4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Itt a párhuzamos export. Főleg Kína lehet a segítség.

Az Ukrajna elleni háború elindítása óta szinte az egész nyugati világ leállította vagy erősen korlátozta az Oroszországba irányuló termékexportot. A szolgáltatásokat is átszervezték vagy beszüntették. Több világcég bezárta gyárait, néhány már el is adta vagyonelemeit valamilyen helyi vállalkozásnak, több tucat globális szolgáltató cég kivonult. 

Kerülő úton jöhetnek az autók is. Fotó: depositphotos
Kerülő úton jöhetnek az autók is. Fotó: depositphotos

A teljes fejlett nyugati világ leállította a nukleáris berendezések és az informatikai termékek exportját Oroszországba. Az Európai Unió az összes orosz importcsoportban megálljt parancsolt. A vegyipari és gyógyszeripari termékeknél csatlakozott hozzá Svájc, Nagy-Britannia, Japán és Ausztrália. Az élelmiszeripari-és dohányáruk, valamint a fémipari termékek esetében az Egyesült Államok, Svájc és Ausztrália, míg a textil és szerszámgépipari importban az amerikaiakon kívül Japán és Ausztrália is.

Az orosz kormány – Vlagyimir Putyin elnök kezdeményezésére – április 19-én rendeletet hozott az úgynevezett párhuzamos importról, ami valójában importhelyettesítési kísérlet és sok esetben azt jelenti, hogy a termék az adott márka tulajdonosának engedélye nélkül is bevihető az országba. Ez történt például a nyugati és távol-keleti személy-és teherautóknál és az ezekhez szükséges alkatrészeszeknél.

Az alábbi termékcsoportoknál lehet alkalmazni a párhuzamos importot:

  • építőanyag, üvegáruk, festékek, ragasztók
  • kőolaj és kőolajszármazékok
  • háztartásvegyipari és kozmetikai termékek
  • atomreaktorok és atomerőművi berendezések
  • közúti személy-és teherjárművek
  • hajók, mozdonyok, vagonok, villamosok
  • bútor, játék, ruha, cipő, bőráru, selyem
  • gyógyszer
  • kaucsuk, műanyagáruk, 
  • fegyver és lőszer
  • fémipari termékek
  • fogászati anyagok
  • élő növények

Ez a párhuzamos import egyelőre vegyes sikereket hozott, de a hét elején már óriási elánnal számolt be az orosz állami sajtó arról, hogy befutott az első dél-koreai okostelefon-szállítmány, méghozzá Kazahsztánon keresztül. Vélhetően az történik, hogy az oroszok megállapodnak egy „baráti” országgal, amelyik a saját importját épp annyival növeli meg, amennyire az oroszok igényt tartanak, vagyis ezzel kijátszhatják az embargót.

Az egész akciósorozat jövőjét meghatározza, hogy miként reagál a továbbiakban Kína, amelyik több ágazatban is a legnagyobb részesedést tudta kivívni az orosz importon belül. A tíz legfontosabb import ágazatból ötben piacvezető az ázsiai állam – derül ki a Ria Novosztyi orosz hírszolgálati iroda friss összeállításából.

A legnagyobb szelet itt a gépek és berendezések, ez a csoport a teljes 2021-es orosz importnak közel 31 százaléka volt. Ebben a kategóriában messze Kína áll az élen 41 százalékkal.

További, jelentős arányt, mintegy 12 százalékot képviselnek az orosz behozatalban a vegyipari termékek, ilyeneket több nyugati országban is vettek a háborúig, a németek részesedése volt a legnagyobb 15 százalékkal. Tíz százalék fölött van (11 százalék) a fuvarozással összefüggő termékek (mozdonyok, teherhajók) aránya, ennek ötödét Dél-Korea adta, amelyik természetesen csatlakozott a szigorító intézkedésekhez. 

Kína egyébként nem csupán a gépek és berendezések terén tudott felmutatni sikeres exportot az orosz piacra, hanem például a fémáruknál is. Ez a csoport a teljes orosz import 6,9 százaléka volt tavaly, s ennek 27 százalékát szállították kínai vállalatok. A műanyag-és kaucsuk termékek 5,9 százalékot hasítottak ki az orosz behozatalból, s itt 22 százalékos a kínai részesedés.

Még nagyobb a távol-keletiek fölénye a textil áruknál, a teljes orosz importból mindössze 4,4 százalékot képviselő csoportban 34 százalékot tettek ki a kínai áruk, ami persze nem meglepő, évek óta ekörül mozog ez a mutató. Szerszámokat és órákat (!) is főleg Kínából vesz Oroszország, a teljes exportból 3,1 százalékkal részesedő ágazatban a piac ötödét uralják a kínaiak. 

Az orosz kormány nem csupán az importhelyettesítéssel, hanem más eszközökkel is tompítani akarja a szankciók hatását. Egyszerűsítette például az elektronikai termékek behozatalát, ezen kívül eltörölte a fontos nagyberuházásokhoz szükséges technológia és berendezések, felszerelések vámját. Azt egyébként a Ria Novosztyi által idézett orosz közgazdászok is elismerik, hogy csak a következő pár hónapban derül ki, hogy a nyugati alkatrészek nélkül mire képes az orosz ipar. Ha nagyok lesznek a fennakadások, akkor az importhelyettesítést még nagyobb fokozatra kell kapcsolni. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
Makro / Külgazdaság Fordulat az építőiparban? Megmagyarázzuk a számokat!
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 18:56
Bár éves szinten még visszaesés látható, havi alapon már bővült az építőipar teljesítménye – óvatos kilábalás jelei mutatkoznak az ágazatban.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megkötötte az évszázad üzletét
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 17:41
Katar megállapodást írt alá a Boeing amerikai repülőgépgyártó vállalattal utasszállítók beszerzésére a Qatar Airways légitársaság számára Donald Trump amerikai elnök szerdai látogatása során.
Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG