5p
Mire hivatalba lép a következő kormány 2018-ban, a tervek szerint az utolsó fillérig le lesz kötve a 2020-ig tartó uniós ciklus teljes forráskerete Magyarországon. A kormány képviselője szerint ennek főleg a Brexit az oka - a forrásokra teljesen kiéhezett magyar vállalkozóknak pedig mindegy az indok, csak jöjjön már valami. Most hirtelen akkora pénzt öntenek a nyakukba, ami sokkolóan hathat.

Nem a választások miatt szórják ki gyorsan az uniós pénzeket – akkor miért?

A rendelkezésre álló forráskeret 88 százalékát meghirdették a Széchenyi 2020 program keretében, idén tavaszig kiírják a fennmaradó 12 százalékot is – mondta Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség államtitkára a HG Média által szervezett gazdasági évnyitó konferencián. A 2020-ig tartó uniós költségvetési időszak teljes keretének 46 százalékát már le is kötötte Magyarország – a régióban ezekkel a mutatókkal abszolút az élen járunk.

2018 márciusáig a források teljes lekötése megtörténik – ez gyanúsan egybeesik a következő választások időpontjával, de Csepreghy szerint nem ez vezérli a kormányt, nem ezért a sietség: 2019-re várható a britek kilépése az EU-ból, ami az uniós források beszűkülésével járhat. A magyar kormány ugyanis nem hisz abban, hogy a britek kilépése után a bennmaradó fejlett tagállamok, Németország vagy épp Franciaország majd igyekeznek kipótolni a Kelet-Közép-Európának jutó források azon részét, amely a Brexit miatt kiesik a kasszából.

Nem is olyan pocsék a magyar versenyképesség, mint ahogy látszik?

A versenyképességi mutatók alapvetően hangulatindexekre támaszkodnak, nem veszik figyelembe a gazdaság működését meghatározó mutatókat – reagált azokra a felmérésekre az államtitkár, amelyeken Magyarország rendre egyre gyengébben teljesít. Olyan nincs, hogy kizárólag szubjektív tényezőket vesznek figyelembe az egyik oldalon, miközben nem foglalkozunk az asztalra tett számokkal, amelyek viszont a magyar gazdaság mellett szólnak – mondta Csepreghy Nándor.

Miért ilyen kevés vállalkozás kap az uniós pénzekből?

Van egy vita arról, hogy mi a jó megoldás: uniós pénzből tartsák életben a teljes vállalkozási szférát, vagy csak egy szűkebb, de életképes kört részesítsenek előnyben? Csepreghy Nándor szerint az lett a döntés, hogy egyszerűbb belépési feltételrendszer mellett, de csak olyan projekteket támogatnak, amelyek vagy munkahelyteremtést vagy gazdasági növekedést szolgálnak. Gazdaságfejlesztésre megy az aktuális ciklus uniós pénzeinek 60 százaléka, most 52-53 százaléknál jár az arány. A vállalkozás statisztikai létszámának fenntartása egyszerűen nem elég indok ahhoz, hogy uniós pénzt tegyünk bele – fogalmazott az államtitkár.

„Bitang erős év lesz”

Hihetetlen mennyiségű pénz fog idén rázúdulni a piacra – olyan forrásbőség lesz most a piacon, aminek később más korlátozó következményei is lesznek Krisán László, a KAVOSZ vezérigazgatója szerint. A KAVOSZ is támogatja a pályázatok felpörgetését, minél gyorsabb kiírását és kifizetését – de korántsem politikai okból: gyakorlatilag 4-5 éve nem került pénz a hazai kkv-szektorba, ezért tartják fontosnak és elengedhetetlennek az azonnali pénzhez juttatást.

Az a mennyiség, ami most a piac nyakába szakad, biztosan sokkolóan hat majd és kapacitás-kérdéseket is felvet – ezt elsősorban az építőipar kapcsán vetette fel a szakember. Csepreghy Nándor 2700 milliárd forintos idei kifizetésről beszélt, de mivel a tavalyi kifizetések nagy része is december végén történt, azt is nyugodtan sorolhatjuk az idei évhez - mondta Krisán László. (Tavaly több mint 1974 milliárd forint uniós forrást fizettek ki, ebből 250 milliárd forint a 2007-2013-as időszakhoz kötődött.)

Most vizsgázik igazán az intézményrendszer

Három kérdést vetett fel a pályázatokkal kapcsolatban a szakember: az intézményrendszer, a kkv-k hozzáállása és az EU szándékai körül vannak most kétségek. Egyrészt az átalakított pályázati intézményrendszernek most jön az igazi próbája: eddig csak kiírni kellett a pályázatokat, most jön az elbírálása, a kifizetések megkezdése – olyan munkát kell végeznie az apparátusnak, amit elfogad a piac.

A másik kérdés, hogy a kkv-k hogyan állnak a pályázatokhoz – élnek vele, ne, élnek vele esetleg visszaélnek vele. A vállalkozások mindenesetre nem hülyék: amíg van vissza nem térítendő támogatás, addig nem fognak visszatérítendő támogatásokért vagy hitelekért sorbaállni.

Az EU-val kapcsolatban valóban felmerülnek kétségek a Brexit kapcsán Krisán László szerint is – ha a költségvetés 11 százalékát adó britek tényleg kilépnek az unióból, kétséges lehet a források sorsa, így a KAVOSZ is azt vallja, az a pénz a biztos, ami már a zsákban van.

Mi lesz a maradék 680 ezer vállalkozással?

Valóban érdemes az erősebben működő vállalkozásokat támogatni, da a 700 ezer működő vállalkozásból nem lehet kizárólag 20-30 ezret kiválasztani – reagált Csepreghy Nándor szavaira Krisán László. Az sem működik, hogy Budapest miatt az összes pest megyei cég kimarad a támogatásokból, ahogy az sem jó, hogy a szolgáltatószektort ennyire háttérbe szorítják: nem lehet csak és kizárólag iparosításra, termelő beruházásokra építeni.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG