobják be a törülközőt. Június 13-án az IMF mondta le a látogatását, a Világbank pedig befagyasztotta egy 45 millió dolláros segélyét.
A moldovai parlament erősen megosztott, középen meghasadva az EU-párti erők és a Moszkvához húzó szocialista és kommunista pártokkal. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy elhúzódó politikai bénultsággal lehet számolni az országban. Ez nem lenne teljesen meglepő a jövőre nézve, hiszen az elmúlt öt évben is több előrehozott választásra került sor ebben kis, de stratégiailag fontos helyen fekvő országban.
Két malomkő közt őrlődve
A külpolitikai fronton Gaburici lemondása előreláthatóan tovább komplikálja Moldova közeledését a Nyugathoz. Ukrajnához és Grúziához hasonlóan Moldova is az EU mellett tette le a voksát a tágabban értelmezett Moszkva-Nyugat szembenállásban. De figyelembe véve a folyamatos politikai bizonytalanságot, és az elszakadó Transznyisztria ellenkezését az EU-s integrációval kapcsolatban, Moldova belátható időn belül nem tud érdemben közeledni a nyugati integrációhoz.
Az ország tavaly írt alá társulási szerződést az Európai Unióval, kiváltva Oroszország haragját, amely azután egyes moldovai mezőgazdasági termékek orosz embargójában nyilvánult meg. A politikai megosztottság és bizonytalanság miatt a moldovai gazdaság is gyengül, a fizetőeszköz, a lej idén húsz százalékot veszített értékéből.
Káncz Csaba jegyzete