A Fitch Ratings helyzetértékelése szerint a hirtelen, váratlan, globális kihatású amerikai szakpolitikai irányváltások növekvő valószínűsége, valamint a régóta fennálló nemzetközi kommunikációs csatornák és kapcsolattartási normák háttérbe szorulása kibillentheti az egyensúlyából a világgazdaság alakulását. Emiatt Trump szinte minden megnyilvánulása kockázatot rejt magában.
A nemzetközi hitelminősítő szerint a szuverén adósminőséget terhelő elsődleges kockázati tényezők közé tartozik a kereskedelmi kapcsolatokban végrehajtott, súlyos fennakadásokat okozó változtatások lehetősége, emiatt ugyanis megtorpant a nemzetközi tőkeáramlás. Bírálták továbbá Trump a migrációt érintő korlátozásait, ezek ugyanis már visszavágják a hazautalt tőke mennyiségét. Ráadásul a szakpolitikában egyre több az összetűzés, ami megnövekedett vagy elhúzódó deviza- és egyéb piaci árfolyamkilengésekhez vezet.
Az agresszív hangnem semmi jót nem jelent
A Fitch Ratings londoni elemzői szerint még sok minden változhat, de az amerikai kormány egyes retorikai fordulatainak agresszív hangneme nem arra vall, hogy könnyű tárgyalási időszak következik, és arra sem, hogy túl sok lehetőség lenne a kompromisszumra.
A hitelminősítő szerint azokat a gazdaságokat terheli leginkább adósminőségi alapmutatóik romlásának kockázata, amelyek szoros gazdasági-pénzügyi kapcsolatban állnak az Egyesült Államokkal, és amelyeket az amerikai kormány máris tisztességtelen eszközök alkalmazásával vádol. A Fitch ezek közül megemlíti Kanadát, Kínát, Németországot és Mexikót.
Az elemzés szerint az amerikai elnökválasztás után megnövekedett gazdasági bizonytalanságok és árfolyamkilengések is már szerepet játszottak abban, hogy a Fitch Ratings decemberben leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Mexikó "BBB plusz" szintű államadós-besorolásának kilátását.
Bajban az írek
A Capital Economics szintén pénteken ismertetett tanulmányában azt vizsgálta, hogy mely euróövezeti gazdaságok a legveszélyeztetettebbek az amerikai kereskedelmi politika esetleges protekcionista fordulatától.
A gazdasági-pénzügyi elemzőház szerint ha a kockázat mércéje az amerikai piacra irányuló exportból eredő hozzáadottérték-többlet, akkor az ír gazdaságot terheli messze a legnagyobb kockázat, Írország amerikai exportjának hozzáadottérték hozzájárulása ugyanis az ír hazai össztermék 10,6 százalékának felel meg. A Capital Economics számításai szerint Belgium és Németország esetében ez az arány 3,2, illetve 2,9 százalék.
A ház szerint ebből az következik, hogy az Amerikába irányuló export minden 10 százaléknyi csökkenése hozzávetőleg 1 százalékkal csökkentené az ír GDP-értéket, és 0,3 százalékkal a német hazai összterméket.