Eredményes közbeszerzési eljárás után szerdán aláírták a középső vonalszakasz állomásainak felújításáról szóló szerződést. A főváros nettó 90,9 milliárd forintot fizet a kivitelező a Swietelsky Építő Korlátolt Felelősségű Társaságnak a kivitelezésért. A munka befejezésének határideje 2022 vége.
A középső vonalszakasz rekonstrukciója már a déli szakasz átadása előtt elkezdődik. A tervek szerint 2020 márciusától az Arany János utca és Ferenciek tere, 2020 júliusától pedig a Corvin-negyed és a Semmelweis Klinikák metróállomásokon is elindul a korszerűsítés. Az említett megállóhelyeken - az utastérben zajló munkálatok idején - a metrószerelvények megállás nélkül áthaladnak.
Munkások az M3-as metróvonal felújítás alatt lévő Újpest-városkapu és Gyöngyösi utca megállói között (MTI Fotó: Máthé Zoltán) |
A Nyugati pályaudvar és a Semmelweis Klinikák állomások közötti szakasz teljes lezárása a déli szakasz forgalomba helyezése után, 2020 végén várható. A Nagyvárad tér és a Lehel tér állomások felújítására az utolsó ütemben, 2022-ben kerül sor.
A fentiek tehát igazolják azt, amit az Mfor november közepén megjósolt: a déli szakasz felújításának vége előtt nekilátnak a középső szakasznak is. Jövő tavaszra, illetve nyárra gyakorlatilag megtelik a Belváros a sűrűn forduló pótlóbuszokkal. Legkevesebb egy évig két szakaszon is dolgoznak. Ezen tovább ronthat, ha közben a Lánchíd rekonstrukciójához is hozzákezdenek.
A BKV közleményében 2020 végére teszi a déli szakasz átadását, de az Mfor felújításra rálátó forrásai korábban egy évesre tették a csúszást, így az alagút és az állomások felújításával várhatóan 2021 őszére végeznek. A késés oka a vártnál is kiterjedtebb azbesztmentesítési munka (a szakasz mind az öt állomása érintett), illetve a kritikusra nőtt építőipari munkaerőhiány.
A középső szakasz felújítása még nagyobb munka lesz, hiszen ez a legrégebben épült és éppen ezért legrosszabb állapotban lévő része. A kivitelezői tenderben ugyanis eleve 38 hónapban határozták meg a munka várható idejét. A Tarlós által 2022 közepére beharangozott átadási határidő már nyár végén se tűnt tarthatónak, a BKV most 2022 végére teszi a befejezés idejét. De ez aligha lesz tartható.
Ha az időigényes előkészítés után jövő tavasszal nekilátnak a munkának, akkor se végeznek 2023 ősze előtt. Márpedig a hármas metró korszerűsítéséhez a 2014-2020 közötti uniós pénzügyi ciklusban elnyert összesen 172 milliárd forint támogatás terhére nem nyújtható be számla 2023 után.
Metrópótló buszok a Lehel térnél. (Forrás: MTI Fotó, Máthé Zoltán) |
A vonal felújítási költsége a kezdeti 120, majd 180 milliárdról időközben 217 milliárd forintra ugrott. Az önkormányzati választások közeledtével egyre engedékenyebbé váló Orbán Viktor tavaly novemberben 80 milliárd forint kormányzati támogatást ígért a fővárosi önkormányzatnak, kérdés persze, hogy ezt az egyre feszültebb viszony közepette nem vonja-e vissza.
Mint emlékezhetünk, a Strabag Építőipari Zrt. az északi szakasz hat, a déli szakasz öt állomásának felújítását csaknem 50 milliárdért vállalta, míg a vágányépítési és alagúti munkákat, a biztosítóberendezés, valamint vasúti távközlési és központi diszpécser rendszerek korszerűsítését a teljes vonalon a Swietelsky Vasúttechnika Kft. 47,8 milliárdért végzi el. Erre jön rá most a középső szakasz 9 állomásáért fizetett 91 milliárd. Ez már önmagában cirka 190 milliárd, de a tervezési és egyéb költségek még jócskán dobnak rajta.