Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter, az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke és kancellárjelöltje egy szavazóhelyiség előtt az előrehozott parlamenti választásokon Bécsben 2017. október 15-én. (MTI/EPA/Christian Bruna) |
Ma csúcstalálkozót tartanak Budapesten a visegrádi országok (V4) miniszterelnökei és Sebastian Kurz, Ausztria kancellárja. Ilyen magas rangú vendég még sosem vett részt a V4-ek tanácskozásán, arról nem beszélve, hogy Ausztria, amely két hét múlva átveszi az EU soros elnökségét, kemény programot ismertetett az illegális bevándorlás megakadályozásra. A találkozó egy rendkívül feszült német- és összeurópai politikai helyzetben kerül megrendezésre. Az osztrák kancellár a migránsválság kapcsán meghirdette az „arra hajlandó államok tengelyét”, benne az olasz és a magyar kormánnyal. Valóban, Kurzot ideológiai kötelékek fűzik össze Orbánnal, a német belügyminiszter Seehoferrel és Olaszország új erős emberével, a belügyminiszter Salvinival.
Abcúg Merkel!
A brit The Guardian szerint vannak ugyan ellentéteik, de az érdekük az, hogy közös támadást indítsanak az EU intézményeinek jelenlegi vezetése ellen. „Szeretnének megszabadulni Merkeltől, hogy átvegyék az Európai Néppárt irányítását. Múlt heti beszédében a magyar kormányfő minden eddiginél egyértelműbbé tette ezt a szándékot”.
Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy eközben az amerikai elnök Twitter-bejegyzésekben támadta Merkelt, és azon lelkendezett, hogy „a német nép szembefordul a vezetésével”.
The people of Germany are turning against their leadership as migration is rocking the already tenuous Berlin coalition. Crime in Germany is way up. Big mistake made all over Europe in allowing millions of people in who have so strongly and violently changed their culture!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2018. június 18.
Richard Grenell, az Egyesült Államok berlini nagykövete egy hete látta vendégül Kurzot berlini rezidenciáján. Eközben Steve Bannon, Trump korábbi fő stratégiai tanácsadója kapcsolatokat épít az európai nacionalista jobboldallal, az olasz Ligával, és hősnek nevezte az acélkerítést felhúzó Orbán Viktort. Mára bizony egyértelművé vált, hogy a Fehér Ház a Merkel-kormány bedöntésén dolgozik. Trump számára Merkel bukása annak bizonyítéka lenne, hogy hiba volt egymillió migráns beengedése Németországba, és egyben igazolná az ő saját kemény bevándorlásellenes politikáját. Az elnök Európa példájával akarja igazolni, hogy őrültség a migráció iránti tolerancia.
Brüsszel érzi, hogy migránsügyben a fejére omlott a mennyezet, ezért a jövő heti (június 28-29) – páratlanul feszültnek ígérkező - Európai Csúcsra egy olyan záróközlemény tervezetet készített elő, amely az ENSZ Menekültügyi Ügynökségével (UNHCR) szoros együttműködésben regionális gyűjtőtáborok létrehozását célozná meg. Az UNHCR már Líbiában és Nigerben működtet hasonló egységeket.
Merkel kérdéses ígéretei
Káncz Csaba |
De addig még sok víz lefolyik a Rajnán. Az elmúlt órákban a bajor CSU a koalíciós egyeztető tanács azonnali egybehívását követelte a keddi Merkel-Macron találkozót lezáró megállapodás kapcsán. Berlin és Párizs az úgynevezett Mesebergi Nyilatkozatban közös euróövezeti büdzsét javasolt, vagyis Merkel belement - koalíciós társának megkérdezése nélkül – az egyik legfőbb francia követelésbe. Ennek finanszírozásáról szóló döntéseknek „figyelembe kellene venniük a következő többéves pénzügyi keretről folyó tárgyalásokat”.
Az eurózóna-büdzsé forrásai részben tagállami hozzájárulásokból, az adóbevételek allokációjából és európai forrásokból származnának, bár ennek mibenlétét nem részletezi a nyilatkozat. Az eurózóna büdzséjét több évre előre határoznák meg. A Nyilatkozat szerint Berlin és Párizs 2018 végéig véglegesíteni fogja az új Elysée Szerződést megcélozva a két ország közötti gazdasági, szociális és fiskális konvergenciát, és a határokon átnyúló együttműködés új eszközeinek a kidolgozását.
Nos, ez mind szép és jó. De a CSU megkérdezése és jóváhagyása nélkül a megrendült Merkel stratégiai jelentőségű európai elköteleződései felettébb kérdéses legitimitással bírnak.
Káncz Csaba jegyzete.