Janet Yellen Fed-elnök egy ülésen 2016. december 15-én. Fotó: EPA/Jim Lo Scalzo |
Megtartotta szokásos, féléves beszámolóját Janet Yellen, amelynek során az elnök elismerte, hogy az amerikai jegybank bizonytalan időknek néz elébe, mivel a fokozatos kamatemelés ellenére várhatóan – a gazdaság erősödésére reagálva – emelkedik majd az infláció. A gazdaság teljesítményét ugyanakkor pozitívan ítélte meg, mivel a háztartások kiadásai növekedtek, a termelő szektor pedig élénkült, ami hozzájárult a GDP növekedéséhez.
A jegybank legfontosabb feladatának a pénzromlás féken tartását jelölte ki Yellen, és továbbra is kötik magukat a 2 százalékos inflációs cél betartásához. Ennek érdekében a Fed nem tervez erőteljes kamatemelést, ugyanakkor hozzátette: "az elkövetkező néhány évben valószínűleg további fokozatos emelések várhatók". További feladatként jelölte ki a 2008-as válság alatt felvásárolt masszív kötvényállomány leépítését, ennek azonban nem szabott pontos időpontot.
A mindent látó Bézs Könyv
Az évente nyolcszor kiadott hangulatjelentés szerint az amerikai gazdaság egyenletesen növekedett május második felében és júniusban, és bár stabil volt a munkaerő-felvétel, de a javulás még nem volt olyan mértékű, hogy felgyorsítsa a bérek vagy az árak emelkedését. Ennek következtében az év hatodik hónapjában a gazdaság teljesítménye az enyhétől mérsékeltig terjedő ütemben növekedett júniusban, miközben erősödött a bérnyomás az alacsonyan és a magasan képzett munkavállalók esetében is. A foglalkoztatottság és a bérek ugyancsak a szerénytől mérsékeltig terjedő mértékben emelkedtek a körzetekben.
A háztartások fogyasztása a régiók többségében valóban tovább növekedett, bár az autóeladások hat régióban csökkentek, és néhány körzetben még szélesebb körre terjedt ki a lassulás. A feldolgozóipar és a nem pénzügyi szolgáltatások tovább bővültek, és nőtt a hitelek iránti kereslet is. Az építőipar a legtöbb körzetben stagnált, miközben egyes piaci szegmensekben alacsony volt a készlet az eladásra kínált ingatlanokból, ami visszafogta az eladásokat. Összességében egy kedvező képet fest tehát számunkra a könyv, és a jelek szerint az sem akasztotta meg a növekedést, hogy a Fed az elmúlt 1,5 évben négyszer emelt kamatot.
Mindeközben: ki is lesz Amerika új pénzügyi ura? Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnökének, Janet Yellennek jövő februárban, bő fél év múlva kifut a mandátuma. Most arra utalnak a jelek, hogy Trump elnök nem is akarja meghosszabbítani, van is már jelöltje. Ki lehet az amerikai monetáris politika, azaz a pénzmennyiség, így a tőkepiacok szinte korlátlan ura? Fellegi Tamás cikkét itt olvashatod a Privátbankár.hu-n. >>> |