Mint arról lapunk is beszámolt, a Központi Statisztikai Hivatal első becslése szerint a magyar gazdaság az első negyedévben 1,9 százalékkal növekedett az előző negyedévhez képest, ezzel szemben az előző év azonos időszakához mérten 1,8 százalékkal zsugorodott. Mindkét adat várakozáson felüli: negyedéves bázison az elemzők 0,3 százalékos visszaesést, éves bázison pedig 3,6-6 százalék körülit jósoltak.
Varga Mihály pénzügyminiszter az adatokat kommentálva úgy fogalmazott: bár részletes adatok még nem állnak rendelkezésre, a részstatisztikák szerint a javuló teljesítményt az ipar, az agrárium, az infokommunikáció és a pénzügyi ágazat támogatta, míg keresleti oldalon a beruházások jelenthették a húzóerőt. A tárcavezető elmondta, az adatok arra is rávilágítanak, hogy a járvány harmadik hulláma miatti korlátozások már kevésbé fogták vissza a gazdaság teljesítményét.
Bár a miniszter kommentárjában megjegyezte, hogy a magyar gazdaság a negyedéves teljesítményt illetően az első helyen áll az Európai Unióban, éves összehasonlításban pedig az ötödiken, ezt nagyon gyorsan megcáfolták a 11 órakor megjelent adatok. A negyedéves változást tekintve még csak-csak előkelő helyet szerzett hazánk, de az évest nézve távolról sem annyira jó helyet foglal el Magyarország a rangsorban.
Eddig nem sikerült a kanyarban előzni
Az Eurostat közlése szerint hiába impozáns a magyar negyedéves 1,9 százalékos növekedés, ez csak a dobogó negyedik fokára volt elég. Ciprus (2 százalék), Bulgária (2,5 százalék) és Románia (2,8 százalék) sokkal robosztusabb növekedést hozott össze három hónap alatt.
Az uniós összkép viszont bíztató, hiszen az eddig adatokkal rendelkező tagállamok közel fele tudott valamilyen mértékben bővülni az év kezdetén.
A dánok (-1,5 százalék), a németek (-1,7 százalék), a szlovákok (-1,8 százalék), a lettek (-2,6 százalék) és a portugálok (-3,3 százalék) viszont nagyon szenvednek, hiszen gazdaságaik teljesítménye a legnagyobb mértékben csökkent.
Előző évhez képest: a rangsor második felében van Magyarország
Míg a negyedéves teljesítményt nézve Magyarország jobb lett az uniós átlagnál, ez már nem igazán mondható el az éves bázisú adatról. Az EU -1,7 százalékos átlagával nagyjából megegyező mértékben, 1,8 százalékkal esett vissza a magyar gazdaság 2020 első negyedévéhez mérten.
Az egyelőre 23 tagállamot rangsoroló listán a 15. helyet foglalja el Magyarország. Más oldalról megközelítve ez a teljesítmény a 7. legrosszabb az unión belül. A hazaival megegyező teljesítményt nyújtott Bulgária,
- a cseh és a lett gazdaság 2,1-2,1 százalékkal zsugorodott,
- a holland 2,6-tal,
- az osztrák 2,7-tel,
- a német gazdaság 3 százalékkal csökkent,
- a spanyol 4,3,
- a portugál pedig 5,4 százalékkal.
A lista másik végén, a legjobban teljesítők közül jócskán kiemelkedik az első két helyezett. A francia gazdaság már 1,5 százalékkal növekedett az idei első három hónapban, a litván pedig 1 százalékos pluszt tudott felmutatni. A dobogó harmadik fokát megszerző Szlovákia viszont már csak 0,5 százalékkal haladta meg egy évvel ezelőtti gazdasági teljesítményét.