6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Putyin katonai agressziójára válaszul térségünk több országa hiteles elrettentéssel reagál. Az F-35 megvásárlásával, valamint Varsó kifejezett hajlandóságával a Nukleáris Megosztási Programban való részvételre, Lengyelország vezető szerepet tölt be a kelet-európai nukleáris elrettentő képességek fejlesztésében. Káncz Csaba jegyzete.

A NATO kelet-európai szárnyának hadseregei egyre inkább kulcselemként kezelik az ötödik generációs, lopakodó F-35-ös vadászrepülőgépek gyors beszerzését légierőik modernizálásánál. Ez egyben a NATO nukleáris képességeinek megerősítésére is utal az orosz határ mentén.

Sorra jönnek a megrendelések

Románia a kelet-európai NATO-tagok sorában a legutóbbiként jelentette be szándékát a Lockheed Martin F-35-ös sugárhajtású repülőgépek megvásárlására. A kormány 32 darab repülőgép beszerzésének tervéről tájékoztatta a parlamentet. A beszerzés idén indul, és körülbelül 6,5 milliárd dollárba kerül.

Szinte ezzel egy időben a Cseh Köztársaság kormánya jelentette be az F-35 megvásárlásának tervét. Majdnem ugyanennyiért 24 repülőgépet vásárol az amerikai gyártótól, és 2031-ben várható az első szállítás. Ez Csehország történetének legnagyobb egyedi fegyvervásárlása.

Az F-35-ösök gyártása Lengyelország számára áprilisban kezdődött a Georgia szövetségi állambeli Lockheed Martin gyárban. Az első gépek érkezése jövőre várható. Lengyelország 32 repülőgépet vásárolt, amelyek leszállítása 2030-ig tart.

Finnország tavaly februárban kötött 64 darab F-35-ösre adásvételi szerződést 8,4 milliárd dollár értékben, még mielőtt NATO-tag lett volna. A szállítás 2025-ben kezdődik. Júniusban a finn védelmi ipar zászlóshajója, a Patria megállapodást kötött a Lockheed Martinnal: ennek értelmében több mint 400 F-35 törzsét Finnországban szerelik össze.

A dán légierő 2 héttel ezelőtt 4-et megkapott a 27 megrendelt F-35-ből. Leszállításuk feltétele volt, hogy Dánia 19 darab F-16-os repülőgépet adományozzon Ukrajnának, így az első repülőgépet az újév környékén szállíthatják Kijevbe.

A Nukleáris Megosztási Program visszatér

A modern lopakodó vadászgépek nagyszámú szállítása az európai NATO-tagoknak – különösen az oroszországi határ mentén – viszonylag rövid időn belül megújítja légierejüket, és lecseréli a régebbi felszereléseket vagy szovjet gyártmányú repülőgépeket, amelyeket még mindig használnak egyes NATO-hadseregek keleten.

Ugyanakkor az F-35 széles körű bevezetése az európai hadseregekbe térségünkben előrevetíti a NATO „Nukleáris Megosztási Programjának” újjáéledését, amelyet Európában erősen kritizáltak a hidegháború emlékeként.

A program a nukleáris védelemben való részvételre, de mindenekelőtt azon NATO-tagok nukleáris támadástól való elrettentésére vonatkozik, amelyek nem rendelkeznek saját atomfegyverrel. Az Egyesült Államokon, az Egyesült Királyságon és Franciaországon kívül ez tehát vonatkozik a Szövetség összes többi tagjára.

A programban az a szerepük, hogy olyan repülőgépekkel rendelkezzenek, amelyek taktikai nukleáris fegyvereket hordozhatnak, és a potenciális támadó területén célokra csaphatnak le. Az F-35 azért nyújtja ezt a lehetőséget, mert modernebb repülőgépként sikeresen helyettesítheti a jelenlegi nukleáris fegyverhordozókat (kettős képességű repülőgépek), mint az F-16 és a Tornado.

Az F-35-ös alkalmas taktikai nukleáris fegyver hordozására is. Fotó: Depositphotos
Az F-35-ös alkalmas taktikai nukleáris fegyver hordozására is. Fotó: Depositphotos

Az orosz agresszió felgyorsította a NATO keleti részének modernizációját

Oroszország Ukrajnával szembeni agresszivitásával és a Kreml folyamatos fenyegetésével, hogy atomfegyvereket vet be a NATO-tagokkal szemben, az 1960-as évek nukleáris megosztási megállapodása újjáéledt.

Az Ukrajna elleni orosz támadás kezdetén és Moszkva nukleáris arzenáljának felhasználásával kapcsolatos első fenyegetései után a NATO-tervezők arról beszéltek, hogy megerősítik elrettentő képességeiket az F-35-ösök bejuttatásával az európai partnerek légierőibe.

„Gyorsan és eltökélten haladunk az F-35-ösök beépítésével a tervezésünkbe és gyakorlatainkba” – szögezte le már tavaly tavasszal Jessica Cox, a NATO Nukleáris Politikai Igazgatóságának igazgatója. Becslések szerint Európában a programban részt vevő 5 jelenlegi partner (Olaszország, Németország, Törökország, Belgium és Hollandia) 100-200 darab B-61-es nukleáris gravitációs bombával rendelkezik, amelyet repülőgépről lehet aktiválni.

Lengyelország élen jár

Varsó júniusban az ukrajnai orosz hadművelet és annak folyamatos nukleáris fenyegetései hatására kérte felvételét a Nukleáris Megosztási Politikában részt vevő NATO-tagok csoportjához.

A motívuma az volt, hogy Oroszország nukleáris fegyvereket telepít a Lengyelországgal határos Belaruszba és a kalinyingrádi régióba – egy Lengyelországgal határos orosz exklávéba.

Az F-35 megvásárlásával, valamint Varsó kifejezett hajlandóságával a Nukleáris Megosztási Programban való részvételre, Lengyelország vezető szerepet tölt be a kelet-európai nukleáris elrettentő képességek fejlesztésében.

A többi kelet-európai NATO-partner eddig nem fejezte ki ezt a szándékát, de modern F-35-ösök vásárlása azt jelenti, hogy ez lehetséges. Oroszország közelsége és agresszív nukleáris támadás fenyegetése a legközelebbi NATO-tagállamok ellen olyan helyzetbe hozza őket, hogy Lengyelországhoz hasonlóan gondolkodjanak és döntsenek.

Olaf Scholz kormánya 2021 végén belefoglalta a koalíciós megállapodásba azt a döntést, hogy továbbra is részese marad a nukleáris megosztási megállapodásnak. Berlin ezzel jelentős belpolitikai vitáknak vetett véget.

Alig néhány hónappal később, 2022 márciusában, amikor az orosz csapatok már Ukrajnában tartózkodtak, Németország 35 F-35-öst rendelt meg, amelyek taktikai atomfegyver-hordozóként az évtized végére felváltják a Tornado repülőgépek elavult flottáját.

„Putyin agressziójára egyetlen válasz adható: egység a NATO-n belül és hiteles elrettentés. Éppen ezért nincs alternatívája az F-35 melletti döntésnek” – jelentette ki akkor Ingo Gerhartz tábornok, a német légierő vezérkari főnöke.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG