5p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Hszi Csin-ping kínai elnök vasárnap nyitja meg a kormányzó Kommunista Párt kongresszusát, ahol a harmadik ciklusa megnyerésére készül. Ezzel ő lehet Mao Ce-tung óta a leghosszabban regnáló elnök.

A kongresszusra viharos időkben kerül sor: Hszi ragaszkodása a zéró-covid politikához megviseli a gazdaságot, miközben Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatása tovább idegenítette Kínát a Nyugattól. Kínai diplomaták, közgazdászok és elemzők túlnyomó többsége mégis úgy látja, hogy Hszi a kihívások ellenére arra készül, hogy megszilárdítsa hatalmát.

 Hszi Csin-ping kínai elnök tapsol a kínai parlament, az Országos Népi Gyűlés éves ülésszakának megnyitóján a pekingi Nagy Népi Csarnok üléstermében 2021. március 5-én. Illusztráció. Fotó: MTI/AP/Andy Wong
Hszi Csin-ping kínai elnök tapsol a kínai parlament, az Országos Népi Gyűlés éves ülésszakának megnyitóján a pekingi Nagy Népi Csarnok üléstermében 2021. március 5-én. Illusztráció. Fotó: MTI/AP/Andy Wong

A nagyjából egyhetes kongresszusra mintegy 2300 küldött részvételével, többnyire zárt ajtók mögött, a Tienanmen téren található Nagy Népi Csarnokban kerül sor. A kínai fővárosban megerősítették a biztonsági intézkedéseket és fokozták a Covid-szűréseket. A közeli Hebei tartományban az acélműveket utasították, hogy a levegőminőség javítása érdekében csökkentsék a termelést – mondta egy ipari forrás a Reutersnek.

A kínai politikai élet átláthatatlansága, amely fokozódott, mióta Hszi egy évtizede átvette a hatalmat, azt is jelenti, hogy a párt megfigyelői csak találgathatnak, hogy kiket neveznek ki a kulcspozíciókba, és hogy mi következik ezekből a kinevezésekből.

Mégis, kevesen számítanak jelentős irányváltásra Hszi harmadik ötéves ciklusa alatt. A legtöbben úgy vélik, hogy továbbra is a biztonságot és önállóságot előtérbe helyező politikára, a gazdaság állami ellenőrzésére, a határozottabb diplomáciára és erősebb hadseregre, valamint a Tajvan elfoglalására irányuló növekvő nyomásra lehet számítani.

A kongresszus a Politbüro Állandó Bizottságának, a most hét tagú elit testületnek a bemutatásával zárul, amelyben Hszi döntő befolyást szerzett.

„Valószínű, hogy az új felállás kompromisszumok nélkül Hszi elképzelése szerint alakul”

– mondta Charles Parton volt brit diplomata, a londoni székhelyű Council on Geostrategy munkatársa.

A kongresszus vasárnap vélhetően azzal kezdődik majd, hogy Hszi egy televíziós beszédben felolvas egy hosszú jelentést, amely a következő öt évre vonatkozó prioritásokat fogalmazza meg nagy vonalakban. Ezzel kezdetét veszi a párt és a kormány élén zajló, hónapokig tartó személycserék folyamata, amely márciusban, a parlament, az Országos Népi Gyűlés éves ülésszakán zárul majd le.

A harmadik mandátum megszerzésével Hszi szakít az elmúlt évtizedekben kialakult azon eljárással, hogy az elnöki mandátum két ciklusra szól. Az elnök azonban más normákkal is szakít: elemzők szerint a 69 éves Hszi utódját várhatóan nem fogják megnevezni, ami azt jelzi, hogy további ciklusokra kíván hatalmon maradni.

Ki lesz a miniszterelnök?

A Kína-szakértőket leginkább az érdekli, hogy Li Ko-csiang márciusi lemondását követően ki lesz a következő miniszterelnök a Politbüro tagjai közül – akit a világ második legnagyobb gazdaságának irányításával járó ijesztő feladattal bíznak meg.

Bár több magas rangú tisztviselő is szerepel a feltételezettek listáján, egyikük sem egyértelmű választás Li utódjának – ez a bizonytalanság pedig jelentősen nagyobb az eddig megszokottnál.

Elemzők szerint azonban napjainkban egyre kevésbé számítanak az egyes kinevezett személyek nézetei, mivel Hszi a reformereknek tartott személyeket háttérbe szorította az általa támogatott államközpontúbb és nacionalistább gazdaságpolitika javára.

A koronavírus-járvány miatt védőmaszkot viselő küldöttek tapsolnak, amint Hszi Csin-ping kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt főtitkára a Kínai Népi Politikai Tanácskozó Testület (KNPTT) záróülésére érkezik a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2021. március 10-én. Fotó: MTI/AP/Mark Schiefelbein
A koronavírus-járvány miatt védőmaszkot viselő küldöttek tapsolnak, amint Hszi Csin-ping kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt főtitkára a Kínai Népi Politikai Tanácskozó Testület (KNPTT) záróülésére érkezik a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2021. március 10-én. Fotó: MTI/AP/Mark Schiefelbein

„Egyre inkább úgy tűnik, hogy az előléptetési döntések az elmúlt néhány évben kevésbé a szakmai képességek alapján születtek – ahogy azt a reformerektől elvárhatnánk –, sokkal inkább a Hszi Csin-pinghez való lojalitás jegyében, ezért azt hiszem, a reformokra vonatkozó várakozásokat valóban vissza kell vonnunk” – mondta Mark Williams, a Capital Economics vezető ázsiai közgazdásza.

Reformvárakozások

Hszi 2017-ben, a legutóbbi kongresszuson tartott nyitóbeszédében meglehetősen bizakodó volt, és ambiciózus terveket fogalmazott meg, amelyek szerint Kína 2050-re vezető globális hatalommá válhat. A közel három és fél órás beszédében 70 alkalommal említette a „reformokat”.

Azóta a körülmények drámaian megváltoztak: A kínai gazdaságot a koronavírus miatti korlátozások, a nyomasztó ingatlanpiaci válság és Hszi által a „közös jólét” zászlaja alatt a technológiai szektor megregulázásának hatásai sújtották. Mindeközben globálisan Peking és a Nyugat kapcsolatai meredeken romlottak.

A befektetők és számtalan türelmetlen kínai polgár – akik abban reménykednek, hogy a kongresszus mérföldkövet jelent, amely után Kína megkezdi a zéró-covid enyhítésének előkészítését –, egyre valószínűbb, hogy csalódni fognak, mivel Peking ezen a héten többször is megerősítette elkötelezettségét e politika mellett.

Elemzők szerint a kongresszus nem valószínű, hogy azonnali vagy drámai változásokat indítana el a gazdaság élénkítése érdekében, amely az idén 3 százalék körül növekedhet, messze elmaradva a hivatalos 5,5 százalékos céltól.

„Mostantól 2023 márciusáig nem várunk jelentős politikai változásokat, különösen a mérföldkőnek számító zéró-covid stratégiát és a kínai ingatlanszektor példátlan korlátozását illetően” – írták a Nomura elemzői.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
Makro / Külgazdaság Hat dolog, ami már biztos, hogy drágább lesz Amerikában Trump vámtarifái után
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 16:48
Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborút robbantott ki azzal, hogy vámokat vetett ki országa szomszédaiból, Kanadából és Mexikóból származó importra.
Makro / Külgazdaság Jön a vámháború, mindenki meg fogja inni a levét
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 15:04
Mexikó és Kanada 25 százalékos vámot kapott a nyakába, míg a kínai termékeket 10 százalékos teherrel sújtotta Donald Trump. Kilátásba helyezte továbbá, hogy az Európai Uniós termékek is kiegészítő vámokat kapnak. Mindez az érintett országok mellett az Egyesült Államokra is hathat, például magasabb lehet az infláció. A nagy vesztesek az olyan kis nyitott gazdaságok lehetnek, mint a magyar, derült ki a Trend FM rádió hétfői adásából, ahol kollégánk, Király Béla volt a Reggeli Monitor című műsor vendége.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG