Vajon tényleg ellopják a munkánk?
Kedden teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a június-augusztusi gördülő negyedéves munkaerőpiaci adatokat. Az idén május-júliusban a foglalkoztatottak létszáma 4 millió 224 ezer volt, 139 ezerrel, 3,4 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
A foglalkoztatottak száma az előző három havihoz képest is 23 ezerrel nőtt. Számuk tavaly év elején lépte át a 4 milliós küszöböt, 2014 június-augusztusában a 4,1 milliós, az idei második negyedévben pedig a 4,2 milliós határt.
A munkanélküliek száma május-júliusban 306 ezer volt, 51 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban, a munkanélküliségi ráta 1,2 százalékponttal, 6,8 százalékra csökkent.
A munkanélküliség ezzel tovább csökkent az előző háromhavi, azaz második negyedévi 6,9 százalékról.
Kiderül, hogy mennyi hitelünk van
Szerdán közli a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a háztartások és nem pénzügyi vállalatok hitelállománya augusztusi adatait.
Júliusban szezonálisan kiigazítva 25,7 milliárd, a nyers adatok szerint 20,7 milliárd forinttal csökkent a háztartások hitelállománya, a forinthitelek 11,5 milliárd forintos, valamint a devizahitelek 9,2 milliárd forintos csökkenésének eredőjeként.
A nem pénzügyi vállalatok hitelállománya csak a tranzakciókat figyelembe véve, szezonálisan igazítva 18,0 milliárd forinttal, míg a szezonális hatások kiszűrése nélkül 9,9 milliárd forinttal nőtt, a forinthitelek 30,5 milliárd forinttal nőttek, míg a devizahitelek állománya 20,6 milliárd forinttal esett vissza.
Ugyancsak szerdán tájékoztat a KSH az ipari termelői árak augusztusi alakulásáról. Júliusban az ipari termelői árak 0,3 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban, az előző havi 1,5 százalékos csökkenés után. A belföldi értékesítési árak 1,8 százalékkal csökkentek, az exportárak 1,5 százalékkal emelkedtek.
A hétvége felé lesz igazán fontos
Csütörtökön teszi közzé a jegybank a pénzügyi számlák második negyedéves adatait. Az államháztartás hiánya mindössze a bruttó hazai termék (GDP) 1,7 százaléka volt a március végén zárult négy negyedévben, amiből az idei első negyedév az időszakra eső GDP 1 százalékát tette ki. Mindkét adat jelentősen javult a negyedévvel korábbi 2,5, illetve 1,4 százalékhoz képest.
A statisztikai hivatal csütörtökön közli a kormányzati szektor második negyedéves egyenlegének adatait. Az első negyedévben a kormányzati szektor hiánya 160,1 milliárd forint, a GDP 2,0 százaléka volt, 57,6 milliárd forinttal, illetve 0,8 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
Pénteken közli a KSH a júliusi külkereskedelmi termékforgalom részletes adatait. Az előzetes adatok szerint júliusban a kivitel euróban számolt értéke 5,4 százalékkal, az importé 2,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A kereskedelmi mérlegtöbblet 674 millió euró volt, 236 millióval több a tavaly júliusinál.