4p
A londoni parlamenti képviselők felelősségteljesebb csoportja követelni kezdte a miniszterelnöktől, hogy most már tegyen meg mindent az Európai Unióval való megegyezés nélküli kilépés elkerülésére, mondván, így a polgárok nem azt kapnák, amire szavazták, hanem ellehetetlenülne az életük. A csoport 209 emberből áll, vannak köztük kormánypártiak és ellenzékiek egyaránt.

Két és fél éve zajlik a brit kilépés körüli huzavona, és mindössze két és fél hónap maradt arra, hogy megoldást találjanak egy rendezett kilépésre, vagy esetleg úgy döntsenek, hogy mégsem lépnek ki az Unióból, különben jön a rendezetlen kilépés, ami beláthatatlan következményekkel jár. Megakadhat az áruforgalom, az utasforgalom, rövid időre egy kvázi blokád jönne létre, mint Napóleon idején.

Miniszterelnöke fogságában az ország

Ezt a parlamenti többség nem akarja, de eddig mégis békésen tűrték, hogy egyre csak tolódjon a megállapodás tető alá hozása, majd annak elfogadása, míg most az említett csoport az asztalra csapott. Levélben hívják fel a miniszterelnök figyelmét a kockázatokra, melyekkel ő nyilván pontosan tisztában van, de kész az utolsó pillanatig hazardírozni, mondván, a legrosszabb esetben még elránthatja a kormányt, mielőtt falnak ütközik: például miniszterelnöki jogkörénél fogva lefújja a kilépést, és ezt meg is teheti, miután az EU jelezte, hogy ezt érvényesnek tekintené.

Theresa May egyelőre győzködi a képviselőket, hogy fogadják el az általa az Unióval összehozott megállapodást, különben beláthatatlan következmények lesznek, de hogy ezek pontosak mi, arról többször eltérően nyilatkozott: míg korábban kizárt egy második népszavazást, most már nem tartja lehetetlennek. Ez érthető is, hisz ha a parlamenti szavazás sikertelen lesz, ez az egyetlen út, hogy mégiscsak legitimitást kapjon valamely elfogadható megoldás, ami feltehetően leginkább a már megkötött megállapodás lenne.

A szakadékba rohanáshoz is parlamenti jóváhagyás kellene

A parlamenti csoport a miniszterelnök meggyőzésén túl egy érdekes igényt is felvetett: azt szeretnék, ha a megállapodás nélküli kilépéshez is külön parlamenti jóváhagyás kellene. A rendezetlen kilépést biztosan nem szavazná meg a parlament, igen ám, de ha semmit nem szavaz meg a tisztelt ház, akkor mi lehet a megoldás? Ha nem érvényesíthető a May-féle megállapodás, sem a megállapodás nélküli kilépés, akkor marad a kilépés lefújása, vagy a második népszavazás.

A miniszterelnökhöz címzett levelet már december 17-én megírták, de csak tegnapelőtt került nyilvánosságra. Ráadásul komoly cégeket is megszereztek támogatónak: a Fordot, az Airbust vagy a Rolls-Royce holdingot. A miniszterelnök ma magához hívja az aláírók képviselőit, miközben ismét hangsúlyozta, hogy az általa kötött megegyezés alternatívája a megegyezés nélküli kilépés, vagy a kilépés (Brexit) lefújása.

Újra nekifutnak

A megállapodás parlamenti újratárgyalása szerdán kezdődik, a maga a szavazás a jövő héten lenne. Múlt hónapban a miniszterelnök lefújta a szavazást, mivel nem volt meg a szükséges támogatottság. Azóta az EU-t próbálta puhítani, de európai oldalról már jelezték, hogy nincs értelme tovább rágni a csontot, ha már bő másfél évig egyedül intézte az egészet May, legyen az ő gondja, hogyan fogadtatja el parlamentjével vagy akár népeivel.

Ami a szavazást illeti, csak akkor sikerülhet, ha lesznek támogatók az ellenzék sorából, hisz a keményvonalas konzervatívok és a szélsőségesen brit érzelmű észak-írországi DUP nemet fognak mondani. Korábban azon gondolkoztunk, hogy érdemes lenne a skótokat maga mellé állítania Maynek, és már nagyjából meg is lenne az igenek többsége. Úgy tűnik, ez valamiért nem működik, viszont kérdés, hogy azok a munkáspárti képviselők, akik most aláírták a levelet, nem lennének-e hajlandók megszavazni a megállapodást, és így a legegyszerűbben elhárítani a megállapodás nélküli kilépés veszélyét.

Pártok fölött

Az mindenesetre biztató, hogy egy ilyen nagy csoport már megelégelte a vég nélküli időhúzást. Kudarc esetén akár szélesedhet is a kör, és végül, ha többségben lesznek a parlamentben, összehoznak egy pártok fölötti nemzeti együttműködést, amiből gyorsan lehet megegyezés, még épp időben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG