3p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

London csak a szelét kapta a Trump-tornádónak, de így is brutális, ami a londoni tőzsdén történt.

A koronavírusjárvány kezdete óta nem mért, csaknem 5 százalékos veszteséggel zárt pénteken a Londoni Értéktőzsde (LSE) fő indexe, a FTSE 100-as. Az árfolyammutatóra elsősorban azok a befektetői félelmek gyakorolnak nyomást, hogy az amerikai vámemelések globális kereskedelmi háborúhoz vezethetnek.

Az LSE árfolyamjelző platformjának adatai alapján a legnagyobb piaci tőkeértékű vállalatok alkotta FTSE 100-as a pénteki zárásban 419,76 pontos, 4,95 százalékos visszaeséssel 8054,98 ponton állt meg az előző napi 8474,74 pontos záróérték után.

A londoni tőzsde vezető indexe legutóbb 2020. március 27-én, a nagy-britanniai koronavírusjárvány miatt elrendelt országos lakossági és üzleti korlátozások első napjai után zárt ennél meredekebb napi veszteséggel: aznap a FTSE 100-as mutató 5,24 százalékkal 5510,33 pontra esett.

Az index – amely 1984. január 3-án indult ezer pontról – legutóbbi zárási rekordját idén március 3-án érte el 8871,31 ponttal, vagyis az azóta eltelt egy hónapban 816,33 pontot, 9,2 százalékot zuhant, és ennek a havi veszteségnek több mint a felét a pénteki kereskedésben szenvedte el.

A FTSE 100 tagvállalatai közül a legnagyobb pénteki vesztesek között volt a Rolls-Royce ipari csoport, amelynek részvénye 11,66 százalékos veszteséggel zárt, de a globális kereskedelmi háborúval kapcsolatos befektetői félelmek a nagybankok körében is eladási hullámot szítottak: a NatWest és a Barclays papírjának árfolyama egyaránt 9 százalékhoz közeli mértékben zuhant az LSE pénteki zárására.

A meredek tőzsdei veszteségek előzményeként Donald Trump amerikai elnök a héten ismertette az új „viszonossági importvámokról” szóló rendeletét.

A rendelet alapján az Egyesült Államok differenciált vámrendszert vezet be: a teljes importra vonatkozó 10 százalékos alapráta mellett az Európai Unióból érkező behozatalt például 20 százalékos, a kínai importot 34 százalékos – a korábban érvényesített vámokkal együtt 54 százalékos –, a Nagy-Britanniából vásárolt termékeket 10 százalékos amerikai vám terheli.

Az import járművek külön kezelt egységes vámtarifája 25 százalék.

A pénteki befektetői hangulatot tovább rontotta, hogy Kína – az Egyesült Államok után a világ második legnagyobb gazdasága – bejelentette, hogy viszonossági alapon április 10-től 34 százalékos pótlólagos vámot vet ki az amerikai importtermékekre.

A kínai kormány pénteki bejelentése tovább erősítette a piaci szereplők körében azt a félelmet, hogy az amerikai vámintézkedések és az ezekre adott válaszlépések globális kereskedelmi háborúvá fajulnak.

David Lammy brit külügyminiszter pénteki nyilatkozatában sajnálatosnak nevezte, hogy az Egyesült Államok

„száz év óta először visszatért a protekcionizmushoz”.

Nem sokkal korábban a brit üzleti és kereskedelmi minisztérium 417 oldalas listát állított össze azokról az amerikai importtermékekről, amelyekre a brit kormány a hazai üzleti szektorral tartott négyhetes konzultáció után megtorló jellegű vámokat vethet ki, ha a Washingtonnal jelenleg is zajló tárgyalásokon nem sikerül megállapodást elérni a brit exportot sújtó új vámok visszavonásáról.

A listán lévő több tízezer termék között ugyanúgy szerepel a Bourbon whiskey és a Tequila, mint az amerikai hús- és baromfikészítmények, gép- és járműipari részegységek, autógumik, építőipari, fém- és faipari cikkek, bőráruk, ruházati termékek, ipari és háztartási eszközök.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Van fény az alagút végén – alulértékelt a forint, beindulhatnak a befektetések is?
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 15:38
Jöhetnek pozitív fordulatok is idén a hazai gazdaságban? Az OTP elemzői szerint igen, de a kockázatokat sem hallgatják el.
Makro / Külgazdaság Erre költené Donald Trump a vám-dollármilliárdokat? Átcsúszott a szenátuson a javaslata
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 14:41
Adók helyett vámok és kiadácsökkentés sok-sok ezermilliárd dolláros értékben. Hiába szavaztak republikánusok is a javaslat ellen, az most a kongresszus elé kerülhet.
Makro / Külgazdaság Két matematikai osztás kellett csak a világ káoszba taszításához
Buksza blog | 2025. április 5. 13:33
Kína a kiszámítható gazdasági partner szerepét veheti fel, Tajvanon megerősödhetnek a Kínához csatlakozást támogató politikai erők, az EU tárgyalna. Jönnek a reakciók Trump vámcunamijára.
Makro / Külgazdaság Valamit nagyon csúnyán elszámoltak Donald Trumpék
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 12:23
Utánaszámoltak a bejelentett vámtarifáknak, és sehogy sem jön ki a matek.
Makro / Külgazdaság Tagadja az Európai Bizottság Szijjártó Péter vádjait, neki is tudnia kellene az igazságról
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 10:08
Éppenséggel a magyar kormánnyal is jó előre egyeztettek a lehetséges válaszlépésekről.
Makro / Külgazdaság Az ENSZ-főtitkár a kiszolgáltatott országok miatt aggódik
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:29
Kritikus szakaszba lépett a világkereskedelmi helyzet a világszervezet szerint.
Makro / Külgazdaság Ebben nagyon türelmes Donald Trump, kitolt egy fontos határidőt
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 08:43
Úgy tűnik, nagyon szeretné az amerikai elnök, ha amerikai kézbe kerülne a TikTok. Vajon kire gondolhat tulajdonosként?
Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG