(EPA/PHILIPPE WOJAZER / POOL MAXPPP OUT) |
A klímamegállapodás végleges tervezete megerősíti azt a célkitűzést, hogy a Föld légkörének felmelegedését a 195 ország 2 Celsius-fok alatt tartja az iparosodás előtti mértékhez képest, és folytatja az erőfeszítéseket arra is, hogy a felmelegedés csak 1,5 fokos legyen. A francia külügyminiszter szerint a megállapodás ambiciózus és kiegyenlített, de egyáltalán nem betarthatatlan.
Egységben a legnagyobb veszélyben lévő országok
A tengerszint közelében fekvő országok egy közel száztagú koalícióba tömörülve arra figyelmeztettek, hogy azonnali lépések nélkül katasztrófaközeli állapot léphet fel. Egyébként az 1,5 fok megemlítése a megállapodásban is a tengerszint emelkedésével létükben fenyegetett szigetállamok kérése volt, amelyet több mint száz ország, köztük az Európai Unió tagállamai és legvégül az Egyesült Államok is támogattak, de a legjelentősebb fosszilis energiatermelők, Szaúd-Arábia, Venezuela, India és Oroszország péntek este még nem akartak támogatni.
Kína is lépni fog
Az ázsiai ország elnöke, Xi Jinping ígéretet tett arra, hogy 2030-ig csökkenteni fogják a károsanyag-kibocsátásukat, egyúttal Kína újból megerősítette azon követelését, hogy minden fejlett ország lépjen még komolyabban fel az üvegházhatás csökkentéséért, és égessenek kevesebb szenet, földgázt, és olajt - írja a Reuters.
Vannak gondok
A megállapodást egyébként komolyan kritizálták, mivel a szakértők szerint a tervezett károsanyag-kibocsátás csökkentés egész egyszerűen nem elég ahhoz, hogy a globális felmelegedés kevesebb, mint évi 2 fokkal legyen csak magasabb az iparosodás előtti időkhöz képest.
A másik nagy probléma, hogy míg a nemsokára lejáró Kiotói Egyezmény egy jogilag kényszeríthető megállapodás volt, a most Párizsban valószínűleg elfogadásra kerülő szerződés viszont nem lesz az. Ez egyrészt azzal magyarázható, hogy az Egyesült Államokban biztosan nem fogadná el a Kongresszus, másrészt így szabad kezet kapnak az országok a krízis kezelésében. De persze ez azt is jelenti, hogy a környezetszennyezés sem lesz számon kérhető.
Késésben voltak Az ENSZ 21. klímakonferenciája a Párizs környéki Le Bourget városban az eredeti tervek szerint péntek este ért volna véget, de lezárását és az átfogó klímavédelmi megállapodás elfogadását előrelépés hiányában halasztották. |