4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Déli szomszédunk tavaly év végén rögzítette az alapvető élelmiszerek árát, miután nyolc éves csúcsra szökött az infláció. Szerbiában jövő áprilisban tartanak választásokat – csakúgy, mint itthon. A magyar kormány tehát a szerb példát követte – néhány apróbb különbséggel.   

A szerb példát másolja a magyar kormány azzal, hogy – mint azt tegnap Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette – február 1-jétől hat termék (kristálycukor, búzafinomliszt, napraforgó-étolaj, sertéscomb, csirkemell, 2,8 százalékos tehéntej) árát rögzíti a tavaly október 15-i szinten. Tehát jövő hónaptól már csak az akkori áron lehet árusítani ezeket a termékeket.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a mai Kormányinfón megerősítette, hogy a szerb mintát követik. Mint mondta, az árstop egyelőre átmeneti időre, három hónapra szól, és a csirke far-hátra is kiterjed.   

Szerbia: 60 napos árstop

A szerb kormány tavaly november végén jelentett be hasonló lépést:

szintén alapélelmiszerek – pasztőrözött tej, a kenyér és a disznóhús egyes fajtái, liszt, cukor, napraforgóolaj– árát fagyasztotta be, de ott az intézkedés rövidebb ideig, 60 napig érvényes.

Másrészt a magyar árstopba a kenyér nem került be, mivel Gulyás Gergely szerint nem akarták a pékeket nehéz helyzetbe hozni. 

Déli szomszédunknál erre szintén azután került sor, hogy elszálltak az árak – az infláció nyolcéves csúcsra emelkedett –, ami ott is visszafogja a béremelések pozitív hatását. (Igaz, az élelmiszerek ára globálisan is évtizedes csúcson van.) 

Szerbia próbálja megvédeni polgárait attól, hogy az infláció túlságosan nagy hatással legyen a rendelkezésre álló jövedelmükre, de az ilyen intézkedések csak rövid távon tarthatók fenn

- mondta akkor Mate Jelic, az Erste makroelemzője a Bloombergnek.

A történések hátteréhez persze az is hozzátartozik, hogy áprilisban – Magyarországhoz hasonlóan – Szerbiában is választások lesznek, amely előtt a szerb kormány és Aleksandr Vucic szerb elnök is a többi közt ilyen lépésekkel kívánja növelni támogatottságát – még akkor is, ha Vucic pártja, a Szerb Haladó Párt a bejelentéskor vezette a közvélemény-kutatásokat.

Orbán Viktor és Aleksandar Vucic találkozója Belgrádban 2020. május 15-én. (Koszticsák Szilárd/MTI)
Orbán Viktor és Aleksandar Vucic találkozója Belgrádban 2020. május 15-én. (Koszticsák Szilárd/MTI)

10-15 százalékos drágulás

Ezzel együtt tény az is, hogy a szegény rétegek jól jártak az árbefagyasztással.

A megnövekedett inflációnak Szerbiában jelentős társadalmi hatása van. Legnagyobb mértékben  ugyanis az élelmiszerek és az üzemanyagok ára emelkedett, márpedig a legszegényebbek épp ezekre a termékekre adják ki bevételeik nagy részét

- mondta Pavle Petrović egyetemi professzor, a szerb Költségvetési Tanács elnöke a Nova című lapnak.

Déli szomszédunknál év elején még csak 1,1, júliusban pedig 3,3 százalék volt a pénzromlás üteme, ezt követően azonban jelentős emelkedés indult be: októberben 6,6, novemberben 7,5, decemberben pedig 7,9 százalékos inflációt mértek éves szinten – ez jóval meghaladta a szerb jegybank 3 százalékos (plusz-mínusz 1,5 százalék) célját.

A szegények még ennél is jóval nagyobb, 10-15 százalékos drágulást szenvedtek el,

hívta fel a figyelmet Petrovic. 

A Szerb Nemzeti Bank előrejelzése szerint a pénzromlás éves üteme 2022 első negyedéveben is a jelenlegi szinteken marad majd, és csak utána kezdhet csökkenni. Havi szinten ugyanakkor tavaly július óta először már lassult decemberben (0,4 százalékot tett ki a novemberi 0,9 százalék után), a kormány ideiglenes árstopjának köszönhetően.

Választások jönnek

Szerbiában – Magyarországhoz hasonlóan – április 3-án tartanak választásokat, igaz, déli szomszédunknál parlamentet és államfőt is választanak majd. Legutóbb, 2020-ban a Szerb Haladó Párt által vezetett koalíció a szavazatok 60 százalékát szerezte meg, és így abszolút többséget szerzett a parlamentben. Az akkori választást azonban számos ellenzéki párt bojkottálta.

Nyugati és ellenzéki kritikusai szerint Vucic, aki az elmúlt mintegy 10 év legmeghatározóbb szerb politikusa, túlságosan dominánssá vált, és tétlenül nézte a demokrácia és a jogállamiság hanyatlását. Vucic vitatja a vádakat.

Ami a magyar helyzetet illeti, a Privátbankár.hu legfrissebb Árkosár-felmérése szerint idén januárban újabb csúcsra értek az árak a hipermarketekben, és az áremelkedés tempója is rekordott döntött: az áltralunk vizsgált három itthoni élelmiszerláncnál 17,8 százalékkal nőttek az árak átlagosan tavaly januárhoz képest. A hazai trendekről, valamint a tegnap bejelentett árstopról szóló háttéranyagunkat itt olvashatják:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG