3p
A német gazdaság remekül ment az elmúlt 1-2 évben, 2 százalékos növekedés, 3 százalékos béremelkedés, 0 infláció, erős export.
Passau, Németország (fotó: Wikimedia Commons)

Németország gazdaságának minden rezdülését árgus szemekkel figyelik az elemzők, hisz Európa legnagyobb gazdaságáról van szó, és sok európai országgal együtt mi is igen erősen függünk a német konjunktúrától. Az utóbbi hetekben, főleg a Volkswagen-botrány kipattanása óta felerősödtek az aggodalmak.

Új kihívások, nyugtalan jegybankárok

A német gazdaságnak alapvetően három olyan kihívással kell megbirkózni, melyek viszonylag frissek. Az első a kínai gazdaság lassulása és ezzel párhuzamosan sok fejlődő piac gyengélkedése. A másik a hirtelen megnövekedett menekült-beáramlás, melynek nem is látni a végét, végül pedig a Volkswagen-ügy. Az első annyiból lényeges, hogy Kína elég komoly exportpiac Németország számára, a menekültkérdés a költségvetést terheli meg, a Volkswagen-ügy pedig kárt okozhat a „Made in Germany” szimbólumnak, vagyis annak az eddigi vélekedésnek, hogy a német termékek igen magas minőséget képviselnek.

Ráadásul az egész euró-zóna is Németországtól függ, még pedig jóval erősebben, mint indokolt lenne, amint ezt a görög válság is mutatta. Mario Draghi EKB-elnök attól retteg, hogy ha a legkisebb lassulás bekövetkezik, akkor a defláció is megjelenhet, és akkor ő máris azon gondolkozna, hogy kiterjeszti a kötvényvásárlási programot, vagyis a pénznyomdát. Ez viszont annyiból lenne tragikus, hogy az amerikai kamatemelés kitolódásával együtt azt üzenné a piacoknak, hogy a jegybankárok nem urai a helyzetnek, és a monetáris politika nem tölti be többé azt a funkciót, amit több évtizede sikeresen tett.

Exporthelyzet

A héten fontos német ipari adatok jelennek meg, bár ezek még nem tükrözik egészében a Volkswagen ügy hatását, ahhoz azért hosszabb időre lesz szükség. Tulajdonképpen komoly gond csak akkor lenne, ha a német minőség hírneve csorbulna, és ez az egész autóipart érintené, vagyis más német gyártók termékei iránt is csökkenne a kereslet. Önmagában a Volkswagen sem kevés: ha 10 százalékkal csökken a cég termelése, az a német GDP-ben egy negyed százalékot jelent. Ez azonban még kibírható, az autóipar egésze  viszont a német GDP 10 százalékát adja, az exportnak pedig 22 százalékát.

A kínai helyzet hatásairól csütörtökön kaphatunk képet, akkor jönnek kereskedelmi adatok. A kínai aggodalmak már nagyjából 3-4 hónapja, a kínai tőzsdelufi összeomlása óta jelentkeznek, így ha a Kínába irányuló export valóban csökkent, az már mutatkozni fog a mostani adatokban. Az adat egyúttal azt is mutatni fogja, erős maradt-e az import, melyet az utóbbi időben a belső fogyasztás hajtott.

Erős fogyasztás

Az erős belső fogyasztás okai pedig a csökkenő energiaárak, a javuló munkaerőpiac (idén 150 ezer új munkahely keletkezett, így a munkanélküliség a német egyesülés óta a legalacsonyabb szintre süllyedt). Ráadásul a bérek 3 százalékkal emelkedtek, miközben az infláció 0-ra csökkent. A fogyasztást rövid távon a menekültek is felpörgetik (csak idén 800 ezren érkeztek), de ennek hatását csökkenti, hogy ezt jószerével a német költségvetés finanszírozza. Ez viszont a költségvetés felborulásával fenyeget, miközben eddig 2016-ra kiegyensúlyozott költségvetést terveztek.

A Bloomberg számításai szerint a szeptemberre számítható növekedés éves szinten 2,18 százalék volt, ami azt jelzi, hogy a 3. negyedévben nem volt érdemi változás a korábbiakhoz képest. Ha ezt az érkező adatok is megerősítik, akkor van esély arra, hogy az erős belső kereslet egyelőre kompenzálja az export kiesést.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG