Elnöki őrök a moszkvai Kremlben (Fotó: 123rf.com) |
Oroszország fokozottan Németország destabilizálására törekszik – állítja a Der Tagespiegel nevű német lap titkosszolgálati forrásokra hivatkozva. Már nem csak fals információk terjesztésével szeretnék elérni céljukat, ahogy tette azt az orosz állami befolyás alatt levő média az év elején a Lisa nevű orosz származású fiatal lány ügyében. Hackertámadást is készítenek elő fontos vállalatok ellen.
A titkosszolgálati, kémelhárító szerepet betöltő Bundesamt für Verfassungsschutz (BfV) körlevelet intézett gazdasági szervezetekhez, amelyben figyelmeztetett a veszélyre. Elsősorban az energiaszektorban várhatók támadások, a legrosszabb esetben erőművek és az áramot továbbító vezetékhálózatok állhatnak le.
A támadást állítólag a „Sofacy” vagy „APT 28“ nevű hackercsoporttól várják, amely az egyik legagresszívebb és legnagyobb kárt okozni képes hackercsoport jelenleg. A 2015-ös év tavaszán már elkövettek egy nagyszabású támadást a német Bundestag (a parlament) ellen. Sikerült 14 szerverre betörniük és 16 gigabájtnyi adatot ellopniuk. A csoport mögött az FSB és a GRU orosz titkosszolgálatokat sejtik.
A német titkosszolgálatok persze dolgoznak a lehetséges támadások elhárításán, de vizsgálják az oroszok dezinformációs tevékenységét, a német szélsőjobboldali szervezetekre kifejtett orosz befolyást is a cybertámadásokon kívül. Az oroszok állítólag milliárdos nagyságrendű összegeket költenek a Németországgal kapcsolatos megosztó propagandára.
Szakértők szerint könnyű megindokolni, miért is próbálja Oroszország Németországot és az EU-t destabilizálni. A bevezetett gazdasági szankciók fájdalmasak, és Vlagyimir Putyinnak szüksége van valamire, amivel elhitetheti népével, hogy Oroszországban jobb élni, mint a kaotikus Nyugaton. A menekültügy kapcsán pedig könnyebben lehetséges bizonytalanságot kelteni.
Német politikusokat idéznek, akik szerint mindez Putyin részéről egy terv része, egy jól kialakított stratégia. A tavalyi támadás is arra volt jó, hogy a német parlament tekintélyét aláássa. Ha egy erőművet sikerülne leállítani, az még hatásosabb lenne.