A Parlament ködben 2017. február 3-án. (Kép forrása: MTI Fotó, Mohai Balázs) |
Megkezdte a területi szervek felkészítését a Nemzeti Választási Iroda a tavaszi országgyűlési választásokra – közölte az NVI elnöke. Pálffy Ilona elmondta: az oktatásban most a területi választási irodák és az országgyűlési egyéni választási irodák vezetői, a jogi helyettesek, informatikusok vesznek részt. A választás lebonyolításában dolgozók felkészítése mellett az NVI megkezdte a szükséges közbeszerzések, a végrehajtási rendeletek előkészítését és a segédanyagok elkészítését, egyeztetését.
Az voksolás jogi eredményét papíralapon állapítják meg a választási bizottságok. Az elnök szerint a külföldi választásokat ért kibertámadások miatt az NVI-nek is fel kell készülnie hasonló veszélyekre, így az informatika mindössze segíti a választás eredményének gyors nyilvánosságra kerülését. Hozzátette: hackertámadások kivédésére, a támadások elhárítására választásinformatikai biztonsági műveleti központ létrehozását tervezik, erre külön közbeszerzést írnak ki.
Az NVI októberben levélben keresi meg a mintegy 650 ezer, magyarországi lakcímmel nem rendelkező állampolgárt a regisztrációjukkal kapcsolatban. A határon túli magyarok 2013 óta kérhetik regisztrációjukat a választási névjegyzékbe, ezt jelenleg 294 ezren tették meg, vagyis a jogosultak körülbelül 45 százaléka regisztrált már.
Nem ajánlott ilyenkor módosítani
Az erdélyi magyar diákok számára választási vetélkedőt is indítanak, ahol megismerkedhetnek a demokrácia, az emberi jogok, az Európai Unió és a levélszavazás kérdéseivel. |
Az elnök hangsúlyozta: annak, aki korábban már sikeresen regisztrált, nem kell új kérelmet benyújtania, mivel a korábbi tíz évig érvényes. A regisztrációra a választás előtti 15. napig lesz lehetőség. A magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok levélben és csak országos listára szavazhatnak. A már regisztrált választópolgároknak javasolják: jelezzék az NVI-nek, ha változás történt az adataikban - elköltöztek, megváltozott az értesítési címük vagy máshol szeretnék átvenni a szavazási levélcsomagot.
Az Európa Tanács alkotmányjogi szakértői testülete, a Velencei Bizottság szerint nem ajánlott a választás előtt egy évvel módosítani a választási jogszabályokat. Pálffy Ilona azonban elmondta: jelentősebb változtatást a választási rendszerben most már nem tudnának végrehajtani, lényegében készen vannak az informatikai rendszerrel, megkezdték a lebonyolításban közreműködők oktatását, felkészítését.