Miért lassult az ipar az előző hónaphoz képest?
Hétfőn közli a Központi Statisztikai Hivatal a szeptemberi ipari termelés második becslését. Az első becslés szerint szeptemberben a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján 8,1 százalékkal emelkedett a termelés az előző szeptemberhez képest. Ez nem hangzik rosszul, ám az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal csökkent az kiigazított ipari kibocsátás - ennek hátteréről is többet tudhatunk majd meg a részletesebb adatokból.
Most még biztosan hasít az építőipar, de már látják a felhőket
Ami a másik hétfői adatközlés hátterét illeti: az építőipari termelés volumene augusztusban 36,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi, alacsony bázist. Az épületek építése 46,8, az egyéb építményeké 24,1 százalékkal emelkedett.
Az emelkedés megkérdőjelezhetetlen, itt a legnagyobb érdekességet az építési engedélyek illetve a bejelentések számának alakulása jelenti majd: ezen a téren már látható megtorpanás, szakértők szerint ez annak köszönhető, hogy egyre jelentősebb a munkaerőhiány az ágazatban (is), ha pedig a kormány nem hosszabbítja meg vagy teszi véglegessé az új építésű lakóingatlanok 5 százalékos áfáját (ami a jelen állás szerint csak 2019-ig lesz érvényben), akkor biztosan elpárolog a lendület.
Ha minden igaz, most begyújtja a rakétákat a magyar gazdaság
Kedden jelenik meg a harmadik negyedéves bruttó hazai termék, azaz a GDP alakulásának előzetes adata. A GDP a második negyedévben a kiigazított adatok szerint 3,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét (a nyers adat 3,2 százalék volt, chartunkon ezt ábrázoltuk) - ez némileg csalódást keltő adat volt, lassulást jelentett az első negyedév éves növekedési adatához képest.
Elsősorban az ipar teljesítménye volt a vártnál gyengébb és a fogyasztás sem nőtt elég nagyot ebben az időszakban. Szakértők mindenesetre úgy számolnak, hogy az év második felében újra élénkülhet a növekedés, kedden kiderül, igazuk van-e.
Mindenesetre kapott biztató jeleket a gazdaság ezzel kapcsolatban: az idei egész éves GDP-előrejelzésén nemrég nagyot javított Magyarországgal kapcsolatban az EBRD, a napokban pedig felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította a magyar besorolást a Fitch hitelminősítő.
Mennyire javul a termelők helyzete?
Szerdán a mezőgazdasági termelői árak szeptemberi alakulásáról közölnek statisztikát. Augusztusban tovább emelkedtek a termelői árak, 3,2 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakáét, ami a növényi termékek árának 0,6 százalékos, illetve az élő állatok és állati termékek árának 7,4 százalékos növekedéséből tevődik össze. A növényi termékek ára először emelkedett az elmúlt egy évben, az élőállatok és állati termékek áremelkedése pedig tovább lassult.