![]() |
Magyarországról Ausztrián keresztül Németországba érkezett bevándorló Angela Merkel képét mutatja a müncheni főpályaudvaron. Kép forrása: MTI |
Évi 20 milliárd euróra duzzadhat a menekültválság költsége
Horribilis pénzbe kerülhetnek a migránsok Németországnak, csak a közvetlen kiadások az idén 16 milliárd eurót tehetnek ki, 2020-ra pedig elérhetik az évi 20 milliárd eurót is - mondta Nógrádi György az M1-en.
Hozzátette: ebben az összegben benne vannak a szociális beilleszkedésre, nyelvtanulásra, munkába illeszkedésre fordítandó kiadások, nem tartalmazza viszont a terror elleni harcra, a rendőrség, hadsereg átfegyverzésére, titkosszolgálati kiadásra fordítandó pénzeket.
Több mint 90 milliárd euró lesz a vége
A Nógrádi által idézett számokról egy hete írt a német Der Spiegel magazin. A lap egy tanulmányra hivatkozott, ami a szövetségi pénzügyminisztériumban készülhetett a 16 tartománnyal folytatott tárgyalások előkészítéséhez. A tanulmány szerint a német kormány úgy számol, összesen 93,6 milliárd eurónyi költsége merülhet fel az országnak a menekültváltság következményeként 2020 végéig. (Ha valakinek ez segít az elképzelésben: ez közel 30 ezer milliárd forintot jelent.)
Tavaly egymilliónál is több bevándorlót fogadott be Németország, a jelentés úgy számol, idén 600 ezer, jövőre 400 ezer, a következő években pedig évente 300 ezer migráns érkezik az országba. A várakozások szerint a befogadott menekültek 55 százalékának lehet majd állása 5 év elteltével.
Vita: ki fizesse a számlát?
A szövetségi kormány és a tartományok közötti egyeztetések célja az, hogy a felmerülő költségek megosztásáról megállapodjanak - a tartományok ugyanis jelezték, hogy nem bírják már a menekültválsággal kapcsolatos kiadásokat, és arra kérik Berlint, legalább a költségek felét vállalja át. A szövetségi pénzügyminisztérium viszont úgy kalkulál: már most is többet vállal ennél, a tartományok számításai pedig nem megalapozottak.
Mennyit lehetne nyerni ezen az egész krízisen?
Gazdaságkutatók szerint egyébként Németországnak egyre inkább bevándorlókra van szüksége a szakemberhiány miatt, ezt az igényt azonban a menekültek csak kis részben tudják betölteni, a képzettségük ugyanis túl alacsony. Azért hagyják el tömegesen a szírek Törökországot, mert ott feketén és kiszolgáltatottan kell éhbérért dolgozniuk.
Németország igyekszik is kitalálni, hogyan profitálhatna a gazdaság a menekülthullámból. Korábban felmerült a kanadaihoz hasonló módszer átvétele: a német munkaügyi miniszter beszélt arról, hogy a külföldi szakemberek bevándorlásának irányítására új rendszert készülnek kipróbálni. Ennek során az integrációs képességet 100 pont összegyűjtésével kell majd igazolni, amelyek nyelvtudás és más kritériumok alapján jöhetnek össze.