Edward Glaeser harvardi professzor könyve kapcsán mai Heti Válasz-jegyzetében a nemzet gazdaságának minisztere a városok gazdasági és üzleti jelentőségéről értekezik. "A város tér nélkül kapcsol össze embert és vállalkozást, az innováció a városokban született meg" - írja a miniszter, és rögvest hozzá is teszi, ma a Föld lakosságának 50%-a városban él.
A városban érezzük jól magunkat
"Az ember társas lény, másokkal együtt szeret és tud élni, dolgozni, szórakozni. A városokban több munka, magasabb a kereset erősek a tudást adó intézmények, jobbak a szabadidő eltöltési lehetőségei, s nagyobbak a pártalálási arányok" - sorolja Matolcsy. Majd konkrét példákat hoz, Gaborone-tól (Botswana) New Yorkig, szabad és okos városokra, ahol tisztelik a magántulajdont, Vancouvert pedig azért emeli ki, mert például "jó életet kínál lakóinak".
A Privátbankár.hu sorozata fiatal magyar vállalkozókról. |
Nem akartam hazatérni, de örülök, hogy visszajöttem - Úton a sikerhez IV. "Manapság ezt a külföldre menetelt egészen érdekes kontextusba csomagolja a politika párbeszéd, ami nem túl építő jellegű. Szerintem nagyon fontos, hogy külföldre menjünk: tanulni kell, látni kell. Nagyon fontos, hogy megismerjük azokat a mintákat, amik máshol már működnek - és ehhez adjuk hozzá a magunkét, hogy aztán valami többet hozzunk létre. A pályakezdő lét külföldön sem rózsásabb, még ha első ránézésre kedvezőbb jövedelmi viszonyokkal is kecsegtet. A végeredmény ugyanaz ott is" |
1 millió városlakót elvesztettünk
De mi helyzet Budapesttel, mely a "legnagyobb város Berlin és Moszkva között"? A városfejlődés lemaradása, a mai főváros kései kialakulása és a Duna keleti folyásiránya miatt történelmünk első 500 évében lemaradtunk Nyugat-Európához képest - sorolja Matolcsy a "gazdaságtörténeti tényeket". Szerinte a kiegyezés nagy lökést adott Budapest fejlődésének, de utána, "valljuk be, elakadtunk". "Döntően azért, mert 1944 és 1956 között nem védtük meg közel 1 millió zsidó, német és magyar városlakónkat", akik Matolcsy szerint a fejlődés motorját jelenthették volna. A miniszter szerint ma legalább 1 millió városlakónk hiányzik, miközben London és néhány nyugat-európai nagyváros félmillió magyart vonzott el innen az elmúlt évtizedben.
Budapest kertvárosa legyen minden vidéki város
A miniszter szerint a magyar gazdaságstratégiában kiemelt helyen kell kezelni a városfejlesztést: "Budapest kertvárosának kellene tekintenünk valamennyi határon belüli magyar várost, és a budapesti 2,5 milliós gazdasági övezet fejlődése húzhatja magával az egész nagytérség fejlődését". Sőt, a miniszter szerint a Kárpát-medence határon túli városainak is Budapest a központja. Matolcsy szerint városmagok és kertvárosok dinamikusan együttműködő hálózatát kellene kialakítani, ehhez fejlett infrastruktúra, virágzó vállalkozások és globálisan nyitott tudásközpontok kellenek. Matolcsy György szerint ugyanis a félmillió kivándorolt magyar csak fejlett városokba tér haza.
Matolcsy György hétfőn beszélt arról egy protokoll rendezvényen, hogy az elmúlt évtizedben félmillió magyar távozott külföldre. "A foglalkoztatás terén a kormány célja továbbra is az, hogy 2020-ig legalább 1 millió új munkahelyet teremtsen, ezen belül szeretnék a más EU-tagállamokban jelenleg dolgozó félmillió magyart is hazacsábítani, közölte a miniszter" - mondta hétfőn a miniszter.