5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mivel a NATO-nak gyorsan csökkenő készletekkel kell szembenéznie, az elhúzódó konfliktus feltárta a Nyugat fegyvergyártási kapacitásának korlátait. Az ukrán erők a harcok tavaly februári kezdete óta annyi Javelin páncéltörő rakétát lőttek el, mint amennyit öt év alatt lehet legyártani. Káncz Csaba jegyzete.

A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) múlt hónapban nyilvánosságra hozott jelentése szerint a világ 100 legnagyobb fegyverszállítója közül 2021-ben az Egyesült Államok vállalatainak termelése változatlan maradt (0,9 százalékos marginális visszaeséssel), míg Európa esetében (Oroszország nélkül) 4,2 százalékos növekedést regisztráltak ugyanebben az időszakban, jóllehet jelentős eltérésekkel a régión belül. Míg például az Egyesült Királyságban 2,7 százalékos eladási csökkenés volt tapasztalható, Franciaország fegyvereladásai 2021-ben 28,8 milliárd dollárra nőttek az egy évvel korábbihoz képest erőteljesen, 15 százalékkal megugorva.

Összefüggéseibe helyezve a 100 legnagyobb beszállító összes fegyvereladása mindössze 1,9 százalékkal nőtt 2021-ben a világjárvány által sújtott 2020-hoz képest. Emiatt fontos felmérni az Ukrajnában zajló háború hatását a nyugati védelmi termelésre, amely először csak a 2022-es fegyvereladási adatokban jelenik meg.

Az ipar növekedésének háború előtti akadályai

2021-ben a COVID-19 terjedésének megakadályozására világszerte alkalmazott közegészségügyi korlátozások hatásai az egész világgazdaságban fennmaradtak, és nem kímélték a fegyveripart sem. Az ellátási lánc problémái, beleértve a megszakított világméretű szállítást és a félvezetőhiányt, számos cég fegyvereladásait befolyásolták – Nyugaton még inkább az integrált és összetett globális ellátási láncokra való támaszkodás miatt, de másutt is –, elsősorban az értékesítések 2021-ben várható kiesése vagy elhalasztása miatt.

Az utazási korlátozások miatti munkaerőhiányról több nyugati, „eredeti” védelmi és repülőgépgyártó (OEM) is beszámolt, ami a termelés másik jelentős akadálya. Ezen túlmenően egyes amerikai cégek a kereslet csökkenését is az értékesítés jelentős visszaesésének egyik fő okaként említették.

Az ukrajnai háború

A könyörtelen orosz légicsapások miatt a múlt hónapban Ukrajna villamosenergia-hálózatának több mint felét súlyosan megrongálták, sok helyen elviselhetetlenné téve a civil lakosság életkörülményeit. Az olcsó iráni öngyilkos drónok bevetése drámaian megszaporodott, miután Szergej Szurovikin tábornokot kinevezték az Ukrajnában tartózkodó összes orosz haderő új főparancsnokává (akit aztán január 11-én helyettessé fokoztak le). Ő úgy kalkulált, hogy Oroszország így hosszabb ideig lesz képes fenntartani a bombázásokat anélkül, hogy megterhelnék a maradék, jóval drágább cirkálórakéta-készleteiket.

Válaszul a Moszkvával szemben bevezetett nyugati szankciók páratlan szintet értek el, és ezek súlyos csapásokat mérnek Oroszország háborús gazdaságára. A Nyugat a háború kezdete óta látta el Ukrajnát katonai hardverrel és pénzügyi segítséggel.

Mivel a NATO kézzelfogható fegyverhiánnyal és gyorsan csökkenő készletekkel szembesült, az elhúzódó konfliktus felfedte a Nyugat fegyvergyártási kapacitásának korlátait, mivel képtelen volt gyorsan és zökkenőmentesen újraaktiválni a nem működő gyártósorokat, nem is beszélve újak létrehozásáról.

A béke kilátása

Mivel gyakorlatilag nincsenek érdemi béketárgyalások, és az ukrajnai háborúnak sem látszik a vége, a Kijev megsegítésére irányuló erőfeszítéseket a fegyvertermelés növelésével és a kimerült készletek pótlásával az Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport, egy több mint 50 nemzetből és szervezetből álló, USA vezette csoport koordinálja.

A kapcsolattartó csoport tagjai az ukrán szolgálat tagjainak képzését is segítik ezeknek a képességeknek a használatára, és számos ország keresi a lehetőségeket, hogy segítse Ukrajnát a hosszabb távú védekezésben. A védelmi gyártás fellendítéséhez azonban időre, tartós befektetésekre és összehangolt erőfeszítésekre van szükség.

Ennélfogva sok évbe telhet, amíg a fegyvergyártók növelik a termelési kapacitásukat a háború által generált megnövekedett lőszerek iránti kereslet fényében. Ezt az az Egyesült Államok Javelin páncéltörő irányított rakétákra vonatkozó megrendelése is bizonyítja, hiszen ukrán erők a harcok tavaly februári kezdete óta annyi Javelint lőttek el, mint amennyit öt év alatt lehet legyártani.

Az ukránok tizenegy hónap alatt annyi Javelint lőttek el, mint amennyit öt év alatt lehet legyártani. Fotó: Wikipedia
Az ukránok tizenegy hónap alatt annyi Javelint lőttek el, mint amennyit öt év alatt lehet legyártani. Fotó: Wikipedia

Az európai fegyvergyártók a katonai hardverek iránti kereslet jelentős növekedésére is számítanak, ami a Kijevnek szállított lőszer- és platformkészletek feltöltésének követelménye alapján várható. Valójában Kelet-Európa védelmi ipara tüzérségi töltényeket, fegyvereket és egyéb katonai cikkeket gyárt olyan ütemben, amilyet a hidegháború óta nem ért el. Az a kötelezettségvállalás azonban, hogy továbbra is fegyvereket szállít Ukrajnának, „amilyen hosszú ideig csak kell”, valószínűleg végül tarthatatlannak bizonyul.

Az EU „fel van készülve a hosszú háborúra” Ukrajnában, és „ameddig kell”, támogatni fogja Kijevet az orosz agresszióval szemben – mondta szerdán a svéd külügyminiszter, akinek országa az EU elnöki tisztét tölti be. Nos, ez igazán jól hangzik, de kérdés, hogy ezt a kijelentést előzetesen leegyeztette-e katonai szakértőkkel.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG