6p

Putyin katonai agressziójára válaszul térségünk több országa hiteles elrettentéssel reagál. Az F-35 megvásárlásával, valamint Varsó kifejezett hajlandóságával a Nukleáris Megosztási Programban való részvételre, Lengyelország vezető szerepet tölt be a kelet-európai nukleáris elrettentő képességek fejlesztésében. Káncz Csaba jegyzete.

A NATO kelet-európai szárnyának hadseregei egyre inkább kulcselemként kezelik az ötödik generációs, lopakodó F-35-ös vadászrepülőgépek gyors beszerzését légierőik modernizálásánál. Ez egyben a NATO nukleáris képességeinek megerősítésére is utal az orosz határ mentén.

Sorra jönnek a megrendelések

Románia a kelet-európai NATO-tagok sorában a legutóbbiként jelentette be szándékát a Lockheed Martin F-35-ös sugárhajtású repülőgépek megvásárlására. A kormány 32 darab repülőgép beszerzésének tervéről tájékoztatta a parlamentet. A beszerzés idén indul, és körülbelül 6,5 milliárd dollárba kerül.

Szinte ezzel egy időben a Cseh Köztársaság kormánya jelentette be az F-35 megvásárlásának tervét. Majdnem ugyanennyiért 24 repülőgépet vásárol az amerikai gyártótól, és 2031-ben várható az első szállítás. Ez Csehország történetének legnagyobb egyedi fegyvervásárlása.

Az F-35-ösök gyártása Lengyelország számára áprilisban kezdődött a Georgia szövetségi állambeli Lockheed Martin gyárban. Az első gépek érkezése jövőre várható. Lengyelország 32 repülőgépet vásárolt, amelyek leszállítása 2030-ig tart.

Finnország tavaly februárban kötött 64 darab F-35-ösre adásvételi szerződést 8,4 milliárd dollár értékben, még mielőtt NATO-tag lett volna. A szállítás 2025-ben kezdődik. Júniusban a finn védelmi ipar zászlóshajója, a Patria megállapodást kötött a Lockheed Martinnal: ennek értelmében több mint 400 F-35 törzsét Finnországban szerelik össze.

A dán légierő 2 héttel ezelőtt 4-et megkapott a 27 megrendelt F-35-ből. Leszállításuk feltétele volt, hogy Dánia 19 darab F-16-os repülőgépet adományozzon Ukrajnának, így az első repülőgépet az újév környékén szállíthatják Kijevbe.

A Nukleáris Megosztási Program visszatér

A modern lopakodó vadászgépek nagyszámú szállítása az európai NATO-tagoknak – különösen az oroszországi határ mentén – viszonylag rövid időn belül megújítja légierejüket, és lecseréli a régebbi felszereléseket vagy szovjet gyártmányú repülőgépeket, amelyeket még mindig használnak egyes NATO-hadseregek keleten.

Ugyanakkor az F-35 széles körű bevezetése az európai hadseregekbe térségünkben előrevetíti a NATO „Nukleáris Megosztási Programjának” újjáéledését, amelyet Európában erősen kritizáltak a hidegháború emlékeként.

A program a nukleáris védelemben való részvételre, de mindenekelőtt azon NATO-tagok nukleáris támadástól való elrettentésére vonatkozik, amelyek nem rendelkeznek saját atomfegyverrel. Az Egyesült Államokon, az Egyesült Királyságon és Franciaországon kívül ez tehát vonatkozik a Szövetség összes többi tagjára.

A programban az a szerepük, hogy olyan repülőgépekkel rendelkezzenek, amelyek taktikai nukleáris fegyvereket hordozhatnak, és a potenciális támadó területén célokra csaphatnak le. Az F-35 azért nyújtja ezt a lehetőséget, mert modernebb repülőgépként sikeresen helyettesítheti a jelenlegi nukleáris fegyverhordozókat (kettős képességű repülőgépek), mint az F-16 és a Tornado.

Az F-35-ös alkalmas taktikai nukleáris fegyver hordozására is. Fotó: Depositphotos
Az F-35-ös alkalmas taktikai nukleáris fegyver hordozására is. Fotó: Depositphotos

Az orosz agresszió felgyorsította a NATO keleti részének modernizációját

Oroszország Ukrajnával szembeni agresszivitásával és a Kreml folyamatos fenyegetésével, hogy atomfegyvereket vet be a NATO-tagokkal szemben, az 1960-as évek nukleáris megosztási megállapodása újjáéledt.

Az Ukrajna elleni orosz támadás kezdetén és Moszkva nukleáris arzenáljának felhasználásával kapcsolatos első fenyegetései után a NATO-tervezők arról beszéltek, hogy megerősítik elrettentő képességeiket az F-35-ösök bejuttatásával az európai partnerek légierőibe.

„Gyorsan és eltökélten haladunk az F-35-ösök beépítésével a tervezésünkbe és gyakorlatainkba” – szögezte le már tavaly tavasszal Jessica Cox, a NATO Nukleáris Politikai Igazgatóságának igazgatója. Becslések szerint Európában a programban részt vevő 5 jelenlegi partner (Olaszország, Németország, Törökország, Belgium és Hollandia) 100-200 darab B-61-es nukleáris gravitációs bombával rendelkezik, amelyet repülőgépről lehet aktiválni.

Lengyelország élen jár

Varsó júniusban az ukrajnai orosz hadművelet és annak folyamatos nukleáris fenyegetései hatására kérte felvételét a Nukleáris Megosztási Politikában részt vevő NATO-tagok csoportjához.

A motívuma az volt, hogy Oroszország nukleáris fegyvereket telepít a Lengyelországgal határos Belaruszba és a kalinyingrádi régióba – egy Lengyelországgal határos orosz exklávéba.

Az F-35 megvásárlásával, valamint Varsó kifejezett hajlandóságával a Nukleáris Megosztási Programban való részvételre, Lengyelország vezető szerepet tölt be a kelet-európai nukleáris elrettentő képességek fejlesztésében.

A többi kelet-európai NATO-partner eddig nem fejezte ki ezt a szándékát, de modern F-35-ösök vásárlása azt jelenti, hogy ez lehetséges. Oroszország közelsége és agresszív nukleáris támadás fenyegetése a legközelebbi NATO-tagállamok ellen olyan helyzetbe hozza őket, hogy Lengyelországhoz hasonlóan gondolkodjanak és döntsenek.

Olaf Scholz kormánya 2021 végén belefoglalta a koalíciós megállapodásba azt a döntést, hogy továbbra is részese marad a nukleáris megosztási megállapodásnak. Berlin ezzel jelentős belpolitikai vitáknak vetett véget.

Alig néhány hónappal később, 2022 márciusában, amikor az orosz csapatok már Ukrajnában tartózkodtak, Németország 35 F-35-öst rendelt meg, amelyek taktikai atomfegyver-hordozóként az évtized végére felváltják a Tornado repülőgépek elavult flottáját.

„Putyin agressziójára egyetlen válasz adható: egység a NATO-n belül és hiteles elrettentés. Éppen ezért nincs alternatívája az F-35 melletti döntésnek” – jelentette ki akkor Ingo Gerhartz tábornok, a német légierő vezérkari főnöke.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump visszanyúl, a Bokros-csomagon túlra
Buksza blog | 2025. március 23. 11:15
Jó páran emlékezhetnek a Magyarországon 1995-ben bevezetett Bokros-csomag kommunikációjára, ami önmegtartóztatásra szólította fel a magyarokat. Ez megy most Amerikában.
Makro / Külgazdaság Elon Musk tényleg véget vethet-e az orosz–ukrán háborúnak?
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 10:11
Az orosz–ukrán háborúban Ukrajnával szimpatizálókat aggasztja az a lehetőség, hogy Elon Musk a Starlink lekapcsolásával kiüthetné az ukrán hadsereg kommunikációját, ami a front összeomlásához vezetne.
Makro / Külgazdaság Valójában mennyivel nőttek a nyugdíjak? Megérkezett a válasz
Buksza blog | 2025. március 23. 09:16
Az fizetések átlagához és mediánjához képest a nyugdíjak hátrányban vannak. 
Makro / Külgazdaság Izrael likvidálta a Hamász egyik vezetőjét a Gázai övezetben
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 08:08
Az izraeli hadsereg légi csapással likvidálta a Hamász terrorszervezet egyik felső vezetőjét Gázában néhány nappal azt követően, hogy felújította a térségben katonai akcióit.
Makro / Külgazdaság A francia védelmi ipar háborús üzemmódba kapcsol
Bózsó Péter | 2025. március 22. 14:41
A megnövekedett védelmi kiadások hatására a hanyatló iparágak – például az autóipar – vállalatai is átalakulnak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kaphatnak a magyar vállalkozások
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 16:12
Könnyebbek lehetnek mindennapjaik.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter bejelentette, hogy haladékot kaptunk
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 15:55
Májusig érvényben marad a Gazprombank elleni szankciók alóli mentesség.
Makro / Külgazdaság Rohamtempóban emelkednek az újépítésű lakások árai – budapesti körkép
Natív tartalom | 2025. március 21. 15:21
Az újépítésű lakások piacán hónapok óta két határozott trend rajzolódik ki: a kínálat drasztikus csökkenése és ezzel párhuzamosan pedig meredek áremelkedés. A március eleji adatok sem mutatnak eltérést ettől a mintázattól – sőt, az irányok még élesebbé váltak.
Makro / Külgazdaság Pocsék hír az autósoknak hétvégére: még most kell tankolni
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 13:29
Érdemes figyelni a változásokra.
Makro / Külgazdaság Mi folyik Lengyelországban? Meglepődhettek az elemzők
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 10:48
Az ipari termelésről és az ipari termelői árakról is meglepő hírek érkeztek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG