3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az új brit kormányfő, Theresa May úgy foglalhatta el hivatalát, hogy pártja népszerűsége a legmagasabb azóta, hogy Margaret Thatchert először újraválasztották 1983-ban. Akkor pedig minden jól ment (persze a leépített veszteséges iparágak dolgozói nem lelkesedtek), most viszont a népszavazás után gazdasági bizonytalanság állt elő.

A kormányfő, akit a nem is a nép választott, a Bloomberg szerint máris 30 százalékponttal rávert munkáspárti ellenzékére, vagyis az ő miniszterelnök jelöltjükre. Ez persze nem csoda annak fényében, hogy a Munkáspárt elég ramaty állapotban van, különös tekintettel a vezetője, Jeremy Corbyn körüli botrányokra és a pártvezetői pozícióért vívott harcra. Ráadásul az iraki háború ügyével 12-13 évre visszamenőleg befeketítik minden idők egyik legnépszerűbb, 3-szor megválasztott munkáspárti miniszterelnökét, Tony Blairt.

A megosztottság előnye

A konzervatív párti kormány már a miniszterelnök-csere előtt is jól szerepelt a közvélemény-kutatásokban, annak ellenére, hogy az EU-tagságról szóló népszavazás váratlan eredményt, majd pedig bizonytalanságot és gazdasági zűrzavart okozott. Igaz, ez utóbbi csak a napokban vált nyilvánvalóvá, amikor rendkívül rossz adatok érkeztek a gazdaságról, és a jegybank is pánikszerű lépésekre szánta el magát.

A népszavazás után ezek a hatások közvetlenül még nem jelentkeztek, ugyanakkor elképzelhető, hogy mindazok, akik a kilépésre szavaztak, most konzervatív párti rajongók lettek, hisz mégiscsak az ő vezetésük alatt kerül sor az eseményre. Ugyanakkor David Cameron támogatói közül a bennmaradást pártolók sem feltétlen fordultak el a párttól. Így nem kizárt, hogy a Brexit kérdésében való mély megosztottság volt párt sikerének titka: mindkét oldal híveit magához vonzotta. Mint egy felmérésből kiderült, a munkáspárti szavazók ma nagyobb arányban támogatják Mayt, mint 6 évvel ezelőtt Cameront.

Lerövidült választás

Ebből adódik egy érdekesség is: David Cameron volt az első miniszterelnök, aki úgy bukott, hogy közben vezette a felmérések népszerűségi listáit. Theresa May útja a miniszterelnökséghez ugyanakkor könnyebb volt, mint arra számítani lehetett. Sokat segített, hogy a másik jelölt kiszállt a versenyből, így el lehetett kerülni a hosszas, párton belüli választási procedúrát. Ezzel sikerült elkerülni sok olyan, a népszerűséget csökkentő jelenséget, amelyek ezeket a több hónapos választási huzavonákat jellemzik. Így gyorsan került hatalomra, és az új vezetők eleve nagy előnnyel indulnak: a nép nagy bizalmat ad nekik.

Van esélye a sikerre

May helyzetét az is könnyítette, hogy nem kellett belpolitikai kérdésekkel foglalkoznia, mint más új vezetőknek, neki csak arra kellett koncentrálni, hogy a Brexit ügyével foglalkozzon. Magabiztosan kijelentette, hogy a népszavazás eredményét végrehajtja, ugyanakkor ezt a távoli jövőbe tolta, így minden opciója megmaradt. A nép nem kis hányada így megnyugodott, igaz, a legutóbbi 1-2 hét gazdasági problémái még nem mutatkoznak a felmérésekben.

A jelenlegi parlamentnek, melynek 2020-ig szól a mandátuma, sok kihívással kell majd szembenézni, hogy mást ne említsünk, maga az EU-kilépés ennek összes következményével együtt, valamint a várható következő skóciai népszavazás, és adott esetben Skócia kilépésének lebonyolítása. A kormánypártnak mindeközben csak 16 fős többsége van a parlamentben, bár a legtöbb kérdésben talál támogatókat más pártok soraiból. Mindazonáltal a jelenlegi népszerűség jó esélyt ad Theresa Maynek egy sikeres miniszterelnökségre, és ebben az esetben 4 év múlva a nép is igent mondhat rá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az izraeli hadsereg támadásában meghalhatott egy Hezbollah-vezető
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 16:33
Libanoni források szerint egy izraeli légicsapásban meghalt Mohamed Afif, a Hezbollah sajtófelelőse. Dél-Libanonban pedig tüzet nyitottak az ENSZ misszió katonáira. 
Makro / Külgazdaság Nem pusztán az alacsony fizetések miatt menekülnek a nyugati országokba az emberek, vannak más szempontok is
Buksza blog | 2024. november 17. 16:16
Az elmúlt évtizedek Kelet-Közép-Európában az itt élők jelentős kivándorlását hozták Nyugat-Európába, ahol jobban lehet keresni, ám Szerbiából már nem csak ezért mennek el az emberek.
Makro / Külgazdaság Megnyomták a vészcsengőt az amerikai gyártók
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 14:28
Eljutott az amerikai villanyautó-gyártók szervezetének tudatáig, hogy a megválasztott amerikai elnök tényleg megszüntetheti az autóik gyártását segítő állami támogatásokat, amitől idegesek lettek.
Makro / Külgazdaság Távoli célpontokra lövöldöznek az oroszok, Kárpátalját is elérte a támadás, idegesek lettek a lengyelek
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:55
Az orosz hadsereg újra támadta Ukrajna civil infrastruktúráját az ország egész területén, így eljutottak a támadó eszközök a magyar határ közelébe is. A lengyel légierőt is riadóztatták.
Makro / Külgazdaság Elég meredek dolgokat sikerült mondania Trump jelöltjének
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:28
Donald Trump a fosszilis üzemanyagokat támogató Chris Wright olajipari cégvezetőt nevezné ki az amerikai energiaügyi minisztérium élére.
Makro / Külgazdaság Ráhozhatják a frászt Putyinra az orosz gazdaságban villogó piros lámpák
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 10:18
Az elmúlt időszakban megemelkedett hitelkamatok sarokba szorították az amúgy is eladósodott orosz vállalatokat, a törlesztések elnyelik a bevételeiket, nőnek a körbetartozások és jöhet a csődhullám.
Makro / Külgazdaság Trump miatt az egekbe szökött a nők gyógyszerfelvásárlása
Kormos Olga | 2024. november 16. 17:19
November 5. után brutálisan megnőtt a sürgősségi fogamzásgátlók, például az esemény utáni tabletták online értékesítése az Egyesült Államokban az elmúlt héten – napokkal azt követően, hogy Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást.
Makro / Külgazdaság Putyinék leállították a gázt – bajban Magyarország szomszédja?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 11:42
Szombat reggeltől megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába – erősítette meg a német dpa hírügynökségnek az osztrák OMV energetikai és vegyipari csoport szóvivője, Sylvia Shin.
Makro / Külgazdaság Nem akármilyen megegyezés született Brüsszelben, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 08:51
A téma fontos volt, hiszen az Európai Unió költségvetéséről volt szó.
Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG