3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

London csak a szelét kapta a Trump-tornádónak, de így is brutális, ami a londoni tőzsdén történt.

A koronavírusjárvány kezdete óta nem mért, csaknem 5 százalékos veszteséggel zárt pénteken a Londoni Értéktőzsde (LSE) fő indexe, a FTSE 100-as. Az árfolyammutatóra elsősorban azok a befektetői félelmek gyakorolnak nyomást, hogy az amerikai vámemelések globális kereskedelmi háborúhoz vezethetnek.

Az LSE árfolyamjelző platformjának adatai alapján a legnagyobb piaci tőkeértékű vállalatok alkotta FTSE 100-as a pénteki zárásban 419,76 pontos, 4,95 százalékos visszaeséssel 8054,98 ponton állt meg az előző napi 8474,74 pontos záróérték után.

A londoni tőzsde vezető indexe legutóbb 2020. március 27-én, a nagy-britanniai koronavírusjárvány miatt elrendelt országos lakossági és üzleti korlátozások első napjai után zárt ennél meredekebb napi veszteséggel: aznap a FTSE 100-as mutató 5,24 százalékkal 5510,33 pontra esett.

Az index – amely 1984. január 3-án indult ezer pontról – legutóbbi zárási rekordját idén március 3-án érte el 8871,31 ponttal, vagyis az azóta eltelt egy hónapban 816,33 pontot, 9,2 százalékot zuhant, és ennek a havi veszteségnek több mint a felét a pénteki kereskedésben szenvedte el.

A FTSE 100 tagvállalatai közül a legnagyobb pénteki vesztesek között volt a Rolls-Royce ipari csoport, amelynek részvénye 11,66 százalékos veszteséggel zárt, de a globális kereskedelmi háborúval kapcsolatos befektetői félelmek a nagybankok körében is eladási hullámot szítottak: a NatWest és a Barclays papírjának árfolyama egyaránt 9 százalékhoz közeli mértékben zuhant az LSE pénteki zárására.

A meredek tőzsdei veszteségek előzményeként Donald Trump amerikai elnök a héten ismertette az új „viszonossági importvámokról” szóló rendeletét.

A rendelet alapján az Egyesült Államok differenciált vámrendszert vezet be: a teljes importra vonatkozó 10 százalékos alapráta mellett az Európai Unióból érkező behozatalt például 20 százalékos, a kínai importot 34 százalékos – a korábban érvényesített vámokkal együtt 54 százalékos –, a Nagy-Britanniából vásárolt termékeket 10 százalékos amerikai vám terheli.

Az import járművek külön kezelt egységes vámtarifája 25 százalék.

A pénteki befektetői hangulatot tovább rontotta, hogy Kína – az Egyesült Államok után a világ második legnagyobb gazdasága – bejelentette, hogy viszonossági alapon április 10-től 34 százalékos pótlólagos vámot vet ki az amerikai importtermékekre.

A kínai kormány pénteki bejelentése tovább erősítette a piaci szereplők körében azt a félelmet, hogy az amerikai vámintézkedések és az ezekre adott válaszlépések globális kereskedelmi háborúvá fajulnak.

David Lammy brit külügyminiszter pénteki nyilatkozatában sajnálatosnak nevezte, hogy az Egyesült Államok

„száz év óta először visszatért a protekcionizmushoz”.

Nem sokkal korábban a brit üzleti és kereskedelmi minisztérium 417 oldalas listát állított össze azokról az amerikai importtermékekről, amelyekre a brit kormány a hazai üzleti szektorral tartott négyhetes konzultáció után megtorló jellegű vámokat vethet ki, ha a Washingtonnal jelenleg is zajló tárgyalásokon nem sikerül megállapodást elérni a brit exportot sújtó új vámok visszavonásáról.

A listán lévő több tízezer termék között ugyanúgy szerepel a Bourbon whiskey és a Tequila, mint az amerikai hús- és baromfikészítmények, gép- és járműipari részegységek, autógumik, építőipari, fém- és faipari cikkek, bőráruk, ruházati termékek, ipari és háztartási eszközök.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A gyenge GDP-adatot kommentálta Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 09:31
Maradnak a célok, mondta a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Brüsszelnél kopogtat a magyar kormány a védelmi kiadások növelése miatt
Privátbankár.hu | 2025. május 1. 14:46
Tizenkét tagállam – köztük Magyarország – kérte a nemzeti mentesítési záradék aktiválását a védelmi kiadások növelésére irányuló összehangolt fellépés keretében, hogy további költségvetési mozgástér álljon rendelkezésükre a védelmi kiadások növelésére – közölte az Európai Bizottság csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Nyugdíjas? Sebaj, több mint 14 ezer forintos órabért is össze lehet szedni a briteknél
Privátbankár.hu | 2025. május 1. 11:31
A brit nyugdíjasok között vannak olyanok, akik úgy érzik, hogy „van még benzin a tankban”, ezért vállalkozást indítanak sokszor azon a területen, ami korábban csak hobbijuk volt.
Makro / Külgazdaság Az amerikaiaknak mostanában esik le, mit is jelent igazából a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 18:52
Az ATV Start lapszemléjében munkatársunkat kérdezték szerdán.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter már látja, mitől ugorhat a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:39
A BMW és a CATL termelése hamarosan megkezdődik, illetve a BYD és a Mercedes gyárának építése is gőzerővel halad, és mindezek nyomán ugrásszerűen fog majd nőni a magyar bruttó hazai termék (GDP) – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ukrajna órákon belül beadja a derekát?
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:06
Akár még szerdán aláírhatják a nyersanyagokat érintő megállapodást. 
Makro / Külgazdaság Okozott némi meglepetést a német infláció
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 15:51
Az elemzők által vártnál némileg kevésbé lassult az infláció áprilisban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis előzetes adatokon alapuló szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Magyar kőolaj- és földgázmezők feltárásába szállnak be a törökök
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 13:13
Új gázerőmű építéséről és két hazai kőolaj- és földgázmező feltárásáról és kitermeléséről született megállapodás Magyarország és Törökország között – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen árakra lehet számítani májustól a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 10:35
A munka ünnepén változatlan üzemanyagárakkal kezdjük a hónap első napját.
Makro / Külgazdaság Fontos gazdasági adatot közölt a KSH
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 08:57
2025. márciusban a kivitel volumene 5,0, a behozatalé 6,4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszaki szintet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG