Az összes ellenzéki módosítót elkaszálták. MTI Fotó: Illyés Tibor |
A bizottság megvitatta az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2014. évi szakmai tevékenységéről és működéséről szóló beszámolót is, amelyet elfogadásra javasolt az Országgyűlésnek.
Minden indítványt leszavaztak
A költségvetési törvényjavaslathoz 91, a gazdasági bizottságot érintő módosító javaslat érkezett, amelyekről a nemzetgazdasági tárca képviselője kifejtette, hogy előzetes álláspontjuk szerint egyik párt indítványait sem támogatják. Bánki Erik (Fidesz) alelnök ehhez hozzáfűzte, hogy a Fidesz-frakció még nem egyeztetett a kormánnyal. A javaslatokról csomagban - a benyújtó frakciók által csoportosítva - szavaztak a képviselők.
Volner János (Jobbik) kifejtette, próbálták számos módosító javaslattal jobbá tenni a költségvetési törvényjavaslatot, de elfogadni nem fogják. A jövő évi költségvetésből hiányolta egyebek mellett, hogy a kormány korábbi ígérete ellenére nem tartalmazza az egyéni nyugdíjszámlákat, valamint bírálta az egészségügyből és az oktatásból való forráskivonást, a válságadók fenntartását. Az szja-t szerinte célzottan kellene csökkenteni.
Tóth Csaba (MSZP) elmondta, hogy pártja nem támogatja a költségvetési javaslatot. Bírálatként fogalmazta meg, hogy a kormány továbbra sem veszi figyelembe az Európai Bizottság kritikáit és ajánlásait.
Így például azt, hogy a kormány tegyen intézkedéseket a reálgazdaság hitelezésének helyreállítása érdekében, mérsékelje a torzító hatású ágazati különadókat, csökkentse az alacsony jövedelmű munkavállalókat terhelő adóéket, csoportosítsa át a közmunkaprogramra szánt költségvetési forrásokat az aktív munkaerőpiac javára - sorolta. Az utóbbival kapcsolatban megjegyezte, ehelyett a kölségvetésben azt látni, hogy 270 milliárd helyett 340 milliárd forintot szánnak közfoglalkoztatásra és 40 ezerrel kívánják növelni a közfoglalkoztatottak számát.
Tavaly az önkormányzatok is célpontok voltak
A gazdasági bizottság támogatta az ÁSZ beszámolójának elfogadásáról szóló határozati javaslat benyújtását. Domokos László, a szervezet elnöke tavalyi tevékenységükről többek között elmondta: a számvevőszéki ellenőrzések középpontjában a gazdasági növekedésre, a versenyképességre, az államadósságra ható területek, illetve a közfeladatokat ellátó, közszolgáltatásokat nyújtó gazdálkodó szervezetek álltak.
Megkezdődött a rezsicsökkentésben érintett közműcégek és a felsőoktatási intézmények ellenőrzése, és tavaly is nagy hangsúlyt fektettek az önkormányzatok ellenőrzésére.
A képviselők kérdésére Domokos László kifejtette: a számvevőszék nem nyomozhat, amikor gyanú merül fel, jelzést adnak a hatóságoknak, nem biztos azonban, hogy a gyanú bizonyítható. Hozzátette, nem mindig kapnak visszajelzést.
Az önkormányzati közműcégek önköltség számításával kapcsolatos hiányosságokkal kapcsolatban úgy vélekedett, a fenntartónak ki kell kényszerítenie és kontrollálnia kell a számviteli törvény szabályainak betartását, az önkományzatok felügyeleti jogkörét pedig meg kell erősíteni. A Magyar Nemzeti Banknál (MNB) a tavalyi időszak vizsgálatát a második félévben kezdi meg az ÁSZ helyszíni ellenőrzés során.
Átalakulnak az útdíjak
Az egyes közlekedéssel összefüggő törvények módosításáról szóló törvényjavaslathoz két, a részletes vitát lezáró gazdasági bizottsági módosító javaslat érkezett, amelyeket a bizottság elfogadott és a kormány képviselője is támogatott. Az egyik javaslat 2016. január 1-jére javasolja átütemezni a közutak használatáért fizetendő díjak és a jogosulatlan úthasználathoz kapcsolódó szankciók átalakítását.
A gazdasági bizottság lezárta az adózással kapcsolatos törvények részletes vitáját és megszavazta a javaslat részletes vitára bocsátását. A bizottság és előzetes álláspontja szerint a szaktárca is támogatta Szatmáry Kristófnak (Fidesz) a banki különadó alapjának megváltoztatását célzó javaslatát.
Jöhet a fólia a trafikokra?
A bizottság elutasította ugyanakkor valamennyi, a dohánykereskedelemmel kapcsolatos képviselői önálló indítvány tárgysorozatba vételét. Bánki Erik elmondta: ha a kaposvári tragédia kapcsán a nyomozás során világossá válik a bűncselekmény elkövetése és a trafikok lefóliázása közötti összefüggés, a kormány kezdeményezni fogja a törvény módosítását. Tóth Csaba azt hangsúlyozta, az egész törvényt kell hatályon kívül helyezni.