A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteki jelentése 0,0 százalékos januári éves inflációról és 3,4 százalékos maginflációról számolt be. Az üzemanyagok ára 3,1 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban.
A januári inflációs ráta éves lassulását elsősorban az üzemanyagárak csökkenése okozta - állapította meg a januári adatokat értékelve a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken az infláció alakulásáról kiadott elemzésében.
Van, ami drágult
Az inflációs folyamatokat megragadó mutatók - a kereslet-érzékeny és a ritkán változó árú termékek éves inflációja - emelkedett az előző hónaphoz képest, amit az erős bázishatással magyaráz a jegybank. A mutatók azonban változatlanul mérsékelt inflációs környezetre utalnak - fűzte hozzá a jegybank.
Az MNB inflációs alapmutatói közül az indirekt adóktól szűrt maginfláció mutatója a decemberi 1,1 százalékról 1,6 százalékra emelkedett, és ezzel tavaly május óta a legmagasabb értékre szökött fel. A keresletérzékeny termékek inflációját jelző alapmutató az előző havi 1,2-ről 1,8 százalékos, tizenegy havi csúcsra emelkedett, a ritkán változó áru termékek inflációját jelző alapmutató a decemberi 1,5 százalékról 2012 decembere óta nem látott magasságba 1,9 százalékra ugrott januárban.
Az iparcikkek árai az előző év azonos időszakához képest 0,7 százalékkal emelkedtek, a repülőjegy-árak hatását kiszűrve azonban nem-tartós iparcikkek visszafogott dinamikát mutattak. A termékkör inflációs tendenciáinak megítélését az elmúlt hónapokban a repülőjegy-árak rendkívül erős volatilitása nehezítette.
A tartós iparcikkek jelentős havi ingadozást mutató árai három-havi csökkenést követően az év elején emelkedtek ismét - emelte ki elemzésében az MNB.
Az élelmiszer ára nem változott
A piaci szolgáltatások éves áralakulásában meghatározóak az év eleji átárazások. Az előző hónaphoz képest 0,6 százalékkal emelkedtek januárban ezek az árak és az egy évvel korábbinál nagyobb emelkedést mutattak. A piaci szolgáltatások inflációjának alakulását érdemben emelte az - autókra kötött kötelező felelősség és egyéb lakossági - biztosítási díjak növekedése, e nélkül viszont a szolgáltatások szélesebb körében változatlanul mérsékelt áremelkedést figyelhető meg.
A feldolgozott élelmiszerek szezonálisan igazított árszintje nem változott az előző hónaphoz képest. A visszafogott árdinamika a termékcsoporton belül általánosan jellemző volt.