4p
Oroszország gyorsan cselekedett: két nappal azután, hogy az ENSZ-ben tárgyalt, és rögtön azután, hogy parlamentje hozzájárult, megkezdte a szíriai bombázásokat. Most ő az egyetlen komoly háborúzó a senkiföldjén, mondhatni betölti az űrt. Óriási lehetőséget kínálnak neki a szerencsétlenkedő nagyhatalmak.

Hatalmi vákum

A szíriai polgárháború bő négy éve, az arab tavasz idején kezdődött. Akkor Egyiptom, Líbia és Tunézia népe megdöntötte diktátorait, így Szíria népe is úgy gondolta, ők is megszabadulnak az évtizedek óta országló Aszad-dinasztiától. A nemzetközi erők eleinte támogatták is a dolgot, de amikor látták, hogy a 85 milliós Egyiptomban nehezen áll helyre a rend, Líbia pedig teljesen anarchiába csúszott, megrettentek, és leginkább visszavonultak.

Ott maradt a hatalmi űr, amit 3 évig senki nem töltött be, de tavaly jött néhány dzsihádista csoport, jó alaposan megszervezték harcoló erőiket, és kitöltötték az űrt: elfoglalták Irak és Szíria szunnita területeinek javát. Egyúttal egy állam szintjén működő szervezetet hoztak létre, birtokba vették az olajlelőhelyeket, így gazdasági alapjuk, pénzforrásuk is adott. Ugyanakkor brutálisak, tetszés szerint kiválasztott ellenségeiket, sőt újságírókat lefejeznek, élve megégetnek, és a helyi lakosságot sem kímélik, ha szigorú törvényeiket nem tisztelik.

Kínos lett

A dolog kínos is lett a világnak, de csak annyi történt, hogy Amerika kisebb bombázásokat hajtott végre a leginkább iszlám állam néven futó, egyébként nehezen körülírható alakulat ellen, de nem túl nagy vehemenciával, legalábbis nem akkorával, aminek valami eredménye lehet. Alkalmazták azt a régi taktikát is, hogy nagy költséggel helyi harcosokat képeznek ki ellenük, ez sem hozott eredményt.

A helyzet viszont idén fokozódott: a polgárháború és a terror hatására több millió ember hagyta el otthonát, közülük legalább 2 millióan Törökországba húzódtak, majd hogy, hogy nem, Európa irányába, mindenekelőtt Németországba indult a menekültáradat. A világ nagyjából továbbra is csak tétován nézett, Szíriában pedig a szóba jöhető hatalmak csak esetlegesen, mindenki a maga kis külön elképzelésének megfelelően avatkozott be. Amerika az Aszad-, és egyúttal iszlám állam ellenes szunnita felkelőket támogatja kis sikerrel, a törökök időnként a kurdokat gyengítik, Oroszország pedig Aszad mellett foglalt állást.

A régi-új jelentkező

Most, hogy a helyzet drámai lett, és még mindig alig van konkrét nemzetközi összefogás az ügyben, Putyin remekül felismerte a lehetőséget, hogy itt a betölthető űr, és ha a világ számára valami hasznosat tesz, mégpedig határaitól távol és hadi eszközökkel, akkor nagyrészt visszanyeri a Szovjetunió által 1945-től 1990-ig birtokolt szuperhatalmi státuszt. Csak annyit kell tennie, hogy elvégzi a piszkos munkát, amihez senkinek nem fűlik a foga.

Nos, tegnap meg is kezdődött az aktív művelet: az orosz légierő viszonylag precíz bombázásokba kezdett. Elmondásuk szerint az iszlám állam bázisait, csoportosításait, raktárait, utánpótlási útvonalait támadják, és teljesen nyíltan, hivatalosan is Aszad erőit támogatják, mondván az övé az egyetlen nem külföldi erő, amelyik képes hathatós támogatással visszaszerezni az uralmat az ország fölött.

Az Aszad-ellenes erők természetesen kritizálják, és azt állítják, hogy őket is támadják az oroszok, Amerika pedig attól fél, nem alap nélkül, hogy miután ő is ott operál, esetleg véletlenül egymásba gabalyodnak. Ez persze most nem olyan nagy veszély, hisz eszük ágában sem lenne egymásnak esni, alapvetően egy oldalon állnak, legalábbis van egy közös nagy ellenségük. Amerikának pedig semmiféle újabb konfliktus nem hiányzik, pláne nem az oroszokkal. Legszívesebben semmiben nem venne részt a jövő év végi elnökválasztásokig.

Most lehet bizonyítani

Így aztán az oroszok előtt gyakorlatilag szabad a pálya. Most megmutathatják, mit tudnak. Akkor lehetnek hatékonyak, ha a levegőből pont úgy meg tudják gyengíteni az ellenséget, ahogy ezt Amerika tette a Talibánnal Afganisztánban majd Szaddam Husszein erőivel Irakban, és végül a földi erőkre csak kisebb munka maradna. A különbség csak annyi, hogy itt a földi erőket Aszad serege jelentené, nem az oroszoké, legalábbis nem a reguláris erők szintjén.

Ha sikertelen marad az orosz ténykedés, akkor ők is csak a félszívvel, eredménytelenül bombázgató gyengécskének mutatkozó közép-, és nagyhatalmak sorát fogják gazdagítani. Ha viszont végül sikerül nekik az iszlám államot legyőzni, megnő a tekintélyük, függetlenül attól, hogy utána milyen rendezési terv következik, Aszaddal vagy nélküle. Az oroszok katonai, nagyhatalmi tekintélye akkor ismét olyan lenne, mint Gorbacsov előtt volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Visszatérhetnek a jól ismert és elátkozott megszorítások
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 12:54
A Nemzetközi Valutaalap arra számít, hogy az évtized végére a világ országainak pénzügyei ugyanolyan ramaty állapotban lesznek, mint az évtized elején voltak, amikor a covid miatt eladósodtak.
Makro / Külgazdaság Kettős szorításba került Orbán Viktor szerb kollégája
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 12:12
Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke még nem döntötte el, hogy elmegy-e a május 9-ei moszkvai győzelmi katonai parádéra. Orosz kollégája, Vlagyimir Putyin meghívta, az EU eltanácsolta ettől.
Makro / Külgazdaság Putyin mellébeszél: a tűzszünetről papol, közben lebombázza Kijevet
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:52
Miközben Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke a napokban arról beszélt, hogy nyitott lenne egy tűzszünetre a jelenlegi frontvonal mentén, az orosz hadsereg megszórta drónokkal Kijevet és Harkivot.
Makro / Külgazdaság Tovább zaklatja az amerikai egyetemeket Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 10:04
Az Egyesült Államok elnöke újabb lépéssel gyalogol bele országa egyetemeinek függetlenségébe. Úgy véli, kormánya dolga kipurgálni a baloldali-liberális elhajlást az intézmények működéséből.
Makro / Külgazdaság Litvánia felkészül az orosz invázióra, leporolták a légvédelmi szirénákat
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 08:56
Vilnius önkormányzata evakuálási tervet készített arra az esetre, ha az országra támadó orosz csapatok egy invázió során közel kerülnének Litvánia fővárosának elfoglalásához.
Makro / Külgazdaság Elhúzódnak a buszon az utasok a megcsonkított orosz exkatonáktól
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 07:49
Halvány élet vár azokra az orosz katonákra, akik elvesztik egyik végtagjukat az ukrán fronton. Egy állami támogatással működő alapítvány hivatott segíteni rajtuk, amit Vlagymir Putyin rokona vezet.
Makro / Külgazdaság Hány magyar cég szeretne árat emelni és mire számítanak?
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 06:35
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint áprilisban a fogyasztók és az üzleti világ kilátásai is javultak kissé márciushoz képest. 
Makro / Külgazdaság Jaksity György: A vámháború csak egy álca, a fő cél az amerikai demokrácia lebontása
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 24. 05:44
A közgazdász, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke, a Concorde Értékpapír alapítója, elnöke az április 22-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 74. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Most tényleg rossz hírt kapott Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 16:03
Kellemetlen eredményre jutott egy felmérés.
Makro / Külgazdaság Megéri gyorsan tankolni, mert fordulat jöhet a kutaknál
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 09:54
A héten csütörtökön a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is emelkedni fog bruttó 3-3 forinttal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG