Az Egyesült Államokban 2019-ben kétmillió könyvelő dolgozott. Egy évvel később már csak 1,7 millió, 2023-ban pedig 1,6 millió. A tendencia világos, a 2000 után születettek, a Z generáció tagjai nem kérnek a sok tanulással, nem túl jó fizetéssel, viszont gyakori túlórázással járó könyvelői szakmából.
A hites könyvelői (Certified Public Accountant, CPA) szakma egyidős a gazdálkodással. A tömegtermelést folytató vállalatok esetén a korábbinál is nagyobb lett a jelentősége. A cégek nem működhetnek olyan könyvelők és számvizsgálók nélkül, akik esküt tesznek arra, hogy hiteles adatokat szolgáltatnak a vállalatok tevékenységéről. A Bloombergen megjelent elemzésből azonban kiderült, hogy öt év alatt 340 ezerrel csökkent a számuk. Azon egyetemistáké és főiskolásoké pedig, akik CPA-vizsgát tettek, 50 százalékkal zuhant 1990 és 2021 között – derül ki az Association of International Certified Professional Accountants szakmai szervezet adatgyűjtéséből.
Börtönbe kerülhetnek a túlhajszolt könyvelők
Körülbelül 65 ezer hallgató kapott bachelor vagy master fokozatú számviteli diplomát a 2021–2022-es tanévben az USA-ban, ami 18 százalékkal kevesebb, mint egy évtizeddel korábban. Egy 23 éves kezdő CPA úgy véli, értékesebb szakma volt a könyvelőké, amikor az emberek arra vágytak, hogy egy munkahelyen éljék le az egész szakmai karrierjüket.
Szakértők szerint a szakma a kihalás felé halad, amit több körülmény magyaráz. Az első ezek körül, hogy 150 órát kell magolnia a szabályokat annak, aki le akar vizsgázni számvitelből. „Nehéz lenne szépíteni azt a tényt, hogy nem sok csillogás van a könyvelői munkában” – mondta Richard Rampell nyugdíjas CPA, tükröt tartva a sok tanulásnak, ami a megfelelő papír megszerzéséhez kell.
Mondhatnánk erre azt, hogy legalább a magas fizetés miatt megéri könyvelőként dolgozni, ám ezt a munkát más pénzügyi tevékenységekhez szokták hasonlítani. A Glassdoor munkaközvetítő cég adatai szerint egy kezdő könyvelő évi 71 ezer dollárt (jelenlegi árfolyamon 25 millió forint) keres, ám egy pénzügyi elemzőnek átlag 95 ezer dollárt (33,5 millió forint) fizetnek a munkaadóik.
A helyzet a csökkenő létszám miatt azért is romlik, mert a kevesebb szakembert túlóráztatják a vállalatok. Ennek az lehet a következménye, hogy hibáznak, ami ebben a szakmában „életveszélyes”, pontosabban azzal a kockázattal jár, hogy a könyvelő börtönbe kerül. Több mint hétszáz vállalat figyelmeztetett céges jelentéseiben arra, hogy elszámolásaiban pontatlanságok lehetnek a számviteli feladatok ellátásához szükséges kellő számú szakember hiánya miatt. (Forrás: Bloomberg, Mail Online, US Department of Labor)