A szlovák törvényhozás megsemmisítette azokat a szabályokat, amelyek alapján megadóztathatták a jövedelmüket adóparadicsomba menekítő magánszemélyeket – írta a pozsonyi Új szó magyar neyelvű hírportál. Az ügy előzménye: az Európai Unió kötelezi tagállamait, hogy jogi személyek, azaz például vállalatok esetén ellenőrizze az offshore szervezetek tevékenységét. Az offshore-ozó magánszemélyek levadászása azonban nem része az elvárásnak.
Nem könnyű feladvány
A pozsonyi parlament két évvel ezelőtt döntött erről a szabályról, hogy növelje a költségvetés személyi jövedelemadóból származó bevételeit. A pénzügyminisztérium nem ért egyet azzal, hogy feladják a magánszemélyek határokon átnyúló jövedelmének megadóztatását, mert ez bevételkiesést okoz az államkasszának.
A képviselők azonban igazat adtak azoknak a jogászoknak, akik szerint igen nehéz dolog fülön csípni az külföldön adózókat. Ebben szerepet kaphatott, hogy az eddigi eredmény minimum halványnak mondható: az adóhivatal jelentése szerint összesen három személytől tudtak behajtani 88 ezer eurót (33,6 millió forint). Ezt az adófajta eltörlése után egyébként visszafizetik.
Alkotmányos aggályok
A pénzügyminisztérium ellenkezésével szemben a szlovákiai adótanácsadók üdvözlik a parlament döntését. Elismerik ugyan, hogy ez az adóztatás jogos célt szolgált volna, ám úgy vélik, súlyos lyukak tátongtak rajta. Az egyik, hogy szerintük egyes részletei ellentmondtak az alkotmánynak, sértették a jogbiztonság és az önkényes megkülönböztetés tilalmának szabályát. A másik, hogy az ilyen típusú adóoptimalizálás felderítése rendkívül erőforrás- és időigényes feladat.
A Dun & Bradstreet tanácsadó cég adatai szerint Szlovákiában 2020-ban 5276 adóparadicsomban bejegyzett, úgynevezett offshore cég működött. Ez majdnem 500-zal több mint 2016-ban. Többségük székhelye az Egyesült Államokban, Hollandiában és Cipruson volt. Az érintett vállalatok alaptőkéje pedig összesen 10,5 milliárd euró (több mint 4000 milliárd forint) volt.