4p
Miközben Kínára komoly diplomácia és katonai nyomás nehezedik a dél-kínai szigetvitákkal kapcsolatban, Hongkongban a szeparatista fiatalság, az ujgurok földjén pedig az iszlamista fegyveresek okoznak fejfájást Pekingnek. A Szíriában harcoló ujgur dzsihadisták miatt Peking katonailag támogatni kezdte Damaszkuszt. De miért neheztel még mindig Peking Erdogan elnökre?

A múlt vasárnapi törvényhozási választások Hongkongban csúnya meglepetést hozott a kínai rezsim számára, hiszen hat helyet azon fiatal szeparatista jelöltek szereztek meg, aki két éve heteken keresztül tüntettek Peking anti-demokratikus lépései ellen. A tüntetők akkor Hongkong kormányzójának lemondását követelték, és azt, hogy ne a Peking által kijelölt bizottság döntsön a 2017-es kormányzóválasztás jelöltjeiről. Peking annak idején semmilyen kompromisszumra nem volt hajlandó a tüntető diákokkal és ez a merevség a szeparatista érzület komoly megerősödését hozta el, amelyet a mostani választás eredménye is tükröz. Egy nyári felmérés szerint a volt brit koronagyarmat lakóinak 17 százaléka támogatja az elszakadást Pekingtől, de a 15-24 éves korosztály esetében ez az adat 40 százalékon áll.

Amerika figyel Hongkong panaszára

Káncz Csaba

Hongkong 1997-ben lett a Kínai Népköztársaság különleges igazgatású területe. Peking ígéretet tett arra, hogy kormányzásánál az „egy ország, két rendszer” elvét fogja megvalósítani, és ötven éven át autonómiát biztosít a lakosság számára minden területen, „kivéve a külpolitikát és védelmi ügyeket”. Ennek azonban ellentmond az, hogy a kormány egy 1200 fős testületet hozott létre, amely arról dönt, ki legyen Hongkong vezetője; a lakosság pedig csaknem két évtizede próbálja elérni, hogy maga választhassa meg politikusait.

A szeparatisták megjelenése a hongkongi és pekingi kormányzat számára érzékeny csapást jelent, mindezt akkor, amikor Tibetben, a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen és Tajvanon is komolyabb függetlenségi mozgalommal kell szembesülnie. De veszélyezteti Hongkong demokratikus táborának idősödő vezetőit is, akik évtizedeken keresztül a fokozatos reformok hívei voltak és most fiatal radikálisak előzik be őket, akiknek nincsen türelmük kezelni Peking packázásait.

Ez a választási eredmény ráadásul akkor éri Pekinget, amikor Washington egyébként is nagyon komoly diplomáciai és katonai nyomás alá helyezte az országot a Dél-kínai tengeri szigetvitákban. A kínai állami média már a 2014-es tüntetéseket is „színes forradalomnak” titulálta, amellyel szerintük Washington felforgató tevékenységével próbál nagyobb befolyást szerezni a térségben. Pekingnek további frusztrációt okoz, hogy Amerika hosszú időkre visszamenő kapcsolatot ápol a száműzetésben élő tibeti és ujgur közösségekkel, amelyek nagyobb autonómiát vagy függetlenséget követelnek Tibet és Hszincsiang számára.

Ujgur dzsihadisták és a pekingi katonai válasz

Peking számára igazi rémálmot jelent, hogy az ujgur dzsihadisták napjainkra kiléptek a nemzetközi színtérre és a Turkesztán Iszlamista Pártjuk (TIP) összefogott a globális dzsihadista mozgalmakkal. A párt és aktivistái az autonóm tartományban egy Kelet-Turkesztáni Iszlám Állam megalapításáért küzdenek. Manapság több, mint 2000 TIP aktivista harcol Szíria északi részén.

A pekingi kormányzat ezt nem nézhette tétlenül, ezért erősíti a katonai befolyását a térségben és közvetlenül támogatni kezdte a szír kormányt. A múlt hónapban Guan Jufej ellentengernagy vezetésével katonai küldöttséget menesztett Damaszkuszba. A tárgyalások eredményeképpen a kínai fegyveres erők katonai segélyt és a kiképzésben segítséget nyújtanak a szíriai kormánynak.

Ez a lépés egyben pekingi üzenet Törökország felé is, amely etnikai szolidaritásból kimondatlanul támogatja az ujgur szeparatistákat. Kína nem felejtette el Erdogan elnök kijelentését még 1995-ből, miszerint „Kelet-Turkesztán nem csupán a turk népek otthona, de ráadásul a turk történelem, civilizáció és kultúra bölcsője. Kelet-Turkesztán mártírjai a mi mártírjaink!”

Az ujgurok mindig is gyarmatosítóként tekintettek Kínára és folyamatosan törekedtek a függetlenedésre, amire összesen két alkalommal került sor. Először 1933-ban kiáltották ki a Kelet-Turkesztáni Iszlám Köztársaságot, a következő évben azonban Kína megszállta a területet. 1944-ben kikiáltották a második Kelet-Turkesztáni Köztársaságot, de a kínai kommunista rezsim 1949-ben ismét megszállta a területet, majd 1955-ben Hszincsiang (új határvidék) Ujgur Autonóm Régió néven egyesítették a Kínai Népköztársasággal.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG