Szakértők szerint nem csak brutális tömeggyilkosságai idején tanúsított szervezettségével lepte meg a Hamász Izraelt. A szélsőségesek abban is hallgattak az idők szavára, hogy a technológia fejlődésével párhuzamosan, új finanszírozási módokat találtak maguknak - mutat rá az Infostart cikke.
Szakértők szerint kriptovalutás átutalások, baráti országok és jótékonysági szervezetek, no és a Hamász átal kiépített, 450 kilométernél is hosszabb alagútrendszerek útján jut be hozzájuk a pénz a blokád ellenére.
A Hamász váratlan és jobbára civilek ellen elkövetett dél-izraeli vérfürdője után az izraeli rendőrség befagyasztotta azt a Barclays bankszámlát, amelyet a Hamásznak történő adománygyűjtéshez kapcsoltak, és blokkolt hasonló célokat szolgáló kriptovaluta-számlákat is. Azt nem volt hajlandó közölni, hogy hány számláról van szó, vagy hogy mennyi pénztől vágták el a terrorszervezetet.
Egyesek orosz szálat látnak a transzferek mögött. Anne Applebaum újságíró és történész, a Putyin-rendszer egyik bírálója és ukrán források is kiemelték azokat az állításokat, amelyek szerint a Garantex orosz kriptoplatformon át vándoroltak a Hamászhoz és az Iszlám Dzsihád nevű szervezethez a pénzek – például 93 millió dollár.
A Reuters által idézett Matthew Levitt, volt amerikai terrorelhárító becslése szerint a Hamász 300 millió dollárt halmozott fel. Ennek nagy része a palesztin vállalkozók megadóztatásából folyt be, továbbá Iránból, Katarból és jótékonysági szervezetektől érkezett.
A lap szerint a magát Iszám Ellenállási Mozgalomnak is nevező Hamász pénzeinek mozgását az amerikai külügyminisztérium is igyekszik nyomon kísérni.
„A Hamasz a terrorizmus pénzelésében az egyik legsikeresebb módon használja a kriptovalutákat” – mondta Tom Robinson, az Elliptic nevű, a kriptopénzek alapját jelentő blokkláncot kutató cég alapítója.
A TRM Labs nevű blokklánc-kutatócsoport szerint a kriptoadományok mértéke rendre megnőtt a terrorcsoport múltbeli erőszakos akciói után. 2021-ben például 400 millió dollár vándorolt a számláira. Idei veszteségei és a blokklánc lekövethetősége miatt azonban a csoport kezd elfordulni a kriptovalutáktól.
Az elmúlt héten csak pár ezer dollár került a számláira, és ennek az lehet az oka, hogy az izraeli hatóságok azonnal felléptek. A TRM szerint 2021 és idén április között 190, Hamászhoz kötött kriptoszámlát foglaltak le és az elmúlt években Izrael „dollár tízmilliókban” mérhető mennyiségű kriptovalutát foglalt le.
De a cikk még katari pénzekről is részletesen ír.