6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Oroszország múlt héten bejelentette, felfüggesztik a turizmust, és egy sor befektetési és kereskedelmi projektet is befagyasztanak Törökországgal az orosz vadászgép lelövése miatt. Bár mos úgy tűnik, mérsékelt hatásai lesznek a török gazdaságra az ország ellen tervezett orosz szankcióknak, elemzők hosszú távon azzal számolnak, hogy Oroszország kerülhet ki vesztesként a konfliktusból.
Vlagyimir Putyin. Kép forrása: EPA

Elmaradnak a turisták

William Jackson, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza közölte: a cég becslése szerint a török gazdaságot a legrosszabb esetben is a hazai össztermék (GDP) 0,5 százalékának megfelelő veszteség érheti. A ház szerint a legnagyobb vesztes a török idegenforgalom lehet, de az is csak akkor, ha az orosz szankciók a jövő nyárig érvényben maradnak.

A török gazdaság egészének veszteségeit ráadásul jó eséllyel semlegesítheti az a 3 milliárd eurós támogatás, amelyet az Európai Unió ígért meg a migránsválság kezelésére.

És ezzel se mennek sokra

A Capital Economics vezető londoni elemzője szerint valószínűleg annak is csak korlátozott hatásai lennének, ha Oroszország kitiltja az orosz piacon tevékenykedő török cégeket, tekintettel arra, hogy jelenleg mindössze 90 ezer török állampolgár dolgozik Oroszországban. 

A ház adatai szerint a külföldön dolgozó török munkavállalók és cégek befektetési jövedelmei és hazautalásai összességében is csak csekély szerepet játszanak a török gazdaságban. A munkavállalók hazautalásai tavaly 848 millió dollárt, a török cégek külföldi befektetési jövedelmei 314 millió dollárt tettek ki; ez a török hazai össztermék 0,1, illetve 0,05 százaléka.

Dupla öngól?

A két ország növekedési kilátásai nem túl fényesek, és egészen sok ponton kapcsolódnak egymáshoz: Törökország partnerei közül Oroszországból importál a legtöbbet, a Törökországba érkező turisták több mint tizede is orosz. Oroszországnak pedig értelemszerűen fontos exportpartnere Törökország: a kivitel értéke ebben a viszonylatban triplája az importnak. Szűcs Zoltán a Totalreturn blogon közzétett posztjában is azt vizsgálta meg, hogyan érintik a szankciók a feleket. Részletek >>>>

Így is szenved az orosz ipar

Jackson szerint sok szó esik arról, hogy Oroszország a török export második legnagyobb piaca. Összefüggéseibe helyezve azonban kitűnik, az októberrel zárult tizenkét hónapban az Oroszországba irányuló török export értéke 4 milliárd dollár volt, ami a teljes török kivitel 2,7 százalékának, a török GDP-érték 0,5 százalékának felelt meg - hangsúlyozta a Capital Economics londoni elemzője.

A közgazdász szerint ráadásul valószínűtlen, hogy Oroszország minden török importárut betiltana. Valószínűbb, hogy a szankciók az agrártermékekre vonatkoznak majd, mivel hagyományosan ez Oroszország fő kereskedelmi megtorló eszköze. Más török exporttermékek - főleg a félkész feldolgozóipari javak - kitiltása ugyanakkor a máris nehézségekkel küszködő orosz ipari szektornak ártana.

A Capital Economics adatai szerint az orosz piacra irányuló teljes török mezőgazdasági export értéke tavaly meglehetősen mérsékelt volt, mindössze 1,2 milliárd dollár, a török GDP-érték 0,15 százaléka. A ház elemzője szerint ennek alapján bár egyes török mezőgazdasági cégek megszenvednék az orosz szankciókat, valószínűtlen azonban, hogy a török exportra és főleg a török gazdaság növekedésére érzékelhető hatást gyakorolnának az orosz szankciók.

Szélsőséges forgatókönyv

A török idegenforgalmat érzékenyen érinthetik az orosz intézkedések, ha azok 2016 egészében érvényben maradnának; ez 3 milliárd dolláros - az éves hazai össztermék hozzávetőleg 0,4 százalékának megfelelő veszteséget okozhatna. A Capital Economics szerint azonban ez szélsőséges forgatókönyv.

A ház szerint mindent egybevetve az orosz szankciók legfeljebb 4-4,5 milliárd dollárnyi veszteséget okozhatnak a török gazdaságnak jövőre; ez a becsült éves GDP-érték 0,5 százaléka lenne. Ez ugyan nem elhanyagolható kár, de nem is lenne sorsfordító veszteség Törökország szempontjából, mivel a török gazdaság kilátásai ritkán függnek Oroszországtól.

Jókor jött az EU-s pénz

Mindemellett az a 3 milliárd eurós támogatás, amelyet Törökországnak sikerült megszereznie az EU-tól a migránsválságról tartott csúcsértekezleten, ellentételezheti az orosz szankciók okozta veszteségeket, és Törökországnak ennél is még sokkal nagyobb haszna származhat abból, ha a török EU-csatlakozásról szóló tárgyalási folyamat tervezett újrakezdése érdemi reformokat eredményez a török gazdaságban - hangsúlyozta hétfői elemzésében a Capital Ecomomics vezető londoni közgazdásza.

Timothy Ash

Ugyanerre a következtetésre jutott hétfői értékelésében Timothy Ash, a Nomura International pénzügyi szolgáltató csoport londoni részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó stratégája. 

Ash szerint az orosz szankciófenyegetések arra késztetik Törökországot, hogy sokrétűbbé tegye energiahordozó-beszerzési forrásait, és főleg arra, hogy újból megerősítse kapcsolatai az Európai Unióval. Az Oroszországgal - és ezzel egyidejűleg Szíriával és Iránnal is - mind nehezebbé váló kapcsolatok közepette Törökország valószínűleg ismét az EU felé fordul, ami hosszabb távon újabb ösztönzést adhat a török reformoknak.

Mindent egybevetve a Nomura londoni stratégiai elemzője szerint az orosz szankciók rövid távon a török gazdaságnak nagyobb kárt okoznának, mint Oroszországnak, de később ez átfordulhat, és végül Oroszország bizonyulhat a nagyobb vesztesnek.

Befagyasztott utazások és beruházások

Oroszország múlt héten jelentette be, hogy nem csak felfüggesztik a turizmus, de egy sor befektetési és kereskedelmi projektet is befagyasztanak. Oroszország nem folytatja a szolgáltatások szabadkereskedelméről és a befektetésekről szóló kétoldalú megállapodás előkészítését, nem vesz részt a kereskedelmi-gazdasági és tudományos-technikai együttműködést szabályozó, 2016 és 2020 közötti időszakot felölelő programban, valamint befagyasztja a közös befektetési alap létrehozásáról szóló megállapodást. A szankciók a Török Áramlat gázvezetékre és az Akkuyu atomerőműre is vonatkoznak. További részletek >>>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG