6p
Oroszország múlt héten bejelentette, felfüggesztik a turizmust, és egy sor befektetési és kereskedelmi projektet is befagyasztanak Törökországgal az orosz vadászgép lelövése miatt. Bár mos úgy tűnik, mérsékelt hatásai lesznek a török gazdaságra az ország ellen tervezett orosz szankcióknak, elemzők hosszú távon azzal számolnak, hogy Oroszország kerülhet ki vesztesként a konfliktusból.
Vlagyimir Putyin. Kép forrása: EPA

Elmaradnak a turisták

William Jackson, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza közölte: a cég becslése szerint a török gazdaságot a legrosszabb esetben is a hazai össztermék (GDP) 0,5 százalékának megfelelő veszteség érheti. A ház szerint a legnagyobb vesztes a török idegenforgalom lehet, de az is csak akkor, ha az orosz szankciók a jövő nyárig érvényben maradnak.

A török gazdaság egészének veszteségeit ráadásul jó eséllyel semlegesítheti az a 3 milliárd eurós támogatás, amelyet az Európai Unió ígért meg a migránsválság kezelésére.

És ezzel se mennek sokra

A Capital Economics vezető londoni elemzője szerint valószínűleg annak is csak korlátozott hatásai lennének, ha Oroszország kitiltja az orosz piacon tevékenykedő török cégeket, tekintettel arra, hogy jelenleg mindössze 90 ezer török állampolgár dolgozik Oroszországban. 

A ház adatai szerint a külföldön dolgozó török munkavállalók és cégek befektetési jövedelmei és hazautalásai összességében is csak csekély szerepet játszanak a török gazdaságban. A munkavállalók hazautalásai tavaly 848 millió dollárt, a török cégek külföldi befektetési jövedelmei 314 millió dollárt tettek ki; ez a török hazai össztermék 0,1, illetve 0,05 százaléka.

Dupla öngól?

A két ország növekedési kilátásai nem túl fényesek, és egészen sok ponton kapcsolódnak egymáshoz: Törökország partnerei közül Oroszországból importál a legtöbbet, a Törökországba érkező turisták több mint tizede is orosz. Oroszországnak pedig értelemszerűen fontos exportpartnere Törökország: a kivitel értéke ebben a viszonylatban triplája az importnak. Szűcs Zoltán a Totalreturn blogon közzétett posztjában is azt vizsgálta meg, hogyan érintik a szankciók a feleket. Részletek >>>>

Így is szenved az orosz ipar

Jackson szerint sok szó esik arról, hogy Oroszország a török export második legnagyobb piaca. Összefüggéseibe helyezve azonban kitűnik, az októberrel zárult tizenkét hónapban az Oroszországba irányuló török export értéke 4 milliárd dollár volt, ami a teljes török kivitel 2,7 százalékának, a török GDP-érték 0,5 százalékának felelt meg - hangsúlyozta a Capital Economics londoni elemzője.

A közgazdász szerint ráadásul valószínűtlen, hogy Oroszország minden török importárut betiltana. Valószínűbb, hogy a szankciók az agrártermékekre vonatkoznak majd, mivel hagyományosan ez Oroszország fő kereskedelmi megtorló eszköze. Más török exporttermékek - főleg a félkész feldolgozóipari javak - kitiltása ugyanakkor a máris nehézségekkel küszködő orosz ipari szektornak ártana.

A Capital Economics adatai szerint az orosz piacra irányuló teljes török mezőgazdasági export értéke tavaly meglehetősen mérsékelt volt, mindössze 1,2 milliárd dollár, a török GDP-érték 0,15 százaléka. A ház elemzője szerint ennek alapján bár egyes török mezőgazdasági cégek megszenvednék az orosz szankciókat, valószínűtlen azonban, hogy a török exportra és főleg a török gazdaság növekedésére érzékelhető hatást gyakorolnának az orosz szankciók.

Szélsőséges forgatókönyv

A török idegenforgalmat érzékenyen érinthetik az orosz intézkedések, ha azok 2016 egészében érvényben maradnának; ez 3 milliárd dolláros - az éves hazai össztermék hozzávetőleg 0,4 százalékának megfelelő veszteséget okozhatna. A Capital Economics szerint azonban ez szélsőséges forgatókönyv.

A ház szerint mindent egybevetve az orosz szankciók legfeljebb 4-4,5 milliárd dollárnyi veszteséget okozhatnak a török gazdaságnak jövőre; ez a becsült éves GDP-érték 0,5 százaléka lenne. Ez ugyan nem elhanyagolható kár, de nem is lenne sorsfordító veszteség Törökország szempontjából, mivel a török gazdaság kilátásai ritkán függnek Oroszországtól.

Jókor jött az EU-s pénz

Mindemellett az a 3 milliárd eurós támogatás, amelyet Törökországnak sikerült megszereznie az EU-tól a migránsválságról tartott csúcsértekezleten, ellentételezheti az orosz szankciók okozta veszteségeket, és Törökországnak ennél is még sokkal nagyobb haszna származhat abból, ha a török EU-csatlakozásról szóló tárgyalási folyamat tervezett újrakezdése érdemi reformokat eredményez a török gazdaságban - hangsúlyozta hétfői elemzésében a Capital Ecomomics vezető londoni közgazdásza.

Timothy Ash

Ugyanerre a következtetésre jutott hétfői értékelésében Timothy Ash, a Nomura International pénzügyi szolgáltató csoport londoni részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó stratégája. 

Ash szerint az orosz szankciófenyegetések arra késztetik Törökországot, hogy sokrétűbbé tegye energiahordozó-beszerzési forrásait, és főleg arra, hogy újból megerősítse kapcsolatai az Európai Unióval. Az Oroszországgal - és ezzel egyidejűleg Szíriával és Iránnal is - mind nehezebbé váló kapcsolatok közepette Törökország valószínűleg ismét az EU felé fordul, ami hosszabb távon újabb ösztönzést adhat a török reformoknak.

Mindent egybevetve a Nomura londoni stratégiai elemzője szerint az orosz szankciók rövid távon a török gazdaságnak nagyobb kárt okoznának, mint Oroszországnak, de később ez átfordulhat, és végül Oroszország bizonyulhat a nagyobb vesztesnek.

Befagyasztott utazások és beruházások

Oroszország múlt héten jelentette be, hogy nem csak felfüggesztik a turizmus, de egy sor befektetési és kereskedelmi projektet is befagyasztanak. Oroszország nem folytatja a szolgáltatások szabadkereskedelméről és a befektetésekről szóló kétoldalú megállapodás előkészítését, nem vesz részt a kereskedelmi-gazdasági és tudományos-technikai együttműködést szabályozó, 2016 és 2020 közötti időszakot felölelő programban, valamint befagyasztja a közös befektetési alap létrehozásáról szóló megállapodást. A szankciók a Török Áramlat gázvezetékre és az Akkuyu atomerőműre is vonatkoznak. További részletek >>>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG