A nemzetközi hitelminősítő bejelentette, hogy az eddigi BBB mínuszról egy fokozattal BBB-re emelte Horvátország hosszú futamidejű szuverén devizaadós-kötelezettségeinek besorolását, és az új osztályzatra is további felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást hagyott érvényben. A lépéshez fűzött indoklásában a Fitch Ratings kiemelte: várakozása szerint Horvátország abban a helyzetben lesz, hogy 2023 januárjában csatlakozhat a valutaunióhoz. A cég szerint Horvátország a koronavírus-járvány sokkja ellenére is komoly előrelépést ért el az eurótagsághoz szükséges konvergencia-kritériumok és szerkezeti reformok teljesítésében, és az euróövezetben is megvan a politikai támogatás a horvát csatlakozáshoz.
2023-tól euróval fizethetünk Horvátországban
A Fitch kiemeli azt is, hogy az általa vártnál előbb léphet be Horvátország az euróövezetbe, a cég ugyanis korábban ezt 2024-re valószínűsítette. Az eurócsatlakozás támogatóan hat a horvát államadós-minősítésre, mivel az euró meghonosításával Horvátországnak tartalékvaluta-státusban lévő fizetőeszköze lesz, emellett a belépés csökkenti a tranzakciós költségeket és korlátozza a háztartások és a vállalati szektor pénzügyi mérlegét terhelő árfolyamkockázatokat is - áll a Fitch Ratings elemzésében.
Matolcsy György szerint Magyarországon nem időszerű az euró bevezetése
A Magyar Nemzeti Bank elnöke augusztusban „Miért jobb nekünk a forint, mint az euró?" című írásában úgy vélekedett, hogy az euró első két évtizede több kudarcot hozott, mint sikert.
A hitelminősítő Matolcsy György eurószkeptikus vélekedésével szemben a horvát gazdaság kapcsán azt hangsúlyozza: az új, javított osztályzatra érvényben hagyott pozitív kilátás azt tükrözi, hogy az euróövezeti csatlakozás közvetlen kedvező hatást gyakorol Horvátország szuverén minősítési modelljére, mindenekelőtt az euró tartalékvaluta-státusából eredő rugalmasság révén, és ez megteremti a további felminősítés lehetőségét. Eközben Horvátországban az euró ellenzői népszavazást kezdeményeztek a bevezetése ellen.
A Fitch Ratings kiemeli azt is, hogy az általa korábban vártnál sokkal erőteljesebbnek bizonyult a horvát gazdaság növekedési teljesítménye, elsősorban a turisztikai ágazat fellendülése és az exportszektor ellenállóképessége miatt. A hitelminősítő szerint a horvátországi turistaforgalom az idén valószínűleg eléri a 2019-es szint 80 százalékát. A Fitch közölte: a korábbi előrejelzésében szereplő 5,5 százalékról 8,9 százalékra emelte a horvát gazdaság idei növekedési ütemére szóló prognózisát, és azzal számol, hogy a horvát hazai össztermék (GDP) már 2021 végén túllépi a 2019-ben elért értéket.