Hazánkban nem alakult ki egységes szakmai álláspont abban a tekintetben, mely személyek esetében jár egyértelmű előnnyel a 4. Covid elleni védőoltás felvétele. Orvosok tízezreitől ugyanakkor nem várható a problémakörben való elmélyülés. A jelen dokumentumot aláíró egészségügyi szakértők szükségesnek látják egy széles körben egyeztetett szakmai álláspont megfogalmazását, mely egyaránt segítheti a lakosság tájékoztatását, illetve a betegellátásban közvetlenül résztvevő kollégákat az oltással kapcsolatos döntéseik meghozatalában - ez a véleménye Rékassy Balázs orvos, népegészségügyi szakértőnek, a Konszenzus az Egészség Kör (KEKSZ) társalapítójának is.
A szakmai protokolljuk szerint megfelelő tudományos bizonyítékok alapján Magyarországon is szükség van a 3. (emlékeztető - booster) oltásra, a Covid-19 ellen, ám ezzel szemben a 4. oltás általános bevezetése szakmailag nem indokolható a jelenlegi járványügyi helyzetben.
A 4. oltás felvétele véleményük szerint nekik javasolt:
- immunhiányos ill. immunszuppresszált betegek (pl. immunszuppresszív gyógyszert szedők, transzplantáltak, aktív kezelés alatt álló daganatos betegségben szenvedők, immunhiányos betegek, HIV fertőzöttek)
- 60 év feletti, alap-immunizációként két adag Sinopharm oltást kapott személyek, akiket ezt követően 1 db nyugati vakcinával oltottak
- kiemelt kockázatú egészségügyi dolgozók (pl. COVID osztályon dolgozók), amennyiben a 3. oltást több mint 4 hónapja kapták meg, és idősebb korosztályhoz tartoznak.
Ugyanezeket mondja egyébként Jakab Ferenc virológus és Szekanecz Zoltán klinikai immunológus is, erről az Mfor.hu-n megjelent cikkben beszélnek.
Jelen dokumentum publikálásakor Magyarország 9,7 milliós teljes lakosságából, illetve az elvileg oltható kb. 9 millióból a legalább 1 oltást kapott személyek száma 6,3 millió fő, a 3-szor oltottak száma 3,5 millió fő.
Ezért elsődleges feladatnak az első, illetve második oltás minél több ember részéről való felvételét tekintik, valamint a 3., emlékeztető oltás biztosítását, mert számos nemzetközi vizsgálat igazolja, hogy az idővel csökkenő védettség megerősítésére megerősítő oltásra is szükség van. Ezzel jelentősen csökkenthető a kórházba kerülés, illetve a halálozás veszélye. Így csak harmadlagos feladat lehet a 4. oltás bevezetése.
A 4. oltás azonnali, általános bevezetése a következő veszélyekkel jár a szakértők szerint:
- a szűkös erőforrások (pl. oltóközpont, háziorvosok) túlterhelése,
- az oltatlanok körében az oltás hatékonyságára vonatkozó bizalomvesztés felerősítése,
- és egyéb fontos járványügyi védekezési intézkedésekről való figyelemelterelés.
A fentiekre tekintettel a 4. oltás felvételét ezért az irodalmi adatok alapján csak a fent említett veszélyeztetett csoportokban javasolják.
A 4. oltásra akkor lesz szükség, ha újabb antigén célpontú vakcinák érkeznek, vagy a járvány jellemzői jelentősen megváltoznak.
A részletes indoklást és szakmai érveket ezen a linken tudják elolvasni.