A kormányfő, akit a nem is a nép választott, a Bloomberg szerint máris 30 százalékponttal rávert munkáspárti ellenzékére, vagyis az ő miniszterelnök jelöltjükre. Ez persze nem csoda annak fényében, hogy a Munkáspárt elég ramaty állapotban van, különös tekintettel a vezetője, Jeremy Corbyn körüli botrányokra és a pártvezetői pozícióért vívott harcra. Ráadásul az iraki háború ügyével 12-13 évre visszamenőleg befeketítik minden idők egyik legnépszerűbb, 3-szor megválasztott munkáspárti miniszterelnökét, Tony Blairt.
A megosztottság előnye
A konzervatív párti kormány már a miniszterelnök-csere előtt is jól szerepelt a közvélemény-kutatásokban, annak ellenére, hogy az EU-tagságról szóló népszavazás váratlan eredményt, majd pedig bizonytalanságot és gazdasági zűrzavart okozott. Igaz, ez utóbbi csak a napokban vált nyilvánvalóvá, amikor rendkívül rossz adatok érkeztek a gazdaságról, és a jegybank is pánikszerű lépésekre szánta el magát.
A népszavazás után ezek a hatások közvetlenül még nem jelentkeztek, ugyanakkor elképzelhető, hogy mindazok, akik a kilépésre szavaztak, most konzervatív párti rajongók lettek, hisz mégiscsak az ő vezetésük alatt kerül sor az eseményre. Ugyanakkor David Cameron támogatói közül a bennmaradást pártolók sem feltétlen fordultak el a párttól. Így nem kizárt, hogy a Brexit kérdésében való mély megosztottság volt párt sikerének titka: mindkét oldal híveit magához vonzotta. Mint egy felmérésből kiderült, a munkáspárti szavazók ma nagyobb arányban támogatják Mayt, mint 6 évvel ezelőtt Cameront.
Lerövidült választás
Ebből adódik egy érdekesség is: David Cameron volt az első miniszterelnök, aki úgy bukott, hogy közben vezette a felmérések népszerűségi listáit. Theresa May útja a miniszterelnökséghez ugyanakkor könnyebb volt, mint arra számítani lehetett. Sokat segített, hogy a másik jelölt kiszállt a versenyből, így el lehetett kerülni a hosszas, párton belüli választási procedúrát. Ezzel sikerült elkerülni sok olyan, a népszerűséget csökkentő jelenséget, amelyek ezeket a több hónapos választási huzavonákat jellemzik. Így gyorsan került hatalomra, és az új vezetők eleve nagy előnnyel indulnak: a nép nagy bizalmat ad nekik.
Van esélye a sikerre
May helyzetét az is könnyítette, hogy nem kellett belpolitikai kérdésekkel foglalkoznia, mint más új vezetőknek, neki csak arra kellett koncentrálni, hogy a Brexit ügyével foglalkozzon. Magabiztosan kijelentette, hogy a népszavazás eredményét végrehajtja, ugyanakkor ezt a távoli jövőbe tolta, így minden opciója megmaradt. A nép nem kis hányada így megnyugodott, igaz, a legutóbbi 1-2 hét gazdasági problémái még nem mutatkoznak a felmérésekben.
A jelenlegi parlamentnek, melynek 2020-ig szól a mandátuma, sok kihívással kell majd szembenézni, hogy mást ne említsünk, maga az EU-kilépés ennek összes következményével együtt, valamint a várható következő skóciai népszavazás, és adott esetben Skócia kilépésének lebonyolítása. A kormánypártnak mindeközben csak 16 fős többsége van a parlamentben, bár a legtöbb kérdésben talál támogatókat más pártok soraiból. Mindazonáltal a jelenlegi népszerűség jó esélyt ad Theresa Maynek egy sikeres miniszterelnökségre, és ebben az esetben 4 év múlva a nép is igent mondhat rá.