4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A németek és a franciák új biztonságpolitikai koncepcióval álltak elő Európa számára. A Brexit gyengíti az angolszász érdekérvényesítést a kontinensünkön, talán ezért is vált Washington most kissé gyanakvóvá. Az utóbbi évtizedeket vizsgálva lehet, hogy nem alaptalan az amerikai félelem.

Frank-Walter Steinmeier német és Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter a brit népszavazás után három nappal előállt egy kilencoldalas javaslatcsomaggal az európai integráció megerősítéséről. „Az erős Európa a bizonytalanságok világában” címet viselő memorandum elején a két diplomáciai vezető mindjárt világossá teszi, hogy minden EU-s tagállam előtt két út áll: a szorosabb integráció vagy egyéni nemzeti, regionális útkeresés. Az anyagot várhatóan szeptemberben nyújtják be az Európai Tanács ülésére.

Párhuzamos katonai struktúra

Az EU két kulcsállama három téren lát esélyt a közös válaszra: a biztonság, a közös határvédelem és bevándorlási politika, illetve az euró-tagországok költségvetési uniója terén. A közös biztonságpolitika két pillére egy állandó civil-katonai parancsnoki hálózat kiépítése, a másik pedig a résztvevő országok katonai költségvetésének a GDP két százaléka felett tartása. Az utóbbi a NATO elvárása, amelyek sok tagállam nem tart be, így például Magyarország esetében ez még az egy százalékot sem éri el. Így végül is egy a NATO-val párhuzamos katonai struktúra kiépítését ajánlják.

Berlin és Párizs állandó személyzettel és a szükséges eszközökkel erősítené meg a Frontexet, a közös határvédelmi szervezetet. Eközben közös bevándorlási és menekülttörvényt fogadna el, olyan szabályokkal, amelyek világosan megkülönböztetik a résztvevő országokat munkaerőpiacuk eltérései alapján.

Káncz Csaba

London nélkül visszajönnek a régi gyanakvások?

Washington aggódó figyelme fő európai szövetségesének politikai káosza kapcsán újra Európa felé fordult a napokban. John Kerry amerikai külügyminiszter ezért hétfőn Európába repült és vezető EU-s, valamint NATO-vezetőkkel találkozott. Paolo Gentiloni olasz külügyminiszterrel folytatott tárgyalásain célzottan kijelentette, hogy 22 EU-tagállam egyben a NATO tagja is és a kontinensen meg kell őrizni a stabilitást.

A hétfői New York Times „A Brexit-tel Washington közvetlen vonala az európai kontinenssel hirtelen megkopik” című írásában amerikai tisztviselők aggodalmainak ad hangot az USA-Európa szövetség állapotáról a Brexit miatt. A vezető lap washingtoni főtudósítója szerint a Brexittel váratlanul lecsökkent a diplomáciai ráhatás esélye Európára, beleértve a kereskedelmi tárgyalásokat és a hozzájárulását a NATO katonai misszióihoz. A lap figyelmeztet, hogy „Németország még mindig erős gyanút táplál az Egyesült Államokkal szemben” és „Párizs gyakran a saját útját járja”. Ehhez képest a lap szerint London gyakran közvetítette Washington érdekeit az európaiak felé és ez a híd most leomlott.

Lehet, hogy Washington aggodalma nem alaptalan. Steinmeier, a német koalíciós kormány baloldali külügyminisztere alig tíz napja vádolta meg a NATO-t háborús uszítással az orosz határ mellett folyó hadgyakorlat kapcsán. A franciák is ki tudnak tenni magukért. 1963-ban és 1967-ben Charles de Gaulle akkori francia elnök kétszer is megvétózta London belépést az Európai Közös Piacba, amely szorosan összefüggött Párizs és Washington akkori feszült viszonyával.

Párizs haragudott a fokozódó amerikai térnyerésre a volt francia gyarmatokon és irigykedett a dollár a globális tartalékvaluta szerepére, ezért igyekezett csökkenteni az amerikai befolyást Európában. Nem véletlen, hogy de Gaulle visszavonta Franciaországot a NATO katonai parancsnokságából és nyíltan támadta Londont, mint a az amerikai befolyás „Trójai falovát”. Franciaország csak de Gaulle halála után hajolt meg a többi európai ország kívánsága előtt és vette be Londont a Közös Piacba.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG